Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Акад. Христо Белоев: Университетите ще бъдат зависими. Качеството няма да се подобри

Ще постигне ли обратен ефект отпадането на студентските такси? Опасенията на ректорите и бизнеса

Васил Велев, АИКБ: Промените ще се отразят много лошо на пазара на труда. За всеки абитуриент има две места във висши училища

| Интервю
Снимка: БТА

Предложените промени в Закона за висшето образование трябва да бъдат изтеглени. За това настояват от Асоциацията на индустриалния капитал (АИКБ).

Мотивите са напълно несъстоятелни, заяви пред БНР председателят на АИКБ Васил Велев.

Един от мотивите е, че така ще се задържат младите хора в страната и няма да отиват да учат в чужбина, но издръжката в чужбина е много по-голяма и те отиват там, за да плащат по-високи такси в елитни висши училища, няма да ги задържим по този начин, посочи той.

Във връзка с другия мотив – за равен достъп до образование, Велев възрази, че и сега има 8 професионални направления в дефицитни специалности, по които няма такси. Ако има безплатно образование за всички, тази възможност отпада, предупреди той.

Васил Велев  Снимка: БГНЕС

"Няма безплатен обяд. Безплатно за всички е абсолютно неправилен подход. Това не е безплатно. Събираме данъци от бедните и го правим безплатно за богатите – точно обратното на една правилна социална политика. Ако е безплатно за някой, трябва да е за тези, които ще останат да работят в страната; за тези, които ще се обучават в дефицитни специалности. При такава модификация на предложението с готовност бихме го подкрепили."

Равен достъп до висше образование има и сега, за всеки абитуриент има две места във висши училища, настоя Васил Велев. По думите му, и сега входът е отворен повече, отколкото трябва.

"Няма конкурс, няма състезание на входа и всяка година остават незаети места, защото няма толкова деца, колкото има места в университетите. Има повече места, отколкото зрелостници завършват средно образование. В същото време качеството на подготовка на кандидат-студентите постоянно пада. От 2015 г. имаме спад в резултатите от тестовете PISA и сега се борим за последното място в ЕС. Повече от половината деца са под критичния минимум от знания."

Как ще се увеличи качеството на обучение, ако парите следват студента, за всички е безплатно, а студентите избират по-лесни за следване специалности, които обаче не се търсят на пазара на труда, пита Велев.

над 40% от завършилите висше образование не просто не се реализират по специалността, а се реализират на позиции, които въобще не изискват висше образование или стават безработни. Качеството на обучение няма как да се повиши при запазване на порочния принцип и при този отворен вход."

Промените ще се отразят много лошо на пазара на труда, категоричен е Васил Велев.

"Ще се премахнат и малкото стимули, които сега има, които да насочват децата към специалности, които се търсят на пазара на труда. Няма връзка между пазара на желанията на входа на университета и пазара на труда на изхода. И когато образованието е безплатно и не се разглежда като инвестиция, която да се възвръща на пазара на труда, това е прахосване на време и на пари. Защото те ще изучават криво-ляво някакви науки, които въобще не се търсят на пазара на труда, а са отишли да ги изучават, защото е по-лесно следването и защото всичко е безплатно."

За семействата с по-малки възможности обучението не само трябва да е безплатно, но да има и допълнително подпомагане, изрази становище Велев.

Във връзка с диспропорциите на пазара на труда и като се позова на резултатите от рейтинговата система, председателят на АИКБ подчерта, че има недостиг на инженерно-технически кадри, медицински специалисти, завършили математика, информационни и комуникационни технологии и излишък на завършили администрация и управление, туризъм, право и икономика.

Снимка: БТА

Съветът на ректорите излезе със специално становище по темата. Има много въпросителни, на които трябва да се даде отговор. За тази година има финансиране, но за следващите не сме убедени, че има. Трябва някой да финансира това.

Тази позиция изрази пред БНР акад. Христо Белоев, заместник-председател на Съвета на ректорите и бивш ректор на Русенския университет "Ангел Кънчев", във връзка с предложението на правителството от втория семестър студентите държавна поръчка в държавните висши училища да не заплащат такса за обучение. За целта от бюджета ще бъдат отделени 150 милиона лева.

