Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Приключиха консултациите при президента за избор на служебен премиер

Тошко Тодоров и Горица Грънчарова-Кожарева
Снимка: БГНЕС

Със среща със заместник-председателите на Сметната палата Горица Грънчарова-Кожарева и Тошко Тодоров приключиха консултациите при президента, свързани с процедурата по избор на служебен премиер. 

На излизане от президентството Тошко Тодоров каза, че има по-подготвени за поста и определи като "недоразумение", че техните позиции са в списъка, от който държавният глава може да избира служебен министър-председател: 

"Виждате какви недоразумения се получават. Ние не сме най-подготвените хора за тази позиция. На вас ви е ясно - ние сме финансисти, работили в нашите сфери и сега трябва да присъстваме по силата на позициите. Това е недоразумение да се свежда до десет човека. Има много хора в тази държава, които заслужават да бъдат на тази позиция. Не смятаме, че аз и г-жа Грънчарова, говоря от нейно име, сме най-подходящите хора. Повярвайте, съпругата ми вече цял месец не спи, предполагам и съпругът на г-жа Грънчарова, ние имаме малки деца". 

Горица Грънчарова-Кожарева отказа коментар. По-рано президентът проведе срещи с омбудсмана Диана Ковачева, с подуправителите на БНБ Петър Чобанов, Радослав Миленков и Андрей Гюров. 

Ковачева отказа номинацията и обясни, че на 17 април ще се закълне като съдия в Европейския съд по правата на човека в Страсбург и ще подаде оставка като омбудсман, за да даде зелена светлина на парламента да избере нов обществен защитник на нейно място.

"БНБ трябва да стои далеч от политиката" - тази позиция изразиха двама от подуправителите на БНБ. Третият - Андрей Гюров, който също е в списъка с потенциални кандидати за служебен премиер, отказа да отговори по същество на въпроса ще оглави или временно правителство, ако бъде посочен.

След консултациите президентът трябва да обяви избора си и да издаде указ за назначаването на служебен премиер, а той да предложи на държавния глава състав на служебен кабинет. След това Румен Радев трябва да проведе политически консултации с шестте парламентарни партии, за да се вземе окончателно решение за назначаването на служебното правителство. От това зависи и кога ще са изборите за нов Парламент.

По публикацията работи: Радмила Попова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Депутатите одобриха на първо четене бюджетната рамка за годината

Бюджетната рамка за годината бе одобрена на първо четене от парламента на заседание, продължило до късно през нощта.  Финансовата рамка за годината предвижда рекордно ниво на разходите и приходите, съответно близо 97 млрд. и над 90 млрд. лева. Заложеният дефицит е 6,4 млрд. лева, или 3% от брутния вътрешен продукт. По-рано депутатите гласуваха на първо..

публикувано на 06.03.25 в 02:57

Поддръжници на Украйна протестираха пред посолството на САЩ в Лондон

Стотици проукраински демонстранти се събраха пред посолството на САЩ в Лондон късно снощи, скандирайки "Срам!" и призовавайки за отмяна на държавното посещение на президента Доналд Тръмп в Обединеното кралство.  Демонстрацията, която беше организирана от кампанията за солидарност с Украйна и други проукраински организации, събра около 200 души, които..

публикувано на 06.03.25 в 02:47

Евролидерите се събират на извънредно заседание в Брюксел

Евролидерите се събират на извънредно заседание в Брюксел, на което ще обсъждат продължаващата помощ за Украйна и подсилването на европейската отбрана. На срещата ще присъства украинският президент Володимир Зеленски. Срещата идва в момент, в който ЕС е поставен пред несигурност от страна на Съединените щати дали и до колко ще продължи..

публикувано на 05.03.25 в 21:47

15-годишно момиче от село Брезница е намерено мъртво в дома си

15-годишно момиче от село Брезница, община Гоце Делчев, беше намерено мъртво в дома си този следобед.  Десетокласничката от местната гимназия се е обесила, потвърди кметът на селото Иса Сакала.  Момичето е  било открито от майка си, която се обадила и на бащата, който работи в общинската администрация в Гоце Делчев. Незабавно в дома..

публикувано на 05.03.25 в 21:26
Министърът на здравеопазването д-р Силви Кирилов в Народното събрание

Депутатите работят по бюджета на Здравната каса

Депутатите работят по бюджета на Здравната каса, който надхвърля 9 милиарда и 400 милиона лева.  Проектът бе представен от ресорния министър д-р Силви Кирилов: "Ръстът на приходите и трансферите и съответно на разходите и трансферите е в размер на 1 306 360 000 лева спрямо 2024 година - или 16%".   От ГЕРБ - СДС обявиха, че имат критики към..

публикувано на 05.03.25 в 21:18

Бюджетът на ДОО е приет на първо четене

Парламентът одобри на първо четене законопроекта за държавното обществено осигуряване. С него се предвижда увеличаване на пенсиите от 1 юли с 8,6 %. От 1 април максималният осигурителен доход за всички осигурени лица се увеличава от 3 750 на 4 130 лева. Минималният осигурителен доход става 1 077 лева, колкото е и минималната работна заплата.  Запазва..

публикувано на 05.03.25 в 20:09
Хората са излезли да пазаруват в град Хан Юнис, южната част на Ивицата Газа, 5 март 2025 г.

"Аксиос": Водят се преговори с "Хамас" за освобождаване на заложници с американско гражданство, държани в Газа

Администрацията на Доналд Тръмп провежда тайни преговори "Хамас" за освобождаване на заложници с американско гражданство, държани в Газа. Това съобщиха няколко западни медии, позовавайки се на свои източници.  Според изданието "Аксиос" американският специален пратеник Адам Бьолер е разговарял директно с представители на "Хамас" в катарската столица..

публикувано на 05.03.25 в 19:56