Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Украински удари са поразили руска рафинерия и завод за дронове в Татарстан

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Украйна атакува руска рафинерия и завод за производство на безпилотни апарати на 1 200 километра от границите си.

Атаките са част от своеобразната енергийна война, която Москва и Киев водят помежду си паралелно с борбата на фронта в Донбас и Запорожието.

Официалните изявления от двете страни за резултатите им се разминават диаметрално.

Атакувани са били рафинерията "Танеко" в град Нижнекамск и завод за производство на безпилотници в Елабуга - и двата града са в република Татарстан на повече от 800 километра източно от Москва.

Според руските власти производството и на двете места не е нарушено. В Елабуга е било ударено общежитие и имало 13 ранени.

Според източник на агенция Ройтерс в Нижнекамск е поразено съорежание на местния нефтопреработвателен завод, преработващо дневно над 150 000 барела суров нефт. При подобни удари от началото на годината и най-вече през март украинските дронове намалиха капацитета на руските рафинерии с 14%. При масираните удари от руска страна също миналия месец бяха разрушени редица електроцентрали в Украйна.

С атаката в Елабуга днес украинците са се опитали да намалят капацитета на руснаците за бъдещи такива удари. В намиращия се там завод се произвеждат масово дронове-камикадзе ирански модел, каквито Русия използва вече близо две години срещу украинската инфраструктура.

Министърът на отбраната Сергей Шойгу потвърди кадровите рокади, предприети от Кремъл след ударите, претърпени от Черноморския флот. Адмирал Александър Мойсеев оглавява ВМС, а начело на Черноморския флот бе определен вицеадмирал Сергей Пинчук.

На фронта в областите, които Москва обяви за анексирани през есента на 2022 година, руската армия продължава да изтласква украинците на запад, твърди Шойгу:

"Като цяло, от началото на годината 403 квадратни километра от новите региони на Руската федерация минаха под наш контрол."

В Париж американският държавен секретар Антъни Блинкън потвърди, че положението на украинците е тежко:

"Моментът е критичен и е абсолютно необходимо да осигурим на украинците средства да се отбраняват, особено снаряди и зенитни системи. Това е още една причина поисканите от президента Байдън допълнителни бюджетни разходи да бъдат одобрени от Конгреса възможно по-скоро."

При продължаващото бездействие на Конгреса, което републиканците на кандидат-президента Тръмп оправдават с вътрешнополитически приоритети, Германия отделя 576 милиона евро за 180 хиляди снаряда за Украйна, съобщи чрез Франс прес източник от германското военно министерство. Първите доставки се очакват едва през юни.



По публикацията работи: Венцислав Василев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
В Конституционния съд днес се проведе церемонията по полагане на клетва от новоизбраните и новоназначените конституционни съдии - 14 ноември 2024 г.

Делата в КС по жалби с искане за частично или пълно касиране на вота за 51-во НС вече са четири

 Конституционният съд образува още две дела, свързани с изборите на 27 октомври. Така делата по жалби с искане за частично или пълно касиране на вота за 51-во Народно събрание вече са четири .  Изтича срокът за подаване на жалби срещу резултатите от изборите в КС Още две жалби за оспорване на изборите в КС Срокът за обжалване на изборните..

публикувано на 14.11.24 в 15:17
Министър-председателят Димитър Главчев (третият отляво надясно) и министърът на отбраната Атанас Запрянов (вляво) във Висшето военновъздушно училище

Премиерът Главчев: Надявам се политиците малко да се смирят

Служебният премиер Димитър Главчев се надява да бъде сформирано редовно правителство, защото според него това е най-добрият вариант.  Той направи коментара си в Долна Митрополия където участва в представянето на нова система за виртуално обучение на военни пилоти за F-16 Block 70 във Висшето военновъздушно училище "Георги Бенковски".  Пред Главчев и..

публикувано на 14.11.24 в 15:14

Израел продължава офанзивите си срещу "Хизбула" и "Хамас"

Не стихват военните действия в Близкия Изток. Израелската армия продължава офанзивата си и на двата фронта - срещу "Хизбула" в Ливан и срещу "Хамас" в Ивицата Газа. Израелската армия е нанесла нов удар срещу цел на "Хизбула" в южен район на Бейрут. Малко преди това израелските военни са издали нареждане за евакуация. За последните 48 часа Израел е..

публикувано на 14.11.24 в 15:05

МТСП: Няма окончателен вариант за промени в Кодекса на труда

Към момента няма окончателен вариант за промени в Кодекса на труда, с които да бъде въведен нов механизъм за определяне на минималната работна заплата.  Това съобщиха за БНР от Министерството на труда и социалната политика.  От там уточняват, че разпратените до бизнеса и синдикатите текстове имат за цел да насърчат социалния диалог, така..

публикувано на 14.11.24 в 14:58

ВСС прекрати процедурата за избор на председател на ВАС

Висшият съдебен съвет прекрати процедурата за избор на председател на Върховния административен съд заради липса на постъпили кандидатури. Пленумът направи четвърти последен опит, но номинации не бяха издигнати.  Така настоящият председател Георги Чолаков, чийто мандат изтича на 22 ноември, остава начело на ВАС до избора на нов титуляр, тъй като..

публикувано на 14.11.24 в 14:51

Близо една трета от лекарите у нас са на възраст над 60 години

Близо една трета от лекарите у нас са на възраст над 60 години. В 13 области повече от половината от медиците са над тази възраст. Данните представи председателят на Българския лекарски съюз д-р Николай Брънзалов по време на инициативата Здравен барометър, организирана от Центъра за правни инициативи. Ново проучване в рамките на инициативата..

публикувано на 14.11.24 в 14:46
Проф. Росен Стоянов

Проф. Росен Стоянов: Трябва да има държавна политика за защита на свободата на словото

Трябва да има държавна политика в областта на защитата на свободата на словото ! Това каза пред БНР проф. Росен Стоянов, преподавател в департамент "Медии и комуникация" в НБУ, като обясни: "Конюнктурната компетентност и експертиза на политиците трябва да бъде всекидневно подхранвана от изискване от медийните хора и гилдията, което постоянно..

публикувано на 14.11.24 в 14:39