Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Все още не знаем как ще се структурират тесните фракции в ЕП"

Бисерка Бенишева: Има преструктуриране на европейското политическо пространство

Необходимо е ребрандиране на крайнодесните партии, за да избегнат изолацията и т.нар. санитарен кордон, смята тя

| Интервю
Бисерка Бенишева
Снимка: БТА

Има преструктуриране на европейското политическо пространство. Резултатите от европейските избори определят политиките и приоритетите на съюза за следващите 5 години. Как ще се договорят лидерите по стратегическия дневен ред на съюза за следващия институционален период има много по-голямо значение от предварително договорения пакет с имена на ръководството.

Това каза в интервю за БНР Бисерка Бенишева, директор "Европейски въпроси" в Пан Европа преди дискусията "Европейският съюз: Накъде след изборите за Европейски парламент?"

Председателят на ЕК, независимо от името, следва да бъде одобрен от ЕП с таен вот. Тайното гласуване не може да бъде предсказано, ако не са проведени предварителни разговори с новите конституирани парламентарни групи, поясни тя.

Все още не знаем как ще се структурират тесните фракции в ЕП - дали ще направят голям блок в противовес на центристкия или ще се фрагментират още повече, отбеляза Бенишева.

Европейските консерватори и реформисти са антифедаралисти, те са "за" това да не се задълбочават компетенциите на ниво съюз. "Идентичност и демокрация" са суверенисти, те настояват за връщане към националните държави на компетенциите относно европейските политики, посочи още Бисерка Бенишева в предаването "Преди всички".

Според нея е необходимо "ребрандиране" на крайнодесните партии, за да избегнат изолацията и т.нар. санитарен кордон.

Предсрочните избори във Франция ще имат значение за начина, по който ще работи Съветът на ЕС, не толкова върху дейността на Европейския парламент, уточни тя. По думите ѝ може да се получи разнопосочно представителство в европейските институции – както от страна на президента Макрон, така и от правителство, което не е от неговата партия.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Володимир Зеленски

Зеленски: Русия опитва да излъже САЩ и да продължи войната

Русия се опитва да излъже Съединените щати и другите страни и да продължи войната си срещу Украйна. Това заяви в традиционното си вечерно видеобръщение украинският президент Володимир Зеленски. "Руснаците много говорят за това, че уж са готови да приемат американските предложения, но засега никакви приготовления за прекратяване на огъня не..

публикувано на 28.04.25 в 07:40
Президентът Румен Радев

Румен Радев ще участва в 10-ата Среща на върха на Инициативата "Три морета" във Варшава

Президентът Румен Радев ще бъде на посещение в Полша. Във вторник държавният глава ще участва във Варшава в 10-ата среща на върха на инициативата "Три морета".  Целта на инициативата е да насърчи икономическото развитие на страните от Централна и Източна Европа. Днес президентът Румен Радев ще посети Националната библиотека на Полша. В..

публикувано на 28.04.25 в 07:30

Росен Желязков в завод "Арсенал" в Казанлък заедно с председателя на Европейския съвет

Премиерът Росен Желязков ще посети завод "Арсенал" в Казанлък заедно с председателя на Европейския съвет Антонио Коща, който е на посещение у нас. Вчера в София той се срещна и с премиера, и с президента Румен Радев, както и призова България да инвестира в отбрана, в унисон с останалите страни от Евросъюза: "В България има отлични..

публикувано на 28.04.25 в 07:29

Близо десетократно увеличение на случаите на дребна шарка е отчетено в Европа

Близо десетократно увеличение на заразяванията с дребна шарка е било отчетено в Европа през 2024 г. Това сочат нови данни, публикувани във връзка с Европейската имунизационна седмица . Тази година тя се провежда от 27-и април до 3-ти май. Данните, оповестени от Европейския център за профилактика и контрола върху заболяванията , показват..

публикувано на 28.04.25 в 07:03
Николай Павлов

Месец след получаване на одобрение за еврозоната - всички цени в евро и лева

Месец след като България получи зелена светлина за присъединяване към еврозоната, всички търговци  са задължени да обявяват цените в лева и в евро. Това обясни в интервю за "Преди всички" зам.- министърът на икономиката Николай Павлов.  Той подчерта, че превалутирането трябва да е според официалния фиксиран валутен курс  - 1.95583 лева за едно..

публикувано на 28.04.25 в 06:50

Пропалестински активисти бяха арестувани в Лондон

Двама пропалестински активисти бяха арестувани, след като нарушиха нормалния ход на провеждания в Лондон традиционен маратон като хвърляха червена боя по трасето. Две жени, пропалестинските активисти, прескочиха бариерите покрай трасето на маратона, за да организират демонстрация по време на елитното състезание. Те заляха с червена боя прочутия мост..

публикувано на 28.04.25 в 05:33

Безпрецентен скок във военните разходи за 2024 г. отчита нов доклад

Кофликтите по света са довели до безпрецентен скок във военните разходи, като 2024-та година е белязана от най-голямото увеличение на парите, похарчени за отбрана след края на Студената война.  Това сочи нов доклад на Стокхолмския международен институт за изследване на мира, цитиран от "Франс прес". 2,7 трилиона долара са били военните разходи през..

публикувано на 28.04.25 в 05:30