Веселин Денков, който е един от изнудваните от Мартин Божанов по прякор "Нотариуса", обвърза началото на проблемите си със закритото вече спецправосъдие със своя среща с бившия главен прокурор Сотир Цацаров през август 2020 г. Тогава Цацаров вече беше председател на антикорупционната комисия. Веселин Денков и съпругата му Ивайла Бакалова бяха на изслушване в специалната парламентарна комисия, която проучва данни за нерегламентирани връзки на Мартин Божанов с магистрати.
Споменаването на името на застреляния миналата година бизнесмен Алексей Петров, това на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов и на прекратеното дело "Барселонагейт" доведоха до остри реплики между представителите в комисията на ГЕРБ-СДС и на ПП-ДБ.
Веселин Денков посочи пред парламентарната комисия, че срещата му с Цацаров се е провела на 22-ри август 2020 г. Преди това Денков започнал да получава предупреждения, че ако не плати 100 хил. лева, от свидетел по дело, спецпрокуратурата ще се превърне в обвиняем. След като отказал, му повдигнали обвинение, като посланието, което му предавали посредниците, е, че парите се искат за съдии и прокурори от спецправосъдието.
Именно тогава той отива при Цацаров, за да каже, че е изнудван от магистрати. Шефът на антикорупционната комисия му препоръчва да пусне официален сигнал. Денков прави това и "няколко дни по-късно вече е обявен за общодържавно издирване, а три дни по-късно е арестуван при завръщането си в чужбина".
Според Денков, връзка с неговите проблеми със съдебната система били и протестите през 2020 г. Тогава те бяха срещу бившия главен прокурор Иван Гешев и тогавашния премиер Бойко Борисов. Тази теза, която Денков и Бакалова развиха пред депутатите, вдигна напрежението по време на третото заседание на комисията
Напрежението беше основно между членовете на комисията от т.нар. "конституционно мнозинство". От ГЕРБ и ДСП се интересуваха дали Алексей Петров е бил част от кръга на Нотариуса, а от ПП-ДБ - дали има връзка между проблемите със спецправосъдието на мъжа на Бакалова - Веселин Денков.
С Бойко Борисов беше намесена и аферата "Барселонагейт", защото при изслушването си Денков свърза своя арест и изнудването си от кръга на Божанов с участието си в антиправителствените протести през 2020 г., като предположи, че тогава може би някой е внушил на тогавашния премиер Борисов, че иска да го свали от власт. Денкова каза и че сред хората, убеждавали го да плати, за да не бъде задържан, е бил и Алексей Петров. Първо му се ядосал, но след като полежал в ареста е решил, че може би е бил искрен.
Ивайла Бакалова пък разказа за своя среща с Алексей Петров, след като мъжът ѝ вече е бил задържан, на която Петров е казал:
"Беше задържан политически и докато Бойко Борисов е на власт, той ще има проблеми. Каза, че Бойко Борисов е много отмъстителен човек, аз трябва да се пазя и че всъщност всички проблеми идват от него. Това ми каза Алексей Петров, пък и целият анализ по делата говори точно за това".
Ивайла Бакалова и Веселин Денков повториха, че Мартин Божанов е продукт на неработещата съдебна система, както и че е имал чадър на най-високо ниво.
На фона на реплики и критики от депутатите от ГЕРБ, че политизира изслушването, Бакалова се обърна към членовете на комисията:
"Прокуратурата е изключително обвързана политически и това го видяхме и при "Барселонагейт". Всичко това вие го знаете много добре и аз не ви казвам нещо ново. Ако очаквате от мен да си мълча и да ви казвам, че Мартин Нотариуса е най-голямото зло в съдебната система и вече го няма, не мога да ви го кажа. Мартин Божанов беше един изпълнител, който хора от по-високите етажи го ползваха за поръчки и той си изкарваше парите покрай тези неща. Аз съм далеч от мисълта да си мисля, че тези пари той ги е искал за някои политик, но той по този начин е правил пари за себе си и политиците са му давали чадър, под който той да вирее толкова дълго време - политици, прокурори, всичко надолу властимащи".
Тя коментира и интереса на разследващите към разкритията ѝ, след като "Антикорупционният фонд" публикува своето разследване още преди три години, като обвърза този интерес със смяната на Главния прокурор Иван Гешев, защото той е станал "удобния виновник"".