На пръв поглед е прекрасно студентите да бъдат освободени от такси. Но от друга страна това поражда много въпроси, смята той.

За социално слабите семейства могат да се потърсят други програми и начини за подпомагане, смята акад. Белоев относно един от мотивите за отпадане на таксите – да се възможност на хора с по-малки финансови възможности да обучават децата си в университет.

Относно лансираното от бизнеса предложение да се намали приемът в университетите и той да се сведе до 50% от завършващите средно образование, Христо Белоев смята, че "това предложение леко обърква системата".

акад. Христо Белоев  Снимка: БГНЕС

Той напомни, че над 90% от собствените приходи на университетите се формират от таксите за обучение на студентите и това е един от елементите на автономията. Тези собствени приходи от таксите пък са около 30% от бюджета на един университет.

"В нещо, което някой мисли, че е много добро, трябва безспорно всички да виждаме тези плюсове за висшето образование. Някои колеги виждат зад това предложение други идеи, които не искам да назова. Виждат притеснения за бъдещото съществуване, особено на по-малките университети."

Ако таксите бъдат получавани от държавата, на практика университетите ще бъдат зависими, потвърди акад. Белоев.

Относно аргумента за повишаване на качеството бившият ректор на Русенския университет поясни, че всеки университет се стреми към по-високо качество, за да получи по-високи оценки и да получи по-добри места в рейтинговата система.

"За качеството всеки един се бори. Едва ли освобождаването от такси би подобрило качеството."

Двете мнения чуйте в звуковите файлове.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кирил Дрезов: За Балканите Украйна беше по-приемлива като голям буфер между тях и Русия

В Центъра за европейски проучвания към колежа "Сейнт Антъни" в Оксфорд се проведе семинар на тема "Значимостта на войната в Украйна за Югоизточна Европа". Един от лекторите беше Кирил Дрезов - директор на Звеното за Югоизточна Европа в Университета Кийл. "В резултат на тази война виждаме едно продължение и даже изостряне на това традиционно..

публикувано на 21.12.24 в 08:41

Игор Жалоба: Украйна трябва да осъзнае необходимостта от присъединяването към ЕС

" Украйна като държава трябва да израсне до осъзнаване на необходимостта от това присъединяване, а не да очаква, че присъединяването към ЕС ще разреши вътрешните ни проблеми ".  Това заяви в интервю за БНР проф. Игор Жалоба - председател на организацията ПанЕвропа в Украйна и професор по история, който работи в Института по история към..

публикувано на 19.12.24 в 11:55

AI поставя пред много предизвикателства и адвокатите

Изкуственият интелект поставя пред много предизвикателства и адвокатите. В двете посоки - и за прилагането в практиката им, и заради появяващите се или липсващи регулации за използването му. Естония, Китай, Канада и САЩ използват изкуствен интелект в съдебните практики, припомнят футуристи. Международният съюз на адвокатите вече е изготвил..

публикувано на 19.12.24 в 09:00

Орязват средства за инвитро, отиват за земеделците

От Фондация "Искам бебе" алармираха, че с постановление се орязват средства от Фонда за инвитро процедури, като е предвидено те да се насочат към земеделските производители . По този повод от "Искам бебе" вчера бяха на среща със здравния министър д-р Галя Кондева.  "Това в никакъв случай не ни противопоставя на другата целева група, към която..

публикувано на 18.12.24 в 11:28

Вълкан Горанов: Българските деца олимпийци се открояват значително на европейската сцена

Изложбата "Фантастични умове", която представя успехите на България в международните олимпиади по природни науки за 2024 г., ще бъде открита днес в зоната за пристигане на Терминал 2 на Летище София .  "Идеята за изложбата е продължение на проекта "Моите будители", който показва различни успехи от образованието и културата", отбеляза пред БНР..

публикувано на 18.12.24 в 10:30

Катерина Василева и Анина Сантова с приз за "Журналист надежда"

За 13-а поредна година бяха раздадени журналистическите награди в конкурса "Валя Крушкина - журналистика за хората". Тазгодишните носителки на наградата за млад журналист - "Журналист надежда", на конкурса, отидоха при Катерина Василева от "Свободна Европа" и Анина Сантова от "Капитал". В интервю за предаването "Преди всички" Катерина Василева..

публикувано на 17.12.24 в 10:20