Спор в парламента за избора на компания, която ще изгражда новите два блока в АЕЦ "Козлодуй" раздели управляващи и опозиция и доведе до взаимни обвинения в лобизъм и диктат над изпълнителната власт.
След тричасов дебат и обрат в гласуванията депутатите решиха да възложат на предприятието "АЕЦ Козлодуй - Нови мощности" да проведе преговори с "Хюндай енджиниъринг енд кънстракшън" за изграждане на 7-и и 8-и блок в атомната ни централа.
От ПП-ДБ настояваха освен с "Хюндай", преговори да се водят и с американската компания "Бехтел", а от партия "Възраждане" опитаха да включат и китайска фирма, но и двете предложения бяха отхвърлени.
Гласуваното от депутатите предложение беше внесено от депутатите Делян Добрев от ГЕРБ-СДС и Станислав Анастасов от ДПС.
Първоначално то беше отхвърлено със 111 гласа "за" и с още толкова "против" и "въздържали се".
При прегласуване то все пак беше прието в съотношение един глас "за" в повече. Подкрепата дойде от ГЕРБ-СДС, ДПС и ИТН.
Тошко Йорданов обясни позицията на своята формация така:
"От ИТН винаги сме защитавали ядрената енергия. Когато бяхме с ПП-ДБ и БСП, тогава водихме преговори с "Уестингхаус" за строеж на нови ядрени мощности в "Козлодуй", а не в "Белене". Така че ние следваме последователно политиката за нови ядрени мощности на АЕЦ "Козлодуй"".
Парламентът отхвърли проекта на решение на ПП-ДБ - освен с "Хюндай", преговори да се водят и с американската компания "Бехтел", както и предложението на "Възраждане" за включване в кратката листа за преговори на китайска компания.
От ПП-ДБ изразиха разочарование от действията на ГЕРБ-СДС и ДПС. Мартин Димитров коментира: "Колеги от ГЕРБ и ДПС, смятате ли, че имаме нужда от този дебат, когато парламентът цитира конкретно име на фирма, прави процедурата уязвима. Взето е решение от НС, министърът си върши работата, всичко е както трябва, а вие подлагате цялата процедура под риск".
В кулоарите на парламента Делян Добрев разясни, че компанията "Хюндай" ще отговори на три условия. Първото е да бъде предложена фиксирана цена за изграждането на новите мощности, второто е - поне 30 процента от бюджета за този проект да отиде при български фирми-изпълнители и третото е свързано със срока. Седми блок трябва да е изграден в рамките на 60 месеца, а осми блок - за 54 месеца.
Съединените щати няма да предоставят гаранции за сигурността на Украйна. А за НАТО украинците "могат да забравят", обяви американският президент Доналд Тръмп. "Ще бъдем на терен там - това е нещо като автоматична гаранция, защото никой няма да прави проблеми, когато нашите хора са там," каза Тръмп, като анонсира намерението си да подпише заедно с..
Избраха временно временен кмет на община Бойчиновци, след като: Кметът на Бойчиновци окончателно е отстранен от длъжност Таня Петрова ще изпълнява временно длъжността кмет на община Бойчиновци, съобщи областният управител на Монтана Калин Хайтов. Това е решил Общинският съвет на днешното си заседание. Петрова е заместник-кмет на..
При акция на Столичната дирекция на вътрешните работи (СДВР) в кв. "Люлин" е открито голямо количество вейпове и течност за електронни цигари, които са без разрешително . Това каза пред журналисти началникът на 9-то Районно управление комисар Георги Несторов. Той заяви, че все още не може да се посочи точното количество, тъй като предстоят огледи...
Украинският президент Володимир Зеленски ще посети Обединеното кралство през уикенда за участие в среща на върха заедно с други европейски лидери, съобщи Скай нюз. Зеленски обяви плановете си да посети Обединеното кралство в контекста на обсъждането на гаранции за сигурност за Украйна с европейските лидери. В коментар пред украински журналисти той е..
Конституционният съд възложи на Централната избирателна комисия (ЦИК) повторно преброяване на национално ниво на гласовете за 51-вото Народно събрание. КС с обновен състав решава по 5 дела за частично или пълно касиране на вота Освен подадените хартиени бюлетини и бюлетини от машинно гласуване, ЦИК ще трябва да установи повторно..
Пенсиите, отпуснати до края на миналата година, ще бъдат повишени с 8,6% от 1 юли 2025 година по т.нар. Швейцарско правило. Още от април ще се увеличи минималният осигурителен доход за самоосигуряващите се от 933 лева на 1 077 лева, както и максималният осигурителен доход - от сегашните 3 750 лева на 4 130 лева. Това предвижда проектобюджетът на..
Президентът на САЩ Доналд Тръмп потвърди, че ще приеме украинския лидер Володимир Зеленски във Вашингтон в петък, когато ще се водят преговори по сделка, която да осигури на САЩ достъп до украинските редкоземни ресурси. Зеленски се надява да се срещне с Тръмп в САЩ в петък "Президентът Зеленски ще дойде в петък, това вече е потвърдено", заяви..
" Най-уязвимите области в България, с най-високи енергийни нужди и най-много проблеми от гледна точка на социалната уязвимост са София област, Разград,..
Не подкрепяме и трите бюджета, заяви пред БНР инж. Иоанис Партениотис - вицепрезидент на КТ "Подкрепа". На НСТС вчера всички социални партньори..
Има кампания за ползите от еврото, а защо няма кампания за вредите от еврото? Това каза пред БНР депутатът от "Възраждане" Виктор Папазов и цитира..