"Ясно е за всички, че тази прокуратура е политически обвързана. Не знам как очаквате изпълняващият длъжността Главен прокурор в момента да решаваме някакви дела, защото очевидно той си прави срещи с трудната посредническа група. Имаме го сниман в "Осемте джуджета". Не разбирам защо хората или политиците ни се правят, че това не се случва. То е "очевадно", че прокуратурата е политически свързана".
По време на днешното изслушване, Бакалова и Денков бях категорични, че няма как да се гледа на явлението Нотариуса извън цялостния проблем на съдебната ни система, както и че Мартин Божанов не е имало как да вирее, ако не е имало политически чадър.
Ивайла Бакалова разказа какво е станало от момента, в който съпругът ѝ е бил задържан:
"След като беше задържан, се започна един институционален натиск и репресия. На мен лично ми бяха повдигнати не знам колко ревизии - 11 или 12 ревизии, като много от тях на неработещи фирми. Ще поговорим после и за медиите, в които излизаха крупни статии като "Ивайла Бакалова управлява милиони", пък всъщност това са едни фирми, които не работят може би от десетина години"
По време на изслушването стана дума и за другата група с брокер в съдебната система - тази на Петьо Петров с прякор "Пепи Еврото".Бакалова препоръчва на депутатите, ако са решили да изчистят системата, да прочетат както списък около кръга Божанов, така и списъка около Пепи Еврото, като по думите й, този около бившия следовател Петьо Петров с прякор "Еврото", е бил много по-силен.
Депутатите избраха състава и ръководството на постоянните комисии в 51-вото Народно събрание. Според парламентарния правилник постоянните комисии са 25. Опозицията няма да има председатели на комисии в НС Тошко Йорданов отхвърли упреците на опозицията за председателските места в комисиите на НС Политическите сили в управлението си..
Радиото прави точно това, а то е най-важното - общност, което днес ни лисва, живеем в дефицит на общност, в разпад, казва носителят на "Букър", писателят Георги Господинов в интервю по БНР по повод 90 години от създаването на Националното радио. "Още при своето създаване първата радиопозивна е "към всички, към всички, към всички" - три..
Търсенето на работна ръка намалява, сочи анализ на Агенцията по заетостта. През първите девет месеца на 2023 година са били обявени 109 000 свободни работни места. През същия период на 2024 година те са с 10 хиляди по-малко. Най-голямо е търсенето на кадри за образованието. От общо заявените 99 000 работни места за 47 500 са намерени работници...
Световният туризъм се среща в Мадрид. В испанската столица днес започна най-важното международно събитие в туристическата индустрия. В 45-ото издание на Международния туристически панаир участват 156 държави и 9 500 компании. През уикенда изложението ще бъде отворено за широката публика като организаторите очакват над 100 000 посетители. В..
Прибраха отново безстопанствени животни - този път кози, на пътна отсечка край Кюстендил, каза за БНР кметът на общината инж. Огнян Атанасов. Същевременно от създадената преди седмица към областната управа междуведомствена комисия започват проверки на животновъдни обекти и на безнадзорни и нерегистрирани животни. Проверките ще се..
Гигантът в онлайн търговията на дребно Amazon се оттегля от канадската провинция Квебек, затваряйки складове и други обекти, включително първия, в който бяха създадени профсъюзи в страната, съобщи компанията. Това решение ще засегне близо 2000 работни места. Профсъюзът, представляващ 300 работници в склада в Лавал, Квебек определи хода като..
Съвместни екипи на МВР и министерство на туризма започват засилени проверки по туристическите обекти в страната в зимните курорти. Това съобщи Александър Джартов , директор на ГД ПБЗН, в интервю пред БНР. Днес е проведена работна среща с министъра на вътрешните работи и на туризма по повод пожарът с жертви в хотел в турски курорт. "При нас..
Достатъчно е да сте в едно помещение с болен от грип, който да се изкиха и изкашля няколко пъти и се заразявате в рамките на часове . Началото е..
Според официални съобщения интерес към рафинерията в Бургас имат компании от Казахстан, Азербайджан, Унгария и Катар. По този повод енергетици и..