Голям пожар избухна в 14-етажна жилищна сграда във Валенсия. Загиналите са най-малко четирима, а издирваните 19.
Пожарът е избухнал на петия етаж и бързо се е разпространил заради вятъра с пориви между 50 и 60 км/час.
Изгоряла е почти цялата сграда, както и част от пристройките. Някои от хората са се опитали да се спасят от огъня, като са се прехвърляли от една тераса на друга. Ранени са 14 души, включително шестима пожарникари и 7-годишно дете.
Те са откарани в близката болница с различни изгаряния и счупвания. Загиналите са открити при оглед с дрон, а изчезналите 19 души все още не са локализирани под останките.
Пламъците и високите температури продължават да правят невъзможен достъпа до вътрешните части на апартаментите. Бетонната конструкция все още стои, но от 138-те жилища не е останало нищо. В града е обявен траур, а всички събития за уикенда са отменени.
Близо до мястото на инцидента е ситуиран команден пункт, които се ръководи от кмета на града Мария Хосе Катала и регионалния премиер Карлос Мазон. Местната власт е поискала подкрепление от Пожарната служба на Мадрид.
Заради струпването на голям брой журналисти и роднини на издирваните, полицията разширява периметъра за сигурност около сградата. Създадена е и полева болница, която е готова да поеме ранени ако бъдат извадени от изгорялата сграда.
Открита е и телефонна линия (690167 830) за подпомагане на засегнатите от пожара. Вече са осигурени и общински жилища, в които да бъдат настанени останалите без дом.
Освен Великобритания и Франция, Австралия също изрази готовност да изпрати мироопазващи сили в Украйна, ако бъде сключено примирие. Правителството на Австралия е готово да подкрепи Украйна, като изпрати свои военни в рамките на международни сили за гарантиране на евентуално примирие. Това съобщи премиерът Антъни Албанезе пред журналисти...
Трябва де се изгради по-голяма социална устойчивост срещу дезинформацията. Това заяви пред БНР Мартин Владимиров, ЦИД, преди кръглата маса на тема "Демократичен щит срещу руската дезинформация: Икономическа и информационна не/сигурност/". "Стратегическата дезинформация, която се разпространява от прокремълски мрежи за влияние у нас, е само..
Софийският градски съд ще решава да промени или да потвърди мерките за неотклонение на четиримата задържани по време на протест на "Възраждане" миналия месец пред Дома на Европа в центъра на София. Сарафов: Ще се търси наказателна отговорност от всички, погазващи обществения ред Те са в ареста по обвинение "хулигански действия" по време на..
Нищо от описаните от прокуратурата неща не е извършено . Това заяви пред БНР депутатът от ПП-ДБ Божидар Божанов, след като в петък изпълняващият функциите главен прокурор Борислав Сарафов внесе искане в НС за сваляне на депутатския му имунитет, както и този на Кирил Петков. В предаването "Преди всички" Божанов декларира, че още днес ще си..
Тръмп си измисля причини за тези мита, настоя пред БНР Красимир Гаджоков, Торонто. Президентът на САЩ каза, че ще задейства новите мита за Канада и Мексико от днес. " Няма място за разговори с Мексико или Канада", обяви той пред репортери в понеделник. "Всички са готови. Те влизат в сила от утре". Канада ще наложи ответни мита за..
Министър-председателят Росен Желязков свиква заседание на Съвета по сигурността към Министерския съвет. Темата на заседанието е "Преглед и анализ на актуалната геополитическа ситуация и произтичащите от нея рискове за националната сигурност", съобщиха от правителствената пресслужба. Освен до постоянните членове на Съвета, покани за участие в..
Във вторник сутринта Китай побърза да отвърне на новите мита на САЩ, като обяви повишения на тарифите до 10-15% върху вноса, обхващащ редица американски селскостопански и хранителни продукти, като същевременно постави 25 американски фирми под експортни и инвестиционни ограничения, съобщава Ройтерс. Допълнителното мито от 10%, с което..
" КС е представил едни данни, а манипулациите в България са много по-големи. Тези данни дали ще бъдат признати от "Информационно обслужване", или отново..
Неизвестни факти от руските военни архиви сочат, че през 1878 година Кърджали е освободен след тежко сражение, разказва за БНР Станчо Станчев,..
Цялото интервю на Снежана Иванова с Радан Кънев в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.