Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Иван Желев: До средата на юли трябва да имаме избран патриарх

В понеделник се събират 12-те митрополита в България, за да изберат наместник председател за следващите 4 месеца до избора на глава на БПЦ

| Интервю
Проф. Иван Желев
Снимка: Станислава Пирчева

Сливенски митрополит трябва да се избере преди новият патриарх. Следващата седмица се събират 12-те митрополита в България, за да изберат наместник председател, който ще организира избора на новия патриарх. Това обясни в интервю пред БНР богословът проф. Иван Желев.

В предаването „РадиоТочка“ коментира сроковете и процедурите за избор на Сливенски митрополит и на глава на Българската православна църква.

Проф. Желев обясни, че Варненският митрополит Йоан не е избран, а по право заема този пост, глава на БПЦ, за 7 дни и по устав, „тъй като е старши член по дата на ставане на митрополит след четиримата.

„Той автоматично поема този пост след смъртта на Неофит. До седмица Светият синод и сигурно ще стане в понеделник или вторник ще се съберат да изберат наместник председател, който през следващите 4 месеца трябва да ръководи заседанията на Светия синод и да изпълнява функциите на патриарх докато се проведе този избор“, каза проф. Желев.

Той се надява, че в рамките на 4 месеца, срокът изтичат на 13 юли, е възможно да се избере патриарх.

Може и Йоан да бъде избран, „но това ще решат 12-те митрополита, които са в България, защото две катедри са празни – Сливенската и Софийската. „Американският митрополит си е в Ню Йорк и тези 12 ще решат кой да води църквата от идния вторник“, уточни богословът.

Той се въздържа да прави прогнози, кой ще бъде избран, но „трябва да е някой от по-опитните митрополити със стаж повече от 10 години“.

„Няма да е американският, който е с най-много стаж, защото е далече и не иска да се занимава с такива дела в България. И идват другите – Ловешкият, Гавраил, Пловдивският, Николай, Търновският, Григорий, Варненският Йоан, Русенският Наум, горе-долу там ще се съсредоточи избора на митрополитите. И избраният ще ръководи избора на патриарх“, каза проф. Желев.

Той е категоричен, че първо трябва да се избере Сливенски митрополит, защото вече 2 месеца текат от смъртта на Йоаникий и „според устава и каноните, не трябва повече от 3 месеца да остава една катедра без епископ“. Този срок изтичат в началото на април, след като на 18 февруари изборът бе касиран.

„Трябва да бъде избран Сливенски митрополит в рамките на 3 месеца“, категоричен е проф. Желев. Той се надява „глупостта със злоупотребата на устава, да не се допускат миряни да гласуват“ да не се повтори.

Вселенският патриарх Вертоломей ще води утре опелото на българския патриарх Неофит, защото е първият по чест и е нормално да оглави опелото, коментира богословът.

„Руският патриарх естествено, че няма да дойде, защото няма да му предоставят виза и няма да го пуснат властите, защото го свързват с руската държава. Редно е да има техен представител, защото всички църкви скърбят за патриарх Неофит“, допълни проф. Желев.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Александра Никова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Животновъди ще блокират Подбалканския път. Отнемат им пасища

Животновъди ще блокират Подбалканския път през следващата седмица заради проблеми с пасищата. Блокадите започват от  4 юни. Животновъдите ще затварят пътя за един час дневно . Ще бъде вдигнат палатков лагер – " за да се види, че има хора в Подбалкана и да останат хора в България , да има бъдеще за децата ни", обяви пред БНР Тодор Диклиев,..

публикувано на 30.05.24 в 09:54
акад. Атанас Атанасов и Славена Родинова

Доайен в генетиката и млад предприемач - двама оптимисти за бъдещето на България

"Никой не може да ме обезсърчи, че България няма бъдеще." Това заяви пред БНР генетикът акад. Атанас Атанасов, участник в предстоящия  научен агрофорум на тема "Устойчива агрохранителна система – национален приоритет за продоволствената независимост на България“. На събитието, организирано от Министерството на земеделието и храните, ще бъдат..

публикувано на 30.05.24 в 08:59
Евгения Тагарева

Народно читалище "Христо Г. Данов - 1904" в Пловдив отбелязва 120 години от основаването си

Читалището е символ на стремежа към образование, духовно просвещение и национално единство. Ролята на читалищата в чествания като 24 май е изключително важна, защото именно те организират различни мероприятия, които подчертават значението на българската азбука, книжовност и културно наследство. За празника и ролята на читалищата в него, които..

публикувано на 27.05.24 в 14:58

В България проблемите на хората с хемофилия са неглижирани

Нужен е консенсус в решенията за повсеместно въвеждане на иновативните терапевтични подходи при децата с хемофилия за осигуряване на сигурна и щадяща профилактика на заболяването по време на тяхното израстване. Ключови сгради в страната светнаха в червено за Световния ден на хемофилията - 17 април. Време е здравните власти да обърнат внимание..

публикувано на 26.05.24 в 07:05

Българската хранителна банка спасява храна, за да я дарява на хората в нужда

Българската хранителна банка е спасила над 169 хиляди килограма храна през миналата година, която е на стойност над 2.2 милиона лева. Това съобщи пред БНР изпълнителният директор на фондацията Цанка Миланова. "Ние сме единствената лицензирана организация у нас, която прави необходимото поне част от храната да бъде спасена, за да достигне до хора..

публикувано на 26.05.24 в 05:30

България отпразнува 24 май

Президентът: Не може да си позволим да загърбим потенциала на нашите учени и преподаватели В седмицата, в която посрещнахме празника на българския език и славянската писменост, в цялата страна бяха организирани тържествени прояви и шествия. Празничното шествие в София започна от Министерството на образованието и науката, където стотици..

публикувано на 26.05.24 в 04:30

20 години памет за Христо Христов

Регионалният исторически музей „Стою Шишков“ се включи в Европейската нощ на музеите със специалното събитие – отбелязване на 20 години от изкачването на Еверест и гибелта на смолянския алпинист Христо Христов . На събитието бе прожектиран филма „Талай Сагар – между светлината и сянката“ – представящ успешната експедиция в Хималаите и покоряването на..

обновено на 26.05.24 в 04:21