"Мафия не се бори с публично изслушване на свидетелите на мафиотските действия".
С тези думи съдията от плевенския окръжен съд Владислава Цариградска отклони исканията на депутатите от времената парламентарна комисия, която проучва имал ли е Мартин Божанов, по прякор Нотариуса, влияние в съдебната власт, да назове имена на политици и депутати, свързани с него.
Цариградска, която през 2019 година е била заплашена от Божанов в съдебната зала, отговаря на депутатски въпроси.
"Нищо лично срещу госпожа Зартова, но имам достатъчно и документални основания, вън от това, което излиза в публичното пространство, да подозирам, че тя лично е допринесла за това Мартин Божанов да придобие този демоничен образ, който вече стана известен на българското общество и най-вече - да го кажем гражданствено-прокурорски чадър над него. Той не е само прокурорски, подозирам, че е чадър и от службите. Аз бях разпитана на 5 юли 2023 година, когато имаше благоволение от страна на прокурора след дълго мое настояване да получа качеството на пострадало лице, не защото ми харесва - за мен е унизително, че българската държава допуска това нещо да се случва. След като бях разпитана, представих всички доказателства. Много спешно се искаше да бъдат разпитани колегите ми, защото ние сме с много силни мрежи и това ни пази всъщност, не ни пази прокуратурата в лицето на г-жа Зартова, Кирилова, Сарафов, всъщност ни пази колегиалността и силната общностна подкрепа", заяви Цариградска.
В началото на своето изказване тя каза, че няма да съобщава имена, защото комисията трябва сама да стигне до тях. Цариградска разказа и за поредна заплаха от вчера - този път към мъжа ѝ и децата ѝ. Тя попита и защо, след като Мартин Божанов е мъртъв, продължават да текат заплахи към нея.
Тя призова да се изясни цялата истина за зависимостите в съдебната система, но изрази съмнение, че прокуратурата, въпреки че има необходимите инструменти, може да свърши тази работа, докато начело е Борислав Сарафов.
Бившата районна прокурорка на София Невена Зартова от своя страна изрази учудването си от свързването на Софийската районна прокуратура с групата на Нотариуса, като припомни, че това е най-нискоинстанционната прокуратура и всеки акт на всеки прокурор подлежи на контрол.
„Чадър няма как да има“, беше категорична тя, след което коментира и момента с подаването на оставките.
Това стана миналата сряда, като заместниците на Зартова я изпревариха с десетина минути, като в оставките си се разграничиха от нея и написаха, че подкрепят и.д. главния прокурор Борислав Сарафов в реформата, която прави.
Зартова каза пред депутатите, че заместниците ѝ са били принудени да се разграничат от нея, което обаче малко след това те отрекоха, като казаха, че върху тях не е оказван натиск, а си подали оставките заради напрежението в Софийската районна прокуратура. Преломен бил моментът, в който 21 върховни прокурори влязоха на проверка в СРП. Това стана преди две седмици, а начело беше Борислав Сарафов, който каза, че се проверява отдел „Специализиран“, наречен от него шпицкоманда.
Затова и депутатите питаха дали има такива отдели и в други прокуратури в страната. Стана ясно от отговорите, че такива отдели има навсякъде и те се занимават с обществено значими дела.
Имаше и коментари за публикации в медиите за купон на СРП, на който е присъствал и мартин Божанов. Никой от присъстващите не знаеше как Божанов се е озовал там. Зартова, която каза, че е била поканена от свой колега, отказа да назове името му.
Заседанието на временната парламентарна комисия може да гледате ТУК
Събитията в здравеопазването, които повлияха върху живота на хората през изминалата година. НЗОК е проверила случаи на многократно хоспитализирани през годината хора Станимир Михайлов: Бюджетът на НЗОК запазва политиките, провеждани през тази година Първият ни медицински хеликоптер засега остава без лебедка Главчев:..
След като България навлезе в спирала от предсрочни парламентарни избори, здравината на държавните финанси силно се разклати. За догодина се оформя сериозен дефицит, който мнозина очакват да надхвърли 3%, въпреки заявката на служебния кабинет. Причината е, че разходите, особено в частта им за персонал, са изключително раздути, а повечето..
Министърът на вътрешните работи Атанас Илков увери, че полицията е взела всички необходими мерки за охрана на празничните базари. Той заяви, че няма информация за заплахи с действия, подобни на тазседмичното смъртоносно нападение на коледен базар в германския град Магдебург: 5 станаха жертвите на нападението на коледния базар в Магдебург..
30-годишен мъж беше ударен от камион и загина на автомагистрала "Струма" край Бобошево, съобщиха от Областната дирекция на полицията в Кюстендил. Инцидентът станал около 9,30 ч. тази сутрин. Неясно по какви причини, но камионът, управляван от гръцки гражданин, е навлязъл в аварийната лента и с ремаркето е ударил стоящия до спрял лек..
България в Шенген - на два пъти 2024-та. Най-накрая пълноправно членство. Сега страната ни поглежда с оптимизъм и с повече самочувствие и към еврозоната . С огромно притеснение за бюджета обаче. Раздути разходи срещу скромни приходи и риск за финансовата стабилност на държавата. България и Румъния вече са пълноправни членове на Шенген..
И през 2024 съдебната власт си остана на дъното на общественото доверие. А политическата нестабилност още повече засилили усещането, че разделението на властите е просто декларация. Кои събития и процеси белязаха съдебната 2024? 2024-та се превърна и в година на знакови политически раздели 2024-та на бързи обороти с проф. Петър..
Оказа се, че служебното правителство, с премиер Димитър Главчев, управлява България най-дълго през тази година. За първи път премиерът беше избиран от т.нар. "домова книга". "Домовата книга" обаче се оказа пълна с хора, които "не искаха да стават цар", както се казваше в една приказка. 2024-та на бързи обороти с проф. Петър Стоянович, Петьо..
" Най-важното е да бъде съставено правителство. Ако има разговори за правителство, ще има разговори и за другите органи , с изключение на ВСС и..
"Това, че ловни дружинки, примерно, се събират и стрелят по кенчета и шишета трябва да го квалифицираме, че едва ли не са паравоенни структури ли?"...
Две от съществените новини в сферата на технологиите от тази година - собственикът на "Спейс Екс", на "Тесла" и на бившия "Туитър", най-богатият човек..