Словашкият премиер Роберт Фицо е ранен при стрелба по него след среща на правителството, съобщи днес словашката агенция ТАСР, цитирана от "Ройтерс".
ТАСР цитира заместник-председателя на парламента Любош Блаха, който е заявил, че Фицо е прострелян и ранен.
По информация на телевизия ТА3 инцидентът е станал в град Хандлова, разположен на около 150 км североизточно от столицата Братислава. Фицо е бил прострелян в стомаха пред местния Дом на културата, където е отивал за среща със свои поддръжници. Чути са били четири изстрела.
Очевидец каза пред Ройтерс, че е чул няколко изстрела и че е видял полицията да задържа мъж.
Предполагаемият нападател е задържан от полицията. Районът е отцепен.
Роберт Фицо е откаран в съзнание в болницата в град Хандлова, съобщи говорител на лечебното заведение, цитиран от "Ройтерс". Говорителят допълни, че на премиера в момента се оказва медицинска помощ за лечение на огнестрелни рани. От болницата допълват, че жизнените му функции са стабилизирани.
Президентът на Словакия Зузана Чапутова, чийто мандат изтича, остро осъди "бруталното и безразсъдно" нападение срещу министър-председателя.
"Шокирана съм. Пожелавам на Роберт Фицо много сили, за да се възстанови от нападението в този критичен момент".
"Осъждаме категорично атаката срещу Робърт Фицо, пожелаваме му бързо възстановяване, сила и кураж на семейството му", се посочва в публикация на Министерския съвет на България в социалната мрежа X по повод стрелбата срещу словашкия премиер Роберт Фицо, който беше ранен след правителствено заседание днес.
Премиерът на Чехия Петър Фиала заяви, че стрелбата срещу словашкия премиер е "шокираща".
"Надявам се, че министър-председателят ще се възстанови бързо", каза Фиала.
"Категорично осъждам долната атака срещу премиера Фицо. Такова насилие няма място в нашето общество и подкопава демокрацията, най-ценното ни общо благо. Мислите ми са с премиера Фицо и неговото семейство", написа в Х председателката на Еврокомисията Урсула фон дер Лайен.
"Бях дълбоко шокиран от чудовищното нападение срещу моя приятел, министър-председателя Роберт Фицо". Това написа в социалната мрежа Х унгарският премиер Виктор Орбан. "Молим се за неговото здраве и бързо възстановяване! Бог да благослови него и страната му!", добави Орбан.
"Шокиран съм от новината за атаката срещу словашкия премиер Фицо. Нищо и при никакви обстоятелства не може да оправдае насилието или такива атаки. Мислите ми са с премиера и неговото семейство", написа в "Х" председателят на Европейския съвет Шарл Мишел.
На същата платформа председателката на Европарламента Роберта Мецола също заявява, че е шокирана от нападението и осъжда атаката от името на Европейския парламент.
"Шокиран съм да чудя тази ужасна новина. В мислите си сме с премиера Фицо и семейството му", каза и британският му колега Риши Сунак.
Германският канцлер Олаф Шолц написа в социалната мрежа Х: "Шокиран съм от стрелбата срещу словашкия премиер Фицо. Насилието няма място в европейската политика".
"Шокираща новина от Словакия. Робърт, моите мисли са с теб в този много труден момент", написа полският премиер Доналд Туск в Х.
Украинският президент Володимир Зеленски също осъди атаката и пожела на словашкия министър-председател бързо възстановяване.
Служебният премиер Димитър Главчев също изрази съпричастност:
"Изразихме съпричастност. Надявам се колегата - премиер на Словакия, да се възстанови бързо и да бъде отново с нас на работа".
Осъждаме категорично атаката срещу Робърт Фицо, пожелаваме му бързо възстановяване, сила и кураж на семейството му, се посочва в публикация на българския Министерски съвет в социалната мрежа "Екс".
🇸🇰 | URGENTE: Imágenes del primer ministro eslovaco Robert Fico siendo llevado a su coche tras recibir varios disparos en un intento de asesinato. El atacante ha sido detenido. pic.twitter.com/HcxSa1FJZx
— Alerta News 24 (@AlertaNews24) May 15, 2024
Премиерът Росен Желязков изрази увереност, че тази седмица ще приключи процесът по приемането на бюджета. Той каза това преди заседанието на евролидерите в Брюксел: "Политическите правила казват, че, когато има мнозинство, то излъчва изпълнителна власт. А изпълнителната власт се крепи на мнозинството, както при избора си, така и при..
Най-малко 70 палестинци са загинали и десетки са ранени след днешните въздушни удари в Ивицата Газа, след като Израел поднови бомбардировките си срещу анклава, съобщи местното здравно министерство, цитирано от Ройтерс. Медиците заявиха, че израелските удари са били насочени срещу домове в северната и в южната част на Ивицата. От израелска страна..
Турските власти задържаха 37 души, заподозрени в предполагаемо публикуване на "провокативни публикации, подбуждащи към престъпност и омраза" във връзка със задържането на кмета на Истанбул Екрем Имамоглу, съобщи днес турският вътрешен министър Али Йерликая, цитиран от Ройтерс. Турция арестува вчера Имамоглу, основен съперник на президента..
Столичната община кани софиянци да разчистят своите мазета, гаражи и тавани и да предадат отпадъците разделно. " Очакваме ви тази събота от 10 часа в Нови Искър, кв. Курило – ние сме до пазара и ще приемем това, което домакинствата ни донесат ", анонсира Емил Георгиев – директор на Дирекция "Управление на отпадъците" в Столичната община...
Гърция отново покачва цените на фериботните билети от началото на туристическия сезон, съобщават днес собствениците на кораби. Скъпо гориво, поддръжка и увеличаване на заплатите в корабоплаването покачват цените на фериботните билети с около 15%,съобщават компаниите за морски трансфер в Гърция. Увеличението се очаква от началото на май...
12 страни членки на ЕС, сред които и България, обмислят стратегия за "кражба" на изследователи от САЩ, пише "Политико". Мярката е в отговор на орязването на средствата за образование и научни изследвания от страна на американското правителство. ЕС има нужда от "бум на привличания", за да докара отвън таланти, които "могат да пострадат от..
Парламентът избра единствения кандидат за управител на НЗОК Петко Стефановски, издигнат от парламентарната група на ГЕРБ-СДС. "За" гласуваха 147 депутати от ГЕРБ-СДС, "ДПС-Ново начало", БСП-ОЛ, ДПС-ДПС и "Има такъв народ". "Против" гласуваха 81 депутати от "Възраждане", ПП-ДБ и "Величие". Мандатът на досегашния управител на НЗОК Станимир Михайлов..
Заведения в цялата страна ще затварят днес за по няколко часа в знак на протест срещу на ДДС за бранша на 20 процента. Те настояват да им бъде..
Има координиране за овладяването на българската храна и оттам за контролиране на вота . Това мнение изказа пред БНР бившият заместник-министър на..
Д-р Юлиян Моллов от Силистра, който работи в чужбина, основа фондация на свое име. 40-годишният анестезиолог и специалист по реанимация има амбицията..