За православните християни Разпети петък е най-тъжният ден от годината. Този ден е посветен на Христовото разпятие, кръстната смърт и полагането на Исус Христос в гроба.
Исус е погребан в каменен саркофаг в пещера, пред която е поставен огромен камък. На този ден в храмовете се извършва неговото опело. На утринната служба се четат дванадесет откъса от Евангелието, които разказват за страстите на Христос. По време на богослужението, вярващите държат в ръце запалени свещи - символ на величието на Спасителя по време на страданията му.
В този ден постът е особено строг - църквата повелява да не се яде и да не се пие нищо, дори вода.
Преди началото на службата в средата на храма се издига "гробът" Христов, украсен с цветя, а на престола се поставя плащеницата - парче плат, на което е извезан образът на положения в гроба Спасител. По стара традиция вярващите минават под църковната маса - акт, символизиращ преклонение пред Спасителя. Пред Радио България богословът Александра Карамихалева обясни смисъла на ритуала:
"С провирането си под масата на колене слизаме в гроба, умираме за досегашното си "Аз" и излизаме от другата страна, възродени за нов живот".
Поклонението пред Светата Плащеница ще продължи през целия ден. Много вярващи се събират пред храмовете, откъдето вземат здравец, който се оставя пред символичния гроб на Иисус Христос. Преди началото на поклонението в храм "Св. Неделя" беше отслужено богослужение "Царски часове", водено от викария на Софийски митрополит - Белоградчишкият епископ Поликарп. На вярващите той припомни какво се е случило на Разпети петък:
"Разпънат е Спасителят на света, Невинният, Този, който пострада не заради Своите грехове, Който пострада, не защото беше виновен и уличен в нещо, а пострада за нашите грехове, за човеците, за да може, победил смъртта, да ни дарува и на нас тази победа. Нека, покланяйки се към плащеницата и кръста, да гори в сърцата ни любов към Бога, любов към ближния, любов към нашата църква и нашия народ".
Предаден от Юда, Христос е осъден на най-тежкото наказание в Римската империя - разпъването на кръст. Разпънат е по обяд - в шестия час на деня - и престоява на кръста в мъки за няколко часа.
Около 15 ч. следобед Христос възкликва към Отца си – "В твоите ръце предавам духа си" и умира като човек. Затова Разпети петък е ден на траур и строг пост.
"Разпъването на кръст е най-тежкото наказание в Римската империя, тъй като носи непоносими страдания на осъдения", обясни за БНР Десислава Панайотова от Културно-просветния отдел на Светия Синод".
Довечера от 19.00 часа в храма "Света Неделя" ще се извърши така нареченото "Опело Христово".
Веднага след Тайната вечеря, в нощните часове, Юда Искариотски предал Исус Христос на първосвещеника. Исус е арестуван и заведен при първосвещениците Анна и Каяфа. Там той е съден, удрян, унизяван. След това е заведен на съд при Пилат Понтийски, който искал да пусне на свобода Исус Христос, но се съобразил с настроената от първосвещениците и тълпата, която крещяла: "Разпни го". Пилат символично измил ръцете си от греха и наредил Христос да бъде разпнат, след което се оттеглил в покоите си, а Исус останал в ръцете на римските войници. Страданията на Спасителя продължават, като войниците му се присмиват, намятат го с плащ - багреница и му слагат трънен венец. Бичуват го и го карат да носи тежкият кръст, положен на раменете му по пътя за хълма Голгота.
"Това е денят на нашето изкупление, тъй като невинният агнец бе пожертван и се пожертва за цялото човечество, за да имаме живот и да го имаме в изобилие", поясни Панайотова.
Тази година българската църковна делегация не пътува до Йерусалим за пренасянето на Благодатния огън в България. Решението беше взето от Светия синод в края на април. Причината - ескалацията на напрежението в Израел. Затова на Велика Събота ще бъде взет Благодатен огън от миналата година, който се пази в храмовете "Свети Александър Невски" и "Света Неделя". Той ще бъде пренесен до Светия синод, откъдето ще стигне до всички църкви в страната.
Първият изтребител F-16 за българската армия вече е у нас. Той е част от първите осем, които до края на годината трябва да са в авиобаза "Граф Игнатиево". Първият от първите осем F-16 кацна на военното летище в ранния следобед. Капитан Красимир Велинов - първия сертифициран български пилот на F-16 представи на премиера Росен Желязков..
След системата за ранно предупреждение и оповестяване, когато властите кажат какво се е случило, следват препоръки и от местната власт, и от държавата какво трябва да се прави. Това обясни пред БНР Красимир Димитров, дирекция "Аварийна помощ и превенция" към Столична община . По думите му на сайтовете на общините би трябвало да бъдат поместени..
Суперкомпютърът Discoverer вече е готов да "отглежда“ изкуствен интелект. Екипът на "София тех парк" представи подобренията, който ще позволят по-голяма производителност на машината. Нови сървъри с общо 32 графични ускорители, нова клас памет ще могат да обслужват големи невронни мрежи и на тях да се "отглежда" изкуствен интелект, каза Петър Статев от..
Гърция влага 6 милиона евро за ремонт на отсечка след новия път през границата, при ГКПП "Рудозем - Ксанти". Делегация от областната управа в Смолян е била на официално посещение на гръцката областна администрация. Основен акцент на разговорите е било отварянето на пътя Рудозем – Димарио. Областният управител на Източна Македония и..
Във Велико Търново започна традиционната младежка инициатива за събиране на хранителни продукти за социално слаби семейства от града и региона за Великден. Кампанията "Купи и дари" се провежда в седем магазина за хранителни стоки във Велико Търново, където до 13 април са поставени колички, в които да бъдат оставени купените и дарени..
Окръжният съд в Плевен постанови най-тежката мярка за неотклонение към 65-годишния Георги Александров - "задържане под стража". Мъжът е обвинен за тежката катастрофа със загинало 12-годишно дете при село Телиш, Плевенско. В тежко състояние в болницата е дядото на детето. 12-годишно дете загина при тежка катастрофа в Плевенско..
ЕС подкрепя Международния наказателен съд и е категорично ангажиран с борбата за справедливост и срещу безнаказаността. Това каза говорителката на Комисията Анита Хипер в отговор на въпрос за очакваната визита на израелския премиер Бенямин Нетаняху в Унгария, за когото съдът е издал заповед за арест. Хипер припомни заключения на Съвета,..
От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става..
Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на..
Генезисът на избирането на българския европрокурор е порочен и води към Делян Пеевски. Това каза пред БНР адв. Иван Петров, бивш апелативен прокурор..