Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

АЕЖ: Ръководството на БНР да обясни пред СЕМ закриването на Програмна дирекция

Снимка: АЕЖ

Асоциацията на европейските журналисти – България призовава Съвета за електронни медии да изслуша генералния директор на Българското национално радио Милен Митев и членовете на УС на радиото относно решението им от 7 март за закриване на Програмна дирекция. 

"Дирекцията е част от концепцията, защитена от Митев пред СЕМ при избора му за ръководител на радиото, и е редно той да обясни какво е наложило тази промяна, извършена в извънреден порядък. В публично заседание СЕМ трябва да изслуша и Даниела Късовска, бивш директор на закритото звено, както и журналисти от дирекцията. 

Ръководството на радиото би трябвало да обясни пред регулатора по какъв начин ще се осъществява вътрешната саморегулация в БНР от тук нататък. А също така дали с решението се предоставят допълнителни правомощия на административните ръководители и не е ли редно да има структура, която да е равноотдалечена от всички", пишат още от АЕЖ.

"Тъй като закриването на дирекцията бе обвързано от работещите в нея, както и в медийни публикации, с решението за неизлъчване на интервюто, взето от водещия Петър Волгин с посланика на руската федерация Елеонора Митрофанова, припомняме, че АЕЖ поиска осветляване на мотивите", допълват от асоциацията.

"АЕЖ ще използва механизмите на закона за достъп до обществена информация, за да поиска от БНР достъп до документите, засягащи работата на Програмна дирекция и на Програмния съвет, който досега се ръководеше от директорa на дирекцията и който бе в основата на решението за неизлъчване на интервюто, както и на други решения, засягащи спазването на професионалните стандарти в радиото", заявяват от АЕЖ.

На 21 март УС на БНР отрече появилото се твърдение, че структурната реформа в БНР, извършена на 7 март, е под външен натиск заради спряното интервю с посланика на руската федерация у нас.
 
От УС заявиха още в позицията си, че програмният съвет на БНР продължава да функционира като в неговия състав, освен директорите, ще участват и главните редактори на отделните програми. 

"Така ще се оптимизира директната комуникация по творчески и административни въпроси и ще се подобри съвещателната демокрация", отбелязаха още от УС. 

В заключение уточниха, че интервюто с руския посланик не е било спряно от бившия програмен директор, тъй като това не е в неговите правомощия, нито в правомощията на Програмния съвет. Решението да не бъде излъчено интервюто с руския посланик Митрофанова е било взето от директора на програма "Хоризонт", подчертаха тогава от Управителния съвет на Българското национално радио.
По публикацията работи: Венцислав Василев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

24 деца със специални образователни потребности в Брезник ще получат подаръци за Коледа

24 деца и младежи със специални образователни потребности от Средно училище "Васил Левски“ в Брезник ще получат на коледното тържество в училище подаръци, осигурени от дарители. Подаръкът за всяко едно дете е такъв, какъвто то само си е пожелало, каза инициаторът на кампанията Снежана Лазарова. От 12 години Снежана Лазарова е ресурсен учител в..

публикувано на 21.11.24 в 20:33
Президентът на Русия Владимир Путин

Путин обяви, че Русия е изпитала ракета със среден обсег с удар срещу Украйна

Руският президент Владимир Путин заяви, че страната му е изпитала нова ракета със среден обсег при днешния удар по Украйна и предупреди, че Москва може да я използва срещу страни, позволили на Киев да изстрелва техните ракети по руска територия, предадоха световните агенции, цитирани от БТА. Киев съобщи за руска атака с междуконтинентална..

публикувано на 21.11.24 в 20:09
Дългогодишни преподаватели в Техническия университет, заедно със скулптора Адриан Новаков, изваял барелефа (третият от ляво на дясно)

Габровският технически университет чества 60 години от създаването си

В сградата на Техническия университет в Габрово беше открит барелеф на първия ректор проф. Весел Савов. Висшето училище днес отбелязва 60-ата годишнина от основаването си. Идеята за създаване на висше училище в Габрово датира от 40-те години на ХІХ век и е формулирана от възрожденския просветител Васил Априлов и неговия съратник Николай..

публикувано на 21.11.24 в 19:42

КС образува дело по искането на президента Радев за три текста от Конституцията

Конституционният съд образува дело по искането на президента Румен Радев за това три текста от Конституцията да бъдат отменени, съобщава БГНЕС. Президентът сезира повторно КС за двойното гражданство и служебното правителство Става дума за новия ред за назначаване на служебен премиер, за парламент, действащ и при служебно правителство и..

публикувано на 21.11.24 в 19:30
Митрополит Арсений

Сливенският митрополит Арсений освети храм в ямболското село Гълъбинци

Сливенският митрополит Арсений освети обновения църковен храм "Св. Архангел Михаил" в ямболското село Гълъбинци.  В Деня на християнското семейство дядо владика кръсти 40 жители на селото на възраст от една до 73 години. В близо 120-годишния храм бяха кръстени 17 деца и 23-ма възрастни. За днешния празник сливенският..

публикувано на 21.11.24 в 19:20

"Каритас" започва ежегодната си кампания "Защото сме хора"

На 25-и ноември "Каритас България" започва ежегодната си кампания "Защото сме хора" "Целта на кампанията е да подкрепим възрастните хора в България", обясни пред БНР  Емануил Паташев, главен секретар на организацията. Благодарение на даренията от кампанията около 500 души годишно получават медицински и социални грижи. Може да изразите..

публикувано на 21.11.24 в 19:19
Снимката е илюстративна, архив

В Смолянска област речните корита през тази година не са почистени от наноси и растителност

В Смолянска област речните корита през тази година не са почистени от наноси и растителност. Причините са комплексни - липсата на финансиране от държавата и законови норми, които не позволяват влизането на тежка техника в речните корита без разрешение от Басейновата дирекция.  Необходими са законови промени, които да позволят почистването на..

публикувано на 21.11.24 в 19:06