Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Външните министри от ЕС одобриха 14-ия санкционен пакет срещу Русия

Снимка: Алами/Ройтерс

ЕС ще забрани услугите, свързани с прехвърлянето на руски втечнен природен газ на територията си с цел прехвърлянето му към трети страни. Това се съдържа в 14-ия пакет санкции срещу Русия, одобрен от страните членки на Съюза.

Забраната важи за прехвърляне на товара от един на друг кораб или от кораби към брега, както и претоварване. Тя не засяга вноса, а единствено реекспорта към трети страни през ЕС.

Освен това ЕС ще забрани нови инвестиции, както и снабдяването със стоки, технологии и услуги за завършването на изграждащи се проекти, свързани с втечнения природен газ като тези в Мурманск и Арктика.

На терминали в ЕС, които не са свързани със системите за природен газ, се въвеждат ограничения за вноса на руски втечнен газ.

Новият санкционен пакет също така предоставя на ЕС повече инструменти за справяне със заобикалянето на санкциите. Санкциите са насочени и срещу 116 физически и юридически лица, които са замесени в "действия, подкопаващи или застрашаващи териториалната цялост, суверенитета и независимостта на Украйна", отбелязва ЕК.

ЕС задейства допълнителни инструменти срещу заобикалянето на санкциите. От компаниите майки в ЕС ще се изисква да гарантират, че техните клонове в трети страни не участват в никакви действия, водещи до резултат, който санкциите целят да предотвратят.

С цел борба с реекспорта на предмети, открити на бойното поле в Украйна или от критично значение за руските военни системи, операторите от ЕС, продаващи такива стоки на трети страни, ще трябва да прилагат механизми за надлежна проверка, способни да откриват, оценяват и смекчават рисковете от реекспорт към Русия.

Съветът реши също така да забрани използването на Системата за предаване на финансови съобщения (SPFS), разработена от руската Централна банка за неутрализиране на ефекта от ограничителните мерки.  На дружествата от ЕС, действащи извън Русия, ще бъде забранено да се включват към нея.

Страните членки въвеждат и забрана за трансакции с базирани извън ЕС кредитни и финансови институции и с доставчиците на услуги с криптовалута. Това ще става в случаи, когато тези дружества осигуряват трансакции, подкрепящи руската отбранително-промишлена база чрез износа, доставките, продажбата, трансфера или превоза към Русия на стоки и технологии с двойна употреба, чувствителни и бойни стоки, огнестрелни оръжия и боеприпаси.

Европейският съюз също така ще добави 27 кораба към списъка си със санкционирани субекти като част от последния си пакет от санкции срещу Русия. В списък се включват танкери за петрол и втечнен природен газ, заявиха през Ройтерс два източника, запознати с въпроса.

Последният списък, видян от Ройтерс, включва 19 кораба, свързани с енергетиката, включително две руски плаващи единици за регазификация - Saam и Koryak.

Списъкът включва и кораби, които са транспортирали отбранително оборудване за Русия, както и товарния кораб "Енисей", за който ЕС твърди, че е превозвал откраднато украинско зърно.


По публикацията работи: Явор Римски

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Служебният министър на околната среда и водите Петър Димитров

700 млн. лева от програма "Околна среда" за подобряване качеството на въздуха в градовете

700 милиона лева от програма "Околна среда" на Европейския съюз са отделени за подобряване на качеството на въздуха в градовете, съобщи министърът на околната среда и водите Петър Димитров. Други 611 милиона лева от програмата са насочени към мерки за управление на отпадъците.  Градовете допринасят за 70% от глобалните въглеродни емисии и затова са..

публикувано на 19.11.24 в 17:10
Президентът Румен Радев

Президентът: Санкционираната по Магнитски олигархия поглъща държавата с големи хапки

Няма да има разлика между България и Румъния по пътя им към Шенген. Това увери президентът Румен Радев и допълни, че чакаме позитивни новини на 12 декември. "Ние подехме, когато трябваше навреме да изкараме от тази летаргия нашите партньори, за положението на България и Румъния в Шенген. Мога да кажа, че всички правителства си вършеха..

публикувано на 19.11.24 в 17:08
Богдан Богданов говори на брифинга, който представители на ПП-ДБ  дадоха в централата на  ДСБ на ул.

ПП-ДБ сезират прокуратурата за сградата на ул. "Врабча", предоставена на ДПС с решение на МС

ПП-ДБ ще сезира още днес прокуратурата с искане за всеобхватна проверка на мотивите, с които правителството дава на ДПС да ползва имот-държавна собственост на столичната улица "Врабча". Това съобщи бившият министър на икономиката и настоящ депутат от ПП-ДБ Богдан Богданов. Според него това е само един от примерите за овладяване на държавата от..

публикувано на 19.11.24 в 17:01
Сергей Лавров на срещата на върха на Г-20 в Рио де Жанейро, Бразилия, 18 ноември 2024 г.

Лавров за атаките срещу Брянска област с американски ракети: Ясен сигнал, че Западът търси ескалация

Руският министър на външните работи Сергей Лавров предупреди, че украинските атаки срещу Брянска област с американски ракети са  "ясен сигнал", че Западът търси ескалация. "Файненшъл таймс": Първи украински удар с ATACMS по руска територия Русия твърди, че Украйна е обстрелвала района на Брянск с ракети ATACMS "Без американците е..

публикувано на 19.11.24 в 16:58

Няма да бъде свикван кризисен щаб заради проблемите с водата в Ловеч

Няма основание за свикване на областен кризисен щаб  заради проблемите с водоснабдяването. Това каза областният управител на Ловеч Дора Стоянова по повод искането на групата общински съветници от ПП– ДБ, които настояват за  свикване на щаба и за създаване на временна парламентарна комисия, която да анализира проблемите с водоснабдяването и да..

публикувано на 19.11.24 в 16:56
доц. Албена Танева

Доц. Албена Танева: Когато корабът потъва, не е най-важният въпрос кой ми открадна портмонето

Когато корабът потъва, не е най-важният въпрос кой ми открадна портмонето. Това каза пред БНР доц. Албена Танева, политолог и преподавател по Публична администрация в Софийския университет "Св. Климент Охридски". "В момента, в който започнат да се появяват, а те вече се появяват, ситуационни популистки формации, които ефектно раздават смели..

публикувано на 19.11.24 в 16:54

Финландия започна разследване на случая с прекъснати оптични кабели под Балтийско море

Финландия започна разследване на случая с прекъснати оптични кабели под Балтийско море. Финландското бюро за разследване предполага, че става въпрос за саботаж. Същите съмнения изрази и германската министърка на външните работи Аналена Бербок. Единият телекомуникационен кабел свързва Финландия с Германия. Подводен телекомуникационен кабел, свързващ..

публикувано на 19.11.24 в 16:52