Премиерът в оставка Николай Денков сезира ад хок прокурора Даниела Талева за упражнен натиск върху главния секретар на МВР Живко Коцев от изпълняващия функциите на главен прокурор Борислав Сарафов. От пресцентъра на Министерския съвет уточняват, че в сигнала до Талева се съдържат факти и обстоятелства, станали известни на Денков при изпълнение на служебните му задължения.
В основата на сигнала е устен и писмен доклад от Коцев, пораждащ основателни съмнения за евентуалното извършване на престъпление от страна Сарафов. В него главният секретар на МВР твърди, че 03.04.2024 година е бил заплашен, че ако не подаде оставка, ще бъде привлечен като обвиняем за тежко престъпление и задържан под стража от и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов и административния ръководител на СГП прокурор Илияна Кирилова. Това е станало в присъствието на нейния заместник Христо Кръстев, както и на председателя на Антикорупционната комисия Антон Славчев.
Същата вечер натиск върху Коцев оказал и министърът на вътрешните работи Калин Стоянов, който му е предоставил предварително изготвено заявление, че подава оставката си и настоял за незабавното му подписване, описва случилото Денков.
Премиерът в оставка очаква от ад хок прокурора Даниела Талева да провери:
1. Проведена ли е среща между и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов, административния ръководител на СГП прокурор Илияна Кирилова и в присъствието на нейния заместник Христо Кръстев, както и на председателя на Комисията за противодействие на корупцията Антон Славчев и главния секретар на МВР Живко Коцев на 03.04.2024?
2. В случай че такава среща действително се е състояла, каква е била целта ѝ и защо представителите на всички тези институции съвместно провеждат срещи с главния секретар на МВР? В изпълнение на кое тяхно законово правомощие и въз основа на кое правно основание? Съгласно последните изменения на Конституцията на Република България и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов е единствено административен ръководител на ВКП, което поставя и въпроса защо и в какво качество той лично е присъствал на тази среща?
3. Защо в деня на срещата е извършено претърсване на дома на Живко Коцев и има ли връзка между гореописаната среща и действията по претърсване на дома на г-н Коцев?
4. Кой е организирал и координирал представителите на всички тези институции за участие в тази среща и замесени ли са трети лица, в това число и политици, които са установили контакт с тези лица, за да организират срещата?
5. Имало ли е среща между Калин Стоянов и Живко Коцев вечерта на 03.04.2024? Откъде Калин Стоянов е знаел, че Живко Коцев ще подаде оставка и кой е изготвил попълнено с личните данни на Коцев заявление за оставка преди тази среща?
6. Оказвани ли са натиск и/или принуда върху Коцев от горепосочените длъжностни лица и ако да - с каква цел? Има ли трети лица, вкл. политици, които са изисквали от тези лица тези действия?
Пред БНР заместник - градският прокурор на София Христо Кръстев потвърди, че такъв формат среща е имало, но отказа да коментира съдържанието ѝ. Каза обаче, че ако бъде потърсен, ще го направи пред прокурор.
Председателят на Антикорупционната комисия Антон Славчев отрече в негово присъствие Живко Коцев да е бил заплашван с обвинение и арест да подаде оставка. Отказа обаче да каже бил ли е на визираната от Денков - по твърдения на Коцев, среща.
Сарафов и Кирилова не отговориха на съобщенията ни.
От Върховния касационен съд , където се подават сигналите, свързани с главния прокурор, съобщиха, че сигналът на министър- председателят в оставка е вече регистриран. Предстои съдия Лада Паунова да прецени относим ли е той към правомощията на специалния прокурор Даниела Талева.
Проверка по твърденията за натиск над главния секретар на МВР от магистрати в последния си работен ден поиска и правосъдният министър в оставка Атанас Славов. Той очаква това от Инспектората към Висшия съдебен съвет, Висшия прокурорски съвет и Общото събрание по отношение на Борислав Сарафов и Илияна Кирилова.
За днес в Атина е насрочено шествие за годишнината от руското нахлуване в Украйна, организирано от украинската общност в гръцката столица. В телефонен разговор с президента Володимир Зеленски гръцкият премиер Кириакос Мицотакис е потвърдил подкрепата на Атина за Киев. Президентът на Украйна Володимир Зеленски е изразил дълбока..
" Никъде по света няма такава "китайска стена" между изпълнителната власт и прокуратурата, България е уникална в това отношение . Тази уникалност е основният проблем за нефункционирането на системата е един от основните проблеми. ... Не е нужно основно пренаписване на Конституцията, а да се разграничи окончателно управлението на съда от..
Какво е общото между политическите ежби в парламента, високите цени, наркотиците и вейповете, пенсиите, новото име на столичното летище и един протест на "Възраждане", който отекна в Европа и дори председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен Урсула не се въздържа и коментира. Отговорът е прост – българските нрави в..
В село Петърница, община Долни Дъбник, избират кмет на втори тур. Изборният ден започна нормално, само един от членовете на секционна комисия не се е явил тази сутрин. На втори тур се явяват Пламен Петров, кандидат на коалиция "Продължаваме промяната - Демократична България", за когото са гласували 197 избиратели, и Георги Владимиров, издигнат..
Четирима поддръжници на партия "Възраждане" остават в ареста след вчерашния протест в София срещу присъединяването на България към еврозоната, при който бяха ранени полицаи и беше запалена вратата на Дома на Европа, а сградата беше нацапана с червена боя. За действията на "Възраждане" след вчерашния им протест ще говори лидерът на партията..
Ефективни санкции за телекомите, които нарушават потребителските права, поискаха от граждански организации. Все още и трите оператора в България правят нарушения, посочиха от Комисията за защита на потребителите. Депутатите междувременно предупредиха, че ако няма диалог, ще помислят за по- строги мерки. Богомил Николов от Асоциация..
Плодовете поевтиняват на борсите у нас през седмицата с изключение на портокалите. Това показват данните от седмичния бюлетин на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ). Цените на зеленчуците и на основните хранителни стоки се движат разнопосочно, макар и с минимален ръст или намаление, предаде БТА. Индексът на тържищните..
Политиците никъде, никога не работят за хората, те работят за себе си. Навсякъде е било така и така ще бъде. И за се чудя защо гласуваме за тях...
Фолклорът е не просто музика - той е памет, корени и душа. Българските народни песни носят в себе си историята на поколения, звука на..
Приключва международната система, която бе учредена в края на Втората световна война, чийто резултат беше ядреният чадър, който Америка осигуряваше на..