Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Никъде по света, дори и в най-затворените общества, няма такива показни нападения"

Проф. Йоаким Каламарис: Ако не бяхме аз и съдия Цариградска, едва ли щяхме да говорим за конкретни имена, свързани с Нотариуса

"Има български достойни магистрати. Време е да им се отвори пътя"

| Интервю
Йоаким Каламарис
Снимка: Александър Райчев, БНР

Ако не бяхме ние и съдия Цариградска, едва ли щяхме да говорим за конкретни имена, свързани с Мартин Божанов - Нотариуса. Това заяви пред БНР проф. Йоаким Каламарис, икономист и бизнесмен, един от потърпевшите от машината за натиск. 

Разкритията около схемата за изнудвания на убития Мартин Божанов – Нотариуса продължават. Вече има две комисии – парламентарна и във Висшия съдебен съвет, за проверка на фактите по тази схема, превърнала се в "адска машина за натиск в съдебната система", както я определя съдия Владислава Цариградска.

Днес Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет ще изслуша апелативния прокурор на София Радослав Димов, Ясен Тодоров, който е следовател от Националната следствена служба. Имената им бяха замесени в т.нар. скандал "Нотариуса“. Димов поиска това изслушване след разкритията на проф. Йоаким Каламарис, че чрез посредник магистратът му е предложил да оправи проблемите му с Нотариуса.

Радослав Димов отрича да е част от тази схема.

"От двама различни адвокати ни и е предадено, че той се обажда, за да решава спорове. Ние не сме в Москва. Работата му като прокурор е да гледа делата на хората справедливо. Аз не твърдя нищо. Казвам каква е информацията, която ни е предадена от нашите адвокати в два различни случая, когато това лице е било районен прокурор и апелативен прокурор"

Проф. Йоаким Каламарис обясни защо едва сега проговаря.

"Бизнесмените не излизат да говорят непрекъснато, без да изяснят ситуацията. Това може да ти провали бизнеса. Нито медии, нито друго пространство щеше да обърне внимание на хора, които са обвиняеми в процес. Друго е, когато си оневинен, да излезеш и да кажеш истината, различно е, когато има петно около твоето име".

Тези практики на притискане очевидно са били национален спорт, посочи бизнесменът. 

"Беше ни трудно да разберем защо пред нас постоянно застават стени. Защо има нападки? Успяхме да си отговорим. Имаше такава наказателна правова бригада".

Крайната цел на тази бригада, според него, е да им бъдат отнети бизнеса и имуществото им.

"Те не са действали сами. Използвали са корпоративни единици като средство за постигане на цели. Не само съдии и прокурори, но и фирми, както и свидетели. Машината е сериозна и силна"

Проф. Йоаким Каламарис няма конкретни очаквания относно разплитането на случая, но се надява България да продължи да се развива корпоративно.

"Ние и съдия Цариградска с факти и доказателства сме посочили сериозен проблем, който държавата потвърждава, затова и приема оставки. Надявам се да оправят тези неща, за да може да инвестират сериозните чуждестранни компании, а не да циркулират пари с неясен произход. Когато един чужденец идва в България и знае, че няма кой да го защити, той няма да инвестира нито стотинка".

Той благодари на магистратите, които са работили справедливо по техните дела.

"Не може да кажем, че всички са от една порода. Има български достойни магистрати. Време е да им се отвори пътя. Навсякъде може да има неморални процеси, но няма такова брутално присъствие на подобни хайки", заяви още той в предаването "12+3". 

"Никъде в света, дори и в най-затворените общества, няма такива показни нападения".  

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Има ли вече получени компенсации за липсата на ток по празниците?

Какво се случва след масово подадените жалби заради липсата на ток в Ловешко по празниците?  Служебното правителство отпусна 2 милиона лева за компенсации за потърпевшите от липсата на електричество в цялата страна. Нова година на свещи. В Ловешко се надяват през 2025-а да имат ток В Ловешко масово подават жалби в центровете на..

публикувано на 27.01.25 в 10:05

Слушателите за празника на БНР: Все така упорито и безпристрастно да информирате!

Пожелание към БНР отправи и диригентът на вокален ансамбъл "Езерец" Илиян Юручки в Благоевград и секретар на народно читалище "Никола Вапцаров - 1866-та. Още по темата слушайте в звуковите файлове.

публикувано на 25.01.25 в 16:12

платена публикация
Свети Валентин: Кои са най-популярните подаръци за жена?

По българска традиция на 14 февруари отбелязваме Деня на лозарите и винарите -Трифон Зарезан, а в католическия свят на тази дата се празнува Денят на влюбените – Свети Валентин. Макар че Свети Валентин не е типично български празник, той е повод за много хора да изразят с романтичен жест обичта и признателността си към любим човек. Много двойки..

публикувано на 24.01.25 в 15:34

Филип Кирилов: България не е баница и политиците и феодалите не са на банкет

На мирен протест пред МОСВ противници на добива на злато в района на Своге ще изразят своята позиция и ще подкрепят свои съмишленици от Сливен, които ще протестират по казуса с Природен парк "Сините камъни". Арх. Слава Савова за казуса "Сините камъни": Има риск публична държавна собственост да се превърне в частна " Повсеместно в България..

публикувано на 23.01.25 в 10:05

КЗП ще обжалва съдебното решение за увеличените такси на мобилните оператори

Председателят на Комисията за защита на потребителите Мария Филипова ще обжалва съдебно решение за увеличените такси на мобилните оператори.  Административният съд в София отмени заповеди на Филипова, с която тя се опита да спре увеличенията при два от операторите.  Не отговаря на истината, че новите цени са окончателно потвърдени, пишат от..

публикувано на 23.01.25 в 09:40

Оценка "дисциплина"? Дискусията продължава

Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" повдигна отново темата за т.нар. оценка "дисциплина" и въвеждането на по-сериозни санкции, касаещи поведението на учениците. Юлиян Петров, КТ "Подкрепа": Оценката за възпитание не е наказание Има деца, които смятат, че могат да правят всичко и всичко е разрешено и идват лошите наказания на живия..

публикувано на 22.01.25 в 11:25

През 2024-та пловдивчани прекарали в колите си 107 часа, софиянци - 104

"Недобра е новината, че трафикът през последната седмица е два пъти по-лош от среднодневния за изминалата година. На места в сутрешните пикови часове стигаме до над 100% средно време за пътуване ", обясни пред БНР Христо Грозданов, управител на Института за транспортна инфраструктура. По думите му "Пловдив след ковид привлече много..

публикувано на 22.01.25 в 10:53