Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Сцени от един отложен живот" – документална поредица на програма "Христо Ботев" за войната в Украйна

| Интервю
Одеса, февруари 2024 г.
Снимка: БТА

Пет поредни съботи от 18.30 часа по програма "Христо Ботев" ще бъде излъчена поредицата "Сцени от един отложен живот".

"Отложен живот" е израз на една от героините в репортажите. Той е вдъхновил заглавието на поредицата, обясни единият от авторите на поредицата Николета Атанасова, журналист в програма "Христо Ботев".

Едната от сюжетните линии в поредицата касае запознанството ѝ с украинката Алла през март 2022 г., което се е превърнало в приятелство.  

"Сготви първия си украински борш в моята кухня. Така и се казва първият епизод – "Украински борш в София и Виница".

Връщаш се с много материал. Трудно е да избереш върху кое точно да поставиш фокуса, разказа Атанасова. по думите ѝ това "може да бъде войната на съвсем битово ниво – да я потърсим в най-интимните преживявания на хората".

"Всички виждаме войната през големите медии. Но през личната история – човек да стъпи в дома им, да хапне, да си поговори – това при Николета го има само", посочи другият автор на поредицата Михаил Михайлов, който е звукоинженер, звукорежисьор и композитор.

"Основната работа я свършва Николета – на терен да запише добре звука. Знае, че ѝ трябва атмосфера от събитието, чист звук. Изслушвайки материалите, огромно море от материали, тя си формира епизоди, вече като ми даде готови материали, по тях чувствам къде ще има нужда от музика, започвам да импровизирам вкъщи – така си слагаме музички тук и там, за да подпомогнем историята. Много музика не искаме да има, защото има много хубав текст. Текст, който е много поетичен, който ме вдъхнови като композитор."

"Когато ме попитат – добре, разкажи, и аз разказвам за това как изглежда Украйна. Тя е Западна Европа. Пътища, магазини, хората живеят нормално. И всичко това тук някак не се разбира от определена група хора. Те смятат, че след като украинците ходят в заведения, след като няма един фас, хвърлен на някой светофар, значи там война няма. Напротив – войната я има навсякъде, във всяка една секунда, във всеки дъх на украинците", сподели Николета Атанасова в предаването "Хоризонт до обед".

Сблъсъкът с действителността е шокиращ, смята Михаил Михайлов.

"В 3 часа ти звъни, че има тревога. Трябва да станеш от леглото си, да отидеш в някакво мазе, после да се върнеш в 6 часа, да поспиш половин час и да отидеш на работа. Това всеки ден. Това е разказ, който няма как да го хванеш от кадри – този танк взривен, онази ракета свалена." 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Без дом, но с доброта в сърцата - истории на хора, които живеят на улицата

Наричаме ги клошари, те нямат дом, живеят на улицата. Подминаваме ги често с погнуса, защото не изглеждат добре, мръсни са, миришат, а на някои от тях им личи, че добре са се почерпили, с алкохол. Ще ви разкажа за трима бездомници, които срещнах по софийските улици. Първият намирам в центъра на София. Изоставен от майка си, отгледан от осиновители,..

публикувано на 26.01.25 в 06:24

"Бъндараците" от "Подуяне" до Луната и обратно

Елтън, Джон, Йоко и белите орхидеи. Приказка за музиката и семейството Връщаме лентата в радиото назад. На една и съща улица в съседни кооперации порастват братята Димитър и Иван Милеви и братята близнаци Александър и Константин Петрови. Баба им ги нарича "Кокосашо" . Големия Бъндарак ги надушил, че са "нечувани..

публикувано на 24.01.25 в 21:29

Три разказа за цензурирано изкуство

Разказ за три премахнати творби - разрушени, замазани или свалени от изложбените зали. Това представя изложбата " Забранено изкуство ", която е изследователски проект на куратора Ралица Герасимова.  Разглеждат се три случая на цензура: унищожената изложба „Терен и конструкции” на Веселин Димов, представена във Варна през 1982 г.,..

публикувано на 23.01.25 в 18:31
Писателят Георги Костадинов.

БНР на 90: С радиото заспивам… Поетът, посветил стих на медията

В седмицата, в която БНР отбелязва 90-годишнината си, ви срещаме с наши верни слушатели. "С радиото заспивам", по този начин Георги Костодинов - писател от Чипровци, определя връзката си с Българското национално радио. "От малък слушам радио, дори и сега - на 60 години съм", настоява поетът, който споделя, че е от по-старото поколение..

публикувано на 23.01.25 в 09:58
Снимката е илюстративна

Арх. Арсения Христова: Бих искала българите да имат повече самочувствие

"Архитектурата е моята професия, хоби и съдба" ,  казва Арсения Христова, която е завършила е архитектура в УАСГ в София точно преди 50 години. Кариерата й започва в България, но след това професията я води в различни точки на света - първо в Алжир, след това в Белгия . Случва се така, че след природни бедствия - земетресение и наводнение,..

публикувано на 22.01.25 в 13:38

За ужаса от войната и за протокола по лечение на спасените от заложническата криза в ивицата Газа

Първите три заложнички от втората от началото на войната, обменна сделка между Хамас и Израел вече са на свобода . Те бяха разменени за палестински затворнички. Вертолет докара вече бившите, заложнички до площадката на покрива на болница Шиба - най модерната и оборудвана със съвременна техника в Израел . Още три болници посрещнаха освободени..

публикувано на 22.01.25 в 11:20

Пропаганда или снимката на деня? Разходка из радиоархивите…

Кой, ако не радиото, да ви направи свидетел на променящите съдбата на България събития. За 90 години се е случило много и много ефир е минал, с историята - такава, каквато е създавана от силните на деня. И ако след десетилетия някои биха нарекли ефира "плод на пропаганда", парадоксално – именно същите тези архиви след десетилетия остават като..

публикувано на 22.01.25 в 10:00