Бившият главен прокурор Сотир Цацаров отрече да познава или да е бил част от групата на сочения за лобист в съдебната система Мартин Божанов - Нотариуса.
Пред Висшия прокурорски съвет, от който беше изслушан по негова молба, отрече и да има принос за кариерното развитие на свързвания с аферата "Осемте джуджета" бивш следовател Петьо Петров - Пепи Еврото.
Цацаров говори пред кадровиците около 40 минути.
На твърдения на бившия вътрешен министър Бойко Рашков, че е с принос за израстването на Петьо Петров-Еврото, припомни, че при него той е бил освободен, но е тръгнал нагоре при предшественика му Борис Велчев и се самоцитира от деня на освобождаването на Петров през 2015 година.
Цацаров отрече да има нещо общо със задържането през август 2020 г. на Веселин Денков:
"Нямам обаче и каквато и да е информация за причините за това задържане, нито съм имал възможност да я получа от тогавашния главен прокурор в рамките на изключително оскъдната ни служебна кореспонденция тогава. По нито едно дело, свързано с Веселин Денков, на КПКОНПИ-Дирекция "Противодействие на корупцията", не са възлагани от Специализираната прокуратура каквито и да е оперативни действия. Между другото към онзи период Дирекцията почти бездействаше поради липса на каквито и да е възлагателни действия от прокуратурата".
Цацаров отрече и да е пращал до медии флашки с компрометиращи материали срещу Цариградска и призова, ако друг от прокуратура или пресцентъра на прокуратура го правил, това да бъде казано ясно. Бившият главен прокурор опроверга и други изявления на съдийката, но изрично подчерта, че не оправдава случилото се с нея, което определи като "недопустимо".
Цацаров отхвърли връзката, която Денков и Бакалова направиха между среща от август 2020 година на Веселин Денков с него - вече в качеството му на шеф на Антикорупционната комисия, и последвалия му арест. Той каза още, че Комисията е правила проверка по разследването "Списък за бърз контрол", в което за първи път беше осветено влиянието на Нотариуса в съдебната система. Проверката е открила данни за престъпление, била е изпратена в прокуратурата - тогава ръководена от Иван Гешев, но какво е последвало Цацаров не знаел, заради "оскъдните му контакти" с неговия предшественик.
Бившият главен прокурор отрече да познава или да е бил част от групата на сочения за лобист в съдебната система Мартин Божанов - Нотариуса. Божанов беше разстрелян показно в края на януари. Въпреки, че още през 2020 година за него говори съдия Владислава Цариградска, а година по-късно - за проблемите си с него - в разследването на АКФ "Списък за бърз контрол" разказаха Веселин Денков и Ивайла Бакалова, оказа се, че масово политици и магистрати са узнали за Нотариуса след убийството му.
"Не познавам Мартин Божанов, никога не съм го виждал, като главен прокурор не съм имал информация, включително предоставена по официален път било от МВР, било от ДАНС" каза пред кадровиците Цацаров, но стана ясно, че вече в качеството си на шеф на Антикорупционната комисия е знаел и е проверял изнесеното в разследването на Антикорупционния фонд.
Обяснения са били снети от споменати в него - самият Божанов, Бойко Борисов, Владислав Горанов, Георги Ушев, Емил Писков и Яне Янев. След това единодушното комисията е взела решение да изпрати материалите на прокуратурата, вече ръководена от Иван Гешев
Според Цацаров би било добре, след като е изслушала Денков и Бакалова, временната комисия за "Нотариуса" да изслуша и бившия депутат Яне Янев:
"Господин Янев твърди за "списък за бърз контрол". Господин Янев намесва имената на тогавашен премиер и тогавашен министър на финансите. Господин Янев твърди, че 2 пъти се е срещал с мен, за да урежда проблемите на Веселин Денков. Господин Янев твърди, че знае за разпореждания, които тогавашният главен прокурор - Гешев, е раздавал по отношение на делата на Денков. Е няма ли някой да покани господин Янев, за да попита: "Казахте ли го, не го ли казахте" и "Ако е истина, откъде черпите всичко и това ще го потвърдите ли?". Аз мисля, че това е изключително наложително".
Сръбската петролна компания НИС, която е дъщерна на руската "Газпром Нефт", е принудена да търси алтернативни източници на петрол заради американските санкции върху руския петролен сектор, съобщава "Ройтерс". Компанията получи отстъпка от мерките, но нейни клиенти се въздържат да купуват руски петрол или петролни продукти, за да не бъдат санкционирани..
На 8 април в хода на специализирана полицейска операция на изграден за целта КПП на входа на Добрич по бул. "25-ти септември“ органите на реда спират за проверка автомобил, управляван от 30-годишен мъж. В автомобила служителите от отдел "Криминална полиция“ и Първо РУ - Добрич откриват сумата от 3 300 лв. и полиетиленово топче с тегло 106..
Над 1000 фиданки ще бъдат засадени в Малешевската планина, където през лятото на миналата година пожар засегна над 16 хиляди декара горски територии. В залесяването ще вземат участие служители от Югозападното държавно предприятие, пожарникари, военни и доброволци от общините Струмяни и Кресна. Над 60 пожара гасиха огнеборците през..
Президентът на САЩ Доналд Тръмп увеличи за втори път драстично в рамките на денонощието митническите тарифи за стоките от Китай от 104 на 125 процента. САЩ наложи обещаното мито в размер на 104% на китайските стоки В публикация в платформата Truth Social американският държавен глава съобщи, че е разпоредил 90-дневна пауза за 75 държави, които..
Депутатите от ПП-ДБ Йордан Иванов и Божидар Божанов обвиниха министъра на вътрешните работи Даниел Митов в лъжа. Те призоваха Митов да смекчи тона към опозицията и да изнесе информация за последните рокади в дирекцията: "Моля да покаже заповед от 3 април на заместник-главния секретар на МВР Мирослав Рашков с която се назначава на ръководна..
Няма назначен нов директор в Пловдив, както твърдеше един от ДБ днес. Чул някой си някаква клюка и я разпространява. Това каза министърът на вътрешните работи Даниел Митов в Търговище. Той присъства на годишният отчет-анализ на Областната дирекция на МВР в Търговище за 2024 година. "Когато им се каже нещо, което не им изнася, те се правят, че не го..
Законодателната защита на хората с увреждания от уволнение, административни тежести и страховете, че те ще отсъстват по-често са сред основните фактори, които ограничават работодателите да ги наемат. Това сочат резултатите от проучване на Библиотечно-информационния и изследователски парламентарен център, което беше представено пред депутатите от..
След "улгартрансгаз" и договора с турската копания "Боташ", разследването в хотели в български ски курорти за предполагаема измама с европейски..
"Българската следа" е референция на опита за покушение срещу папата. Заглавието беше от една страна да си играя с клишето чисто иронично. В друг..
В еврозоната България може да влезе на 1 януари 2026 г. или началото на 2027 г. Средата на годината никога не е ставало и никога няма да стане, защото..