В следващата декада не виждам как в района на Близкия изток ще се установи стабилен, траен и справедлив мир. Такава прогноза направи пред БНР арабистът проф. Владимир Чуков.
"По-скоро бихме се задоволили с някакво примирие, за да не страдат хората от ужасите на дроновете и балистичните ракети".
Той припомни, че през две години Израел влиза във войни с "Хамас".
"В ивицата Газа има сили, които не признават държавата Израел. Те са спонсорирани и вдъхновени от режима на аятоласите в Иран".
Проф. чуков обаче посочи в предаването "Нещо повече", че "вече сме една крачка по-далече от нещо, което е кошмарно".
"Експертите казват, че Джо Байдън е спрял намеренията за ответен удар от страна на Израел след атаката от Иран. Без мнението на Белия дом няма как да се случи каквото и да било. Байдън е задал параметрите.
Западните партньори са против какъвто и да било вид ескалация, тъй като това би било пагубно и за европейците, и за американците, ако щете и в сегмента на повишаване на цените на нефта.
Китай също оказа натиск върху Иран, тъй като е основен купувач на ирански нефт.
Всичко ще се обърка, ако цените на нефта скочат до небесата. Това е инфлация и преструктуриране на икономическото пространство. Много от нещата в Европа и в навечерието на американските избори ще се обърнат. Затова натискът е безпрецедентен. Израелското правителство по-скоро ще избере пълна изолация на Иран, може би засилване на икономическите и дипломатическите санкции, политически стъпки".
Директната причина за атаката, която посочи Иран, е нападението на иранското консулство в Дамаск, обясни проф. Чуков.
"Това е убеждението на общественото мнение и на прокситата, че Иран е боеспособен и ма възможности. А иначе твърде много пушилка, камуфлаж и медийни лъжи".
Арабистът коментира призивите на Китай и Русия към Иран за сдържаност.
"Основната задача в момента е да бъде изолиран Иран. Една от задачите, набелязана от израелското правителство, е да се създаде антииранска коалиция в Близкия изток. Да се изобличи Иран като един от спонсорите на несигурността, насилието и тероризма".
Проф. Чуков обаче отбеляза и факта, че иранците са не по-малко умели от Русия в медийните манипулации.
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.
Полицията във Велико Търново задържа жена с нож, която е буйствала и заплашвала лекари и пациенти по коридорите на поликлиниката в центъра на града. Няма пострадали, съобщи за БНР говорителят на Областната дирекция на МВР Мариана Христова. "Получен е сигнал от лекари в поликлиниката, че в сградата има жена, която крещи и се разхожда с нож в ръката из..
Отпадъци горят в столичния квартал "Христо Ботев". От пожарната служба уточниха, че няма данни за пострадали хора. Вероятно сред горящите отпадъци има и автомобилни гуми. На място са изпратени екипи на пожарната.
Две от най-популярните социални програми - "Грижа в дома" и "Топъл обяд", ще продължат да се изпълняват и през тази година. В това увери социалният министър Борислав Гуцанов пред ресорната парламентарна комисия. За целта ще са необходими общо около 440 милиона лева. Министър Гуцанов посочи, че са установени отклонения в изпълнението на програмата..
Министерството на отбраната отчита ръст на желаещите да бъдат войници. Техният брой е нараснал между 3 и 5 пъти, след като заплатите бяха увеличени с 30 процента. Министърът на отбраната Атанас Запрянов отбеляза, че увеличението при генералите е около 30 процента, за сержантите - до 33 на сто, а за войнишкия състав процентът е по-висок, защото там е..
Изслушването в Народното събрание за предприетите действия по издирване на Петьо Велков Петков, известен като Петьо Еврото във връзка с повдигнатите срещу него обвинения, беше отложено. В него поради ангажименти няма да участва министърът на вътрешните работи Даниел Митов, а зам.-министър. По темата ще бъдат изслушани още председателят на..
Парламентът разреши разширяването на обхвата на биогоривата, с които след 1 март 2025 г. да бъде извършвано смесването им за бензинови двигатели от нефтен произход в определено съотношение. Това стана чрез приемане на две четения в едно заседание на промени в Закона за енергията от възобновяеми източници. Вносители са депутати от четирите формации,..
Монтирани са 22 нови стоманобетонни панели в затворения близо 400-метров участък в посока Румъния на Дунав мост при Русе. Основният ремонт на съоръжението се изпълнява по график и без спиране на трафика, който преминава по обновената през миналата година отсечка. Това съобщиха от АПИ. В периода между 29 януари и 4 февруари са демонтирани 26 от..
Искане за нов конвергентен доклад, бих казал без ирония - дивергентен доклад, е решение на правителството на България. Трябва да се прецени имаме..
Няма инициатива, няма желание от правителството в Скопие да се организира съвместно честване на нашия общ герой Гоце Делчев. Това каза пред БНР..
Ляво-центристко управление, което има ляво-центристка парламентарна опозиция . Така определи политическата обстановка в страната в интервю пред БНР д-р..