Това мнение изрази пред БНР социологът Юрий Асланов.
Според него "основните виновници да стигнем дотук заради конституционните промени" сега са и най-големите противници на служебния кабинет "Главчев" и "може би отсега се подготвят оправдания за неизбежния по-лош резултат на ПП". По думите му в интерес на ПП-ДБ е било двата вота да бъдат проведени поотделно, защото ако европейските избори предхождаха националните, това би минимизирало щетите им на националните.
"Нито вътрешният министър, нито МВР прави изборите. МВР отговаря единствено за ограничаването на добре известни порочни практики и за охраната на изборния процес. Няма никаква роля в това да наглася резултати или да фалшифицира данни", каза Асланов и определи предстоящите избори като много трудни.
"Имаме големи различия между избирателните списъци за парламентарни и за европейски избори. Това ще създаде не само технически проблеми. Това ще ни изправи пред суматоха. На всичкото отгоре гласуваме и по смесен начин – с машини и хартиени бюлетини. Хаос в избирателните секции ще има", предупреди социологът.
Двата месеца до изборите са заредени с потенциал за скандали, които вече започнаха, в които са замесени ключови имена от ПП, а това допълнително ще променя избирателните нагласи, коментира Асланов.
Ясно е, че разговор между политиците и хората няма да има, затова и избирателната активност ще е по-ниска и от това ще се възползват "част от играчите, които са мотивирани да се докажат" – ГЕРБ, ДПС, "Възраждане", БСП, вероятно и ИТН, добави той.
Преди избори се говори всичко и много малко от него се случва след изборите, напомни Юрий Асланов, като изрази "предчувствие, че резултатът от изборите ще изненада всички и ще направи безсмислена голяма част от предизборното говорене".
"Ще спечели този, който започне разговор с хората, а не като част от разправията между политическите сили."
Тази позиция застъпи в предаването "Преди всички" политологът доц. Албена Танева, преподавател в Софийския университет "Св. Климент Охридски".
В кризисно време популизмът има винаги повече шансове. Ако в следващите 2 месеца се снижи прагът на усещането за криза, и популизмът ще снижи резултата си, посочи тя.
"Непрекъснато се подават възможности да се нагнети още повече напрежението в обществото в предизборна ситуация. Вместо за политика, имаме повод да говорим за криминални сюжети. Някой е изключително изкусен манипулатор. Продължаваме да имаме един и същи системен проблем. Обществото укрепва и започва да става по-малко наивно", коментира доц. Танева.
Работата на служебното правителство е да продаде едни сложни избори – за национален и за европейски парламент, отбеляза преподавателят.
"Двете теми трябва да бъдат еднакво представени на нашето внимание. Колкото повече хора отидат да гласуват, толкова по-малко на сценарните екипи ще им се получи в същия мащаб това, което са замислили."
Служебното правителство трябва да разсее усещането, че изборите и МВР са двете най-свързани понятия, заяви още тя.
Двете мнения чуйте в звуковите файлове.
Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..
Фондация "За нашите деца" организира за 12-а поредна година коледната благотворителна кампания "Тази Коледа чудесата правите Вие". За 12-и път със събраните средства фондацията ще подкрепи повече от 3000 деца, семейства и специалисти. От вторник ще бъдем на коледния базар , каза пред БНР Ана-Михаела Търнева, експерт "Развитие на партньорства"..
Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..
Постоянната смяна на правителства в България пречи на приемането на национална програма за борба с антимикробната резистентност. Това заяви за „Хоризонт“ доцент Иван Иванов от Националния център по заразни и паразитни болести. При прекомерната употреба на антибиотици микроорганизмите спират да се влияят от лечение с лекарства, като по данни на..
" Съществуването е винаги някакъв парадокс, който трудно можем да си обясним . Появяваме се от нищото и целият ни жовот е пътуване към нищото...За хората, които са "подпрени" на вярата светът може би да изглежда по-различен, но безспорно е, че има една територия на непознаваемото , която каквато и наука да го заобикаля, каквито и открития да..
" Има странна симбиоза между част от регулаторните и контролиращите органи и част от ресторантьорския бранш ", изказа мнение пред БНР Дарин Стойков, който е собственик на заведение в София. Той допуска, че има данъчни протекции и политически чадър за част от бранша . Според него обаче протекциите не свършват в контролния орган, а..
" България е поела в една не много добра посока. Все още всяко трето дете в България живее в риск от бедност и от социално изключване , което автоматично го лишава от всички възможности, които биха му позволили да развие пълния си потенциал". Това заяви пред БНР Боряна Гидикова – директор "Комуникации" в УНИЦЕФ-България. На днешния..
Обществото е заблудено за БДЖ, защото всеки чака частен превозвач да дойде с неговите хубави влакове и да предлага по-добра услуга. На..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
"Обсъжда се желанието на евроатлантическото мнозинство в НС да влезем по най-бързия начин в еврозоната. Скритата инфлация е много по-голяма от..