Средно по 1500 лева доплащат у нас пациентите с онкологични заболявания, сочи проучване на "Индекс на болниците". Това поставя болните пред сериозни финансови бариери и достъп до адекватна здравна помощ, води и до търсене на здравна грижа в чужбина.
69% от пациентите с онкологични заболявания е трябвало да доплащат средно по около 1 500 лева за лечението си. 26% от тях са получавали ограничени здравни грижи, показват резултатите от национално проучване на "Индекс на болниците", извършено сред 417 пациенти и техни близки. За какво е трябвало да доплащат онкоболните, разказва социологът Юлияна Гальова.
"Оказва се, че 100% от нашите респонденти са минали през някакъв вид изследване. Заплатили са средно 455 лева. Що се отнася до приема на лекарствената терапия – през такава са преминали 75% от участниците в проучването. 25% от тях са заплатили 365 лева.
Освен тези преки разходи, които се налагат на пациентите с онкологични заболявания, има и други, свързани със специализирани храни, витамини, перука, естетични интервенции. Там средната сума, която се формира, е в размер на 897 лева".
Разходите за лечение на пациентите с онкологични заболявания не са покрити изцяло от Националната здравно осигурителна каза, Министерството на здравеопазването или общините. Това е причината онкоболните да търсят лечение в чужбина, например в Турция, казва доцент Димитър Калев – председател на Управителния съвет на Съвместната онкологична национална мрежа.
"Грижата за онкоболните в България е неорганизирана. Липсата на организация е причина за тези плащания и доплащания".
Доц. Калев дава пример с най-честият рак при жените – този на гърдата.
"Пациентката в началото може да опипа някакво уплътнение в своята гърда. Тя трябва да отиде на мамографски скрининг. После опипаната бучка трябва да бъде биопсирана. След операцията материалът отново трябва да отиде за хистологично изследване. Пациентката отново трябва да доплати за маркери, защото не са заплатени от Касата. Всички страни с организирана медицина, включително и нашите комшии – турците, са създали т.нар. всеобхватни ракови центрове. Това е стандарт в света. Те представляват лечебни заведения, където могат да бъдат осъществени всички процедури – от прием и диагностика до последните грижи за пациента. Ако бъдат създадени в България, те биха революционизирали грижата за пациенти с онкологични заболявания".
Единственият изход от ситуацията, според доц. Димитър Калев, е в така наречения анти-раков план, създаден през 2022 година, като до тази година няма нито една активност по него. В плана е залегнало изискване за създаване на сертифицирани и всеобхватни ракови центрове. Това би решило до голяма степен проблемите на българската онкологията, казва доцент Калев и признава, че грижата за онкоболните у нас не е добра.
Дотогава повече пациенти ще търсят онкологична грижа в чужбина. 40% от пациентите, които доцент Калев консултира, заминават за лечение в Турция.
През 34 специалисти преминава един онкоболен у нас, казва доцент Калев и представя доц. Ася Консолова:
"Адекватна грижа означава от процес на диагноза до процес на поддържащи грижи и проследяване".
Протест срещу насилието над животни се провежда пред Съдебната палата в София. Това е поредната демонстрация, след разкритото престъпление, при което мъж и жена бяха задържани по обвинение, че срещу пари са снимали насилие над животни. Много млади семейства с техните приятели се събраха пред Съдебната палата, за да поискат по-строги наказания..
Много съм доволен, че държавният бюджет е толкова щедър за приумиците наяростната опозиция в лицето на Новото начало. Дълбоко съм удовлетворен, да не кажа по-голяма дума, абе направо съм в тих екстаз от милионите, отпуснати за Народните пощенски магазини от новата верига ЛАПКА . ДПС-НН: Да има държавна верига магазини, в които да се..
Гърция обяви, че ще осигури убежище на бежанци-християни от Сирия. На срещата на европейските лидери в четвъртък в Париж гръцкият премиер Мицотакис е разговарял с временния президент на Сирия Шараа, съобщават от кабинета на премиера. Атина е поставила остро въпроса да се прекрати преследването на християните в Сирия и да се осигури защита и..
Всички осем пациенти, пострадали тежко при пожара в дискотека в македонския град Кочани, които са в болница "Пирогов", вече са екстубирани. Никой от пациентите не е на апаратно дишане, някой от тях обаче използват кислородна маска, съобщи директорът на болничното заведение д-р Валентин Димитров по Нова телевизия. Той добави, че този тип..
Прекратяване на примирието в ивицата Газа и заплаха за анексиране на части от нея, ако Хамас не освободи незабавно всички заложници. Бомбардировки в Сирия. Първи въздушен удар в Южен Бейрут от ноември в отговор на ракетен обстрел от Ливан. Войните, които Израел води от година и половина в Близкия изток, се разгарят отново с пълна сила. И върху..
Правителството няма да се меси в скандала с българския европрокурор Теодора Георгиева. Това заяви за БНР в Горна Оряховица вицепремиерът Атанас Зафиров. Според него поисканият вот на недоверие към правителството, още преди да са минали 100 дни от неговото управление, говори за слабостта на опозицията. Илияна Йотова за скандала с Теодора..
Първият тест колко ще продължат протестите започва днес. Правителството обяви сливане на почивните дни в края на свещения за мюсюлманите месец. Предстои ваканция и това не създава големи предпоставки за протести. Опозицията се опитва да поддържа мобилизация . На днешния протест се очаква председателят на Народнорепубликанската партия Йозгюр..
На 12 април ще е официалното посрещане на първия самолет F-16 , който ще пристигне в България. Машината ще пристигне на собствен ход, с презареждане във..
Става дума за едно набеждаване , посочи пред БНР Димитър Иванов, професор по "Национална сигурност и лидерство" в УниБИТ, бивш офицер от Държавна..
До деня, предшестващ обстрела на седалището на ООН в Ивицата Газа, в който загина българинът кап. Марин Маринов, израелците са се намирали в съседна..