Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Духовници на протест след решение на Светия синод

| Интервю
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Свещеници от Сливенската епархия организират на 12 март протест пред сградата на Светия синод в София. Повод за тяхното недоволство е това, че Светият синод касира резултатите от избора на епархийските избиратели за кандидати за сливенски митрополит. На 18 февруари в Сливен епископите Йеротей и Михаил бяха излъчени за кандидати от 10 предложения. Светият синод обаче касира този избор и прие промени в наредбата, според която трябва да бъде избран нов сливенски митрополит. С това свое решение предизвика напрежение сред духовниците. Един по един различни митрополити започнаха да оттеглят подписите си под решението на Светия синод.

Според отец Никанор тази стъпка на Светия синод е била малко прибързана. Той смята, че може би митрополитите са били притеснени и объркани от разнопосочните информации.  

"Тази стъпка беше в разрез с устава на Българската православна църква и въобще с основите, върху които се гради православието в България", изказа мнението си той пред БНР и подчерта:

"Ние живеем в една общност. Всеки от нас е ценен, има своето място и право да влияе на решенията на тази общност. /.../ Ръководството на БПЦ е колективно. Никога в 1054-годишната история на нашата църква ние не сме имали еднолично или патриаршеско ръководство на тази църква. Колкото и дефекти да има тази система, тя работи и осигурява духовната и законната легитимност на БПЦ и чрез тази система се осъществява принципът на съборност на църквата".

Според отец Никанор самото решение не е било толкова страшно, колкото тенденцията Светият синод да започне да се превръща в самодостатъчен орган. Той предупреди, че това е път за приватизация на БПЦ:

"Ако се приеме, че Светият синод е като някакъв изкуствен интелект, който "в един момент полудява" и не се съобразява с нищо, те могат да взимат каквито искат решения, да не се съобразяват с устава, не са подконтролни на никаква земна власт. 8 човека, които правят мнозинството, в крайна сметка ще притежават като едни съакционери цялата Българска православна църква. Това е страшно".

Всеки трябва да е отговорен и да не дръзва да мисли, че църквата му е бащиния и може да прави, каквото поиска, категоричен бе свещеникът.

Отец Никанор смята, че за да се възстанови мирът в църквата и за да се преодолее най-бързо и безболезнено това изкушение, трябва да се възприеме мнението на пловдивския митрополит Николай – всичко правено на 24 февруари от Синода да бъде отменено, да се върнем в състоянието към 18 февруари и от избраните двама кандидати за митрополит на Сливен Светият синод да продължи с каноничния избор, който да определи един от двамата за митрополит.

Цялото интервю на Снежана Иванова с отец Никанор в предаването "Хоризонт за вас" чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Ходещо" оръжие на бъдещето

Дронове в небето, а вече и роботизирани кучета на земята за военни употреби има. Те охраняват стартовата космическа площадка на НАСА. Американската армия вече има тестови модели. Дори Китай ги разработва. В България също има млади умове, които се занимават с това как тези военни средства да стане по-сигурна, без това да нарани човека ...

публикувано на 20.05.24 в 18:26
Проф. Веселина Вълканова, декан на Факултета по журналистика и масова комуникация

Проф. Веселина Вълканова: Журналистите трябва да са на фронтовата линия при обществото, а не при политиците

Журналистите трябва да са на фронтовата линия и при обществото, а не при политиците. Това каза пред БНР проф. Веселина Вълканова, декан на  Факултета по журналистика и масова комуникация (ФЖМК), която  "Журналистиката би трябвало всеки ден да поставя към политиците най-високите изисквания и да им напомня, че са там, за да осигуряват..

публикувано на 20.05.24 в 15:36

Извънредно се събират ректорите да решат ще има ли протест

Съветът на ректорите ще проведе извънредно заседание в 14.00 часа, на което ще се реши дали държавните университети в цялата страна ще затворят врати следващия понеделник заради неактуализирани възнаграждения от 2023 г. Ректорите ще обсъдят и взетите решенията след срещата с финансовия министър Людмила Петкова, на която бяха обещани до края на..

публикувано на 17.05.24 в 10:51

Над 60% от българите не са участвали в нито една културна дейност през 2023 г.

Повече от 60% от българските граждани не са участвали нито веднъж в нито една културна дейност през 2023 г. Това обяви пред БНР Диана Андреева, директор на Обсерваторията по икономика на културата. Това е една от организациите, които стоят зад индекса "Достъп до култура за 2023 г.", който ще бъде представен днес. "За втора поредна година..

публикувано на 17.05.24 в 10:21

Влиза в сила забраната за реклама на хазарт. Кои са подводните камъни?

Влиза в сила забраната за реклама на хазарт в медиите и на определени обществени места. Измененията в закона целят да ограничат рекламата на хазарт, както и на достъпа до хазартни игри на отделни категории лица. Въвеждат се и нови процедури за изплащане на печалбите. Тези промени са позитивни, но изискват строг контрол . Всяка..

публикувано на 17.05.24 в 09:37

Волфганг Шюсел: Реалистично е до края на годината Австрия да вдигне шенгенското вето

До края на годината е напълно реалистично Австрия да вдигне шенгенското вето, прогнозира в интервю за БНР бившият канцлер на Австрия Волфганг Шюсел.  По негова идея от печат излезе първото специализирано издание за външна политика European Voices с фокус върху бившите социалистически страни.  Австрия няма да бърза с решение за пълноправното..

публикувано на 16.05.24 в 16:48

Учени: България не знае с какви стратегически суровини разполага! Няма дори геоложка служба

Учени настойчиво призовават за приемането на Националната научна програма за критичните и стратегическите суровини . Идеята беше лансирана от БАН и университети миналата година, но няма развитие. Със сигурност в България има от съвременните суровини, необходими за развитието на новите технологии , твърди проф. Ирена Пейчева от Геологическия..

публикувано на 16.05.24 в 12:06