В България енергийната бедност няма точна цифра, но очакванията са от 1,8 до 2 млн. да са енергийно бедни. Тя е пряко свързана с икономическата бедност, просто такива са доходите в България.
Това прогнозира Минчо Бенов, директор на "Хабитат" България, в интервю пред БНР.
"През 2023 г. беше отработена и приета дефиниция за енергийна бедност и беше разработена наредба за прилагането на дефиницията. А какво не се направи? Не бе избрана или определена институция, която да отговаря за картографирането на енергийно бедните, за да се види кои домакинства са бедни, а и не са разработени механизмите, с които ще бъдат подпомагани домакинствата", посочи той
Бенов коментира, че в момента приключва втората фаза по Националния план за устойчивост. Одобрени за 305 домакинства за саниране на жилищата им.
"От кандидатствалите 3000 в първата фаза, 2700 не можаха да се класират и има голямо разочарование. Програмата претърпя промени в посока, че се изисква 20% съфинансиране от собствениците на жилищата, което е причината за по-нисък интерес", смята той.
Според него посоката да се иска самоучастие е изключително правилна:
"Не бива нищо да се прави без пари. Това е ангажимент на собствениците, но защо не обезпечихме финансовите инструменти за домакинствата, които не могат да си позволят съфинансиране, например дългосрочни безлихвени заеми?".
ЕК: България да доразвие подхода си за справяне с енергийната бедност
Бенов смята, че облекченията на процедурата за поставяне на възобновяеми източници на енергия за домакинства е в правилната посока.
"За източници до 20 киловата административните процедури ще бъдат много облекчени. Доскоро дали ще правиш соларен парк или ще си сложиш на парапета на балкона слънчеви батерии, процедурите бяха едни и същи. Сега са облекчени и се третират като преместваеми обекти. Нужно е проект и да се уведоми общината за проект за възобновяеми източници за домакинства, за произвеждане на енергия за собствени нужди", обясни директорът на "Хабитат" България.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.Шведската полиция съобщи, че в социалните медии се разпространяват "погрешни твърдения" за вчерашната масова стрелба в учебен център за възрастни - най-смъртоносната атака с огнестрелно оръжие в скандинавската страна. "Искаме да уточним, че въз основа на информацията от разследването и разузнаването към момента няма информация, която да сочи,..
Какво се случва в горския сектор и защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? За криза в горския сектор и пазара на дървесина алармират за пореден път дърводобивни и дървопреработвателни фирми от Югозапада. Те изпратиха писмо до премиера и министъра на земеделието и храните, в което настояват за спешна..
Човекът винаги е търсил смисъла на своето съществуване. В безкрайната нишка на времето, в която се преплитат история, памет и култура, продължаваме да търсим отговори – кои сме, какво оставяме след себе си и каква е нашата роля в градежа на духовния свят . Отговорите рядко са еднозначни, но едно е сигурно – съществуването ни намира смисъл..
"Имах намерение да се евакуирам, но не можах да намеря билети. Днес няма фериботи, защото времето е много лошо – 7-8 бала вълнение. Положението е много сложно. Хората са много стресирани, уплашени . От 03.00 часа съм в колата, няма спане", разказа сънародникът ни Иван Димитров, който все още се намира на Санторини. В предаването "Преди..
Американският президент Доналд Тръмп заяви, че ще подкрепи усилията за постоянно преселване на палестинците от Ивицата Газа на места, където те могат да живеят без да се страхуват от насилие, предаде Ройтерс. Посрещайки в Белия дом израелския премиер Бенямин Нетаняху, първият чуждестранен лидер, който идва на посещение при Тръмп след..
От партия "Възраждане" предлагат първа точка в следващата програма на НС да бъде първото четене на законопроекта за регистрация на чуждестранните агенти. Вносителите подчертават, че е важно за българското общество да бъде отчетен факта, че чрез пряко външно финансиране на средства за масово осведомяване на отделни разпознаваеми и обществени..
По-голямата част от поисканата от Министерството на финансите информация от общините е налична там. Това е технологичен въпрос. Публичният въпрос за парите на държавата не бива да се превръща в технология и справки . Това заяви пред БНР Силвия Георгиева, изпълнителен директор на НСОРБ. Силвия Георгиева, НСОРБ: Заложник сме на неприетия..
Ролята на тези управляващи не е да изправят държавата на крака, първата им грижа е да се наместят те! Това мнение изказа пред БНР политологът Слави..
Държавата има проблем с прозрачността, вече сме във втората четвърт на XXI век, и в администрацията, като Министерството на финансите нямаме дори..
Да не се инвестира в имоти, защото при влизането в еврозоната, когато и да стане това, цените им ще паднат до 20%. Това е съветът на финансовия..