Украйна не е искала разрешение с предоставеното от страната ни въоръжение да нанася удари по цели в Русия, заявиха за БНР от Министерството на отбраната, като уточниха, че с предоставените средства това е невъзможно.
Парламентарната асамблея на НАТО, която се проведе в София преди седмици, излезе с призив страните-членки да разрешат на Украйна да използва западна помощ за удари по военни цели в Русия.
Месец преди призива на Столтенберг, в края на април, МО обяви, че е изпълнило едно от решенията, одобрени и от предишни парламенти, за военна помощ. То, според документите от МС и парламента, включва предоставяне на Украйна на "неизправни, с отпаднала необходимост или наднормативни преносими зенитно-ракетни комплекси и зенитни ракети".
В отговора си от министерството посочват, че още тогава българската страна не е поставяла "конкретни специфични условия, забраняващи използването от въоръжените сили на Украйна" на предоставената от нас помощ по цели в Русия.
Уточнено е било обаче, че помощта трябва да се използва при спазване на установените норми на международното хуманитарно право и Устава на ООН.
Ето и пълния текст на отговора на Министерството на отбраната на въпросите, отправени от ресорния репортер на програма "Хоризонт" на БНР Добромир Видев, по казуса:
"В отговор на Вашите въпроси, Ви предоставяме следната информация:
1. Има ли разрешение помощта за Украйна да се използва и на територията на Русия, какъвто призив отправи генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг в София на срещата на парламентарната асамблея на 27.05.24?
- Не са поставяни конкретни специфични условия, изрично забраняващи използването от въоръжените сили на Украйна на предоставената от нас военна помощ по цели на територията на Руската федерация, освен това тя да се използва при спазване на установените норми на международното хуманитарно право и Устава на ООН. Към нас такова директно запитване не е отправяно от украинска страна.
2. Съществува ли условие при предоставянето на същата помощ тя да се използва само за отбрана на територията, а не за отвени удари по руска територия.
- Трябва да се отчита помощта, която в действителност България предоставя и може да си позволи да предостави към момента. В случая изобщо не става въпрос за западни модерни системи с голям обсег, които да могат да поразяват в дълбочина военни цели на руска територия.
Тактико-техническите характеристики на предоставените от България стари, съветски системи въоръжение и техника, практически не позволяват поразяване на военни цели на руска територия от отбранителните позиции, които заемат украинските въоръжени сили.
3. Какво е мнението на Министерството за използването на предоставено от България въоръжение и техника за удари срещу територията на Русия.
- Съгласно международното право и по-специално в съответствие с чл. 51 от Устава на ООН, Украйна има пълното право на самоотбрана против руската военна агресия. В рамките на тази справедлива и законна защита, Украйна може да даде пропорционален военен отговор по легитимни руски военни цели, включително и такива, разположени на територията на агресора, които се използват за нападения срещу украинска територия.
След като даден руски военен обект се използва за нанасяне на удари в Украйна, при които загиват и много цивилни, включително и деца, не съществува нито правен, нито морален аргумент, съгласно който да бъде отказано на украинската страна да използва пропорционална военна сила за неутрализирането на такъв обект.
Следователно, за своята самозащита Украйна има пълното право да използва и предоставеното ѝ от други държави оръжие, но само срещу легитимни руски военни цели.
4. Има ли нови заявки от украинска страна за ново предоставяне на военно-техническа помощ по Споразумението между Министерството на отбраната на Република България и Министерството на отбраната на Украйна относно безвъзмездно предоставяне на въоръжение, техника и боеприпаси, подписано на 5 декември 2022 г. (ратифицирано със закон, приет от 48-ото Народно събрание на 16 декември 2022 г., обнародвано в „ДВ”, бр. 102 от 2022 г.)?
- До момента не са постъпили нови заявки от украинска страна. В същото време темата за Украйна заема и ще заема водещо място в дневния ред на редица срещи на високо и най-високо равнище на международната общност (ООН, Г7, ЕС, НАТО), където се вземат съответните решения за поемане на дългосрочни ангажименти за подпомагане на Украйна.
Заслужава си да отбележим предстоящите министерски срещи и Срещата на високо равнище на НАТО през юни и юли т.г."
Екип експерти от военновъздушните сили на САЩ започва оценъчната си мисия в Кипър за разширяването и модернизацията на авиобазата на острова. Първата им среща е днес с министъра на отбраната Василис Палмас. Американските експерти, които пристигнаха в Кипър в сряда от базата им в Германия, ще обсъдят с кипърските власти начини за..
Лондон е дом на около 585 000 нелегални мигранти или един на всеки 12 от населението на града, пише „Дейли телеграф“ като цитира доклад от проучване, поръчано от водната компания Thames Water, който доскоро е бил поверителен. „Дейли телеграф“ е получил достъп до проучването, съгласно закон за свобода на информацията за околната среда. Водната..
Водещите технологични компании "ОупънЕйАй" (OpenAI), "Оракъл" (Oracle) и "СофтБанк" (SoftBank) нямат достатъчно средства, за да изпълнят намерението си да инвестират 500 милиарда долара в инфраструктура за изкуствен интелект (ИИ) в САЩ, заяви изпълнителният директор на "Тесла" (Tesla) и "Спейс Екс" (SpaceX) Илон Мъск, предаде Си Ен Би Си. Тръмп..
Младежи на възраст между 18 и 29 години от уязвими групи ще могат да получат подкрепа за стажуване в друга страна членка на Европейския съюз. Тази възможност се предоставя по новата мярка "Младежка инициатива АЛМА" на Програма "Развитие на човешките ресурси". Тя е отворена за кандидатстване до средата на май. Мярката предвижда 68 младежи от уязвими..
Испанските пенсионери ще получат повече пари през януари, но през следващия месец ще вземат пенсиите си в размера за миналата година. Как се стигна до тази патова ситуация След месец на заплахи и обвинения към правителството партията на Карлес Пучдемон "Заедно" изпълни заканите си и не подкрепи днес предложението на кабинета за увеличение на..
Депутатите избраха състава и ръководството на постоянните комисии в 51-вото Народно събрание. Според парламентарния правилник постоянните комисии са 25. Опозицията няма да има председатели на комисии в НС Тошко Йорданов отхвърли упреците на опозицията за председателските места в комисиите на НС Политическите сили в управлението си..
Радиото прави точно това, а то е най-важното - общност, което днес ни лисва, живеем в дефицит на общност, в разпад, казва носителят на "Букър", писателят Георги Господинов в интервю по БНР по повод 90 години от създаването на Националното радио. "Още при своето създаване първата радиопозивна е "към всички, към всички, към всички" - три..
Достатъчно е да сте в едно помещение с болен от грип, който да се изкиха и изкашля няколко пъти и се заразявате в рамките на часове . Началото е..
Според официални съобщения интерес към рафинерията в Бургас имат компании от Казахстан, Азербайджан, Унгария и Катар. По този повод енергетици и..
През 2025 година банките на българския пазар очакват проблеми с платежоспособността на клиентите по обслужването на техните кредити и..