Крайната десница - партията "Национален сбор", е победител на първия тур на предсрочните парламентарни избори във Франция. Това показват данните от проучванията на изхода на избирателните секции. Президентът Еманюел Макрон, чиято центристка коалиция е едва трета, призова за демократично и републиканско обединение за втория тур.
"Национален сбор" печели около 34% от гласовете на френските избиратели и води в над 400 района. Лявата коалиция "Нов народен фронт" получава около 29 процента, а блокът около президента Еманюел Макрон между 21 и 23 на сто. Прогнозите за очаквания брой депутати на водещите формации варират в широки граници, поради възможността за значителни промени след втория тур.
Председателят на "Национален сбор" Жордан Бардела призова за мобилизация на хората на втория тур:
"Призовавам французите да останат мобилизирани за едно последно усилие в неделя, на 7 юли. Гласуването тогава е едно от най-решаващите в цялата история на Петата република".
Френският премиер Габриел Атал заяви, че нито един глас не трябва да отива за крайнодесния "Национален сбор":
"Урокът тази вечер е, че крайната десница е на прага на властта. И така, нашата цел е ясна - да попречим на "Национален сбор" да постигне абсолютно мнозинство на втория тур, да е основната сила в парламента и да управлява страната с катастрофалния си проект".
Крайната десница се нуждае от 289 депутати в 577-членното Национално събрание на Франция, за да си гарантира възможността да формира самостоятелно правителство с премиер Жордан Бардела след втория тур.
Шансовете за това зависят от преговорите между политическите ѝ опоненти, които предстоят тази седмицата - така наречения "републикански фронт", при който в районите с трима претенденти, класираният на трето място се отказва в полза на втория.
След силното представяне на "Национален сбор" вчера хиляди хора излязоха на протести в Париж и други градове срещу възхода на крайната десница. В Лион се стигна до сблъсъци между демонстранти и полицията.
Събитията в здравеопазването, които повлияха върху живота на хората през изминалата година. НЗОК е проверила случаи на многократно хоспитализирани през годината хора Станимир Михайлов: Бюджетът на НЗОК запазва политиките, провеждани през тази година Първият ни медицински хеликоптер засега остава без лебедка Главчев:..
След като България навлезе в спирала от предсрочни парламентарни избори, здравината на държавните финанси силно се разклати. За догодина се оформя сериозен дефицит, който мнозина очакват да надхвърли 3%, въпреки заявката на служебния кабинет. Причината е, че разходите, особено в частта им за персонал, са изключително раздути, а повечето..
Министърът на вътрешните работи Атанас Илков увери, че полицията е взела всички необходими мерки за охрана на празничните базари. Той заяви, че няма информация за заплахи с действия, подобни на тазседмичното смъртоносно нападение на коледен базар в германския град Магдебург: 5 станаха жертвите на нападението на коледния базар в Магдебург..
30-годишен мъж беше ударен от камион и загина на автомагистрала "Струма" край Бобошево, съобщиха от Областната дирекция на полицията в Кюстендил. Инцидентът станал около 9,30 ч. тази сутрин. Неясно по какви причини, но камионът, управляван от гръцки гражданин, е навлязъл в аварийната лента и с ремаркето е ударил стоящия до спрял лек..
България в Шенген - на два пъти 2024-та. Най-накрая пълноправно членство. Сега страната ни поглежда с оптимизъм и с повече самочувствие и към еврозоната . С огромно притеснение за бюджета обаче. Раздути разходи срещу скромни приходи и риск за финансовата стабилност на държавата. България и Румъния вече са пълноправни членове на Шенген..
И през 2024 съдебната власт си остана на дъното на общественото доверие. А политическата нестабилност още повече засилили усещането, че разделението на властите е просто декларация. Кои събития и процеси белязаха съдебната 2024? 2024-та се превърна и в година на знакови политически раздели 2024-та на бързи обороти с проф. Петър..
Оказа се, че служебното правителство, с премиер Димитър Главчев, управлява България най-дълго през тази година. За първи път премиерът беше избиран от т.нар. "домова книга". "Домовата книга" обаче се оказа пълна с хора, които "не искаха да стават цар", както се казваше в една приказка. 2024-та на бързи обороти с проф. Петър Стоянович, Петьо..
" Най-важното е да бъде съставено правителство. Ако има разговори за правителство, ще има разговори и за другите органи , с изключение на ВСС и..
"Това, че ловни дружинки, примерно, се събират и стрелят по кенчета и шишета трябва да го квалифицираме, че едва ли не са паравоенни структури ли?"...
Две от съществените новини в сферата на технологиите от тази година - собственикът на "Спейс Екс", на "Тесла" и на бившия "Туитър", най-богатият човек..