Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Скоро от печат излиза "Изкуственият интелект: душа и силиций"

Петър Петров: Трябва да разсъждаваме върху това какво искаме от ИИ

От ИИ в училище има ползи и заплахи

| Интервю
Снимка: Pixabay

Заплаха или полза е Изкуственият интелект (ИИ) за образованието и внедряването му в българското училище?

Отговори на въпросите дава авторът на книгата "ИИ: душа и силиций" Петър Петров, директор ИИ в Eleven.

"И заплаха, и полезен може да бъде ИИ", казва той в интервю пред БНР.

"Може да бъде полезен, защото изцяло може да бъде внедрен за всякакви полезни цели в помощ на учителите и учениците. Но с него може да се отбива и номерът за домашните", предупреди специалистът.

И допълни, че е интересна ситуацията с учителите:

"Ако се сравняват познанията им с ИИ, е загубена кауза за учителите. Ролята на учителя е да променя, защото не е да даде знания на учениците, те много бързо вече си набавят знания, а учителят да помагат на децата да се развиват напред, да ги мотивират."

Петров обясни, че подобренията в ИИ се случват светкавично от екипи по цял свят, но "за мен е важно да се използва и да се придобива усет за какво може и какво не може да се ползва".

„Например да помолим ИИ да напише есе и в клас да го анализираме. Знанията бързо ги придобиваме и ИИ може да ти ги обясни. Да имаш натрупани знания не е много оценено от работодателите. Ключовите качества на новото поколение е да са креативни, да преборват проблеми. Сега е ключове да се пише „заявка“. Голям спор е писането на заявка или задаването на въпрос към ИИ. Това е нещо, което става ключово във всяка сфера, защото все повече дейности се извършват от ИИ и за да си ефективен е въпрос, колко добре си го искаш от ИИ“, коментира Петър Петров.

Той имал лекция пред над 550 учители и директори от цялата страна и е впечатлен, че те са проявили интерес и са имали въпроси към него. А скоро Петров ще е домакин на събитие в столичната Топлоцентрала, участието е 90 лв.

А за книгата си „ИИ: душа и силиций“, която е на печат и ще излезе до седмици, той казва:

"Искам да предам усещането, че ИИ не е една машина, а в нея може да има близки неща. Засягам креативност, съзнание, пазар на труда, крайни сценарии, ако не реагираме или регулираме тези неща. Душата е към връзката със съзнанието и на хората това не им харесва. Това са теми, върху които трябва да разсъждаваме, какво искаме."

И към момента за Петър Петров ИИ е повече силиций. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изтребител Ф/А-18

Двама американски пилоти оцеляха след приятелски огън над Червено море

Двама пилоти на изтребител Ф/А-18 от военноморските сили на САЩ са били свалени над Червено море при очевиден инцидент с приятелски огън, съобщиха американските военни. И двамата пилоти са извадени живи от водата, като единият е с леки наранявания при инцидента, предаде АП. Инцидентът станал, докато американската армия нанасяла въздушни удари..

публикувано на 22.12.24 в 07:57
Йовчо Стоянов

"Когато Русе беше Русчук" - тема на календар

"Когато Русе беше Русчук" е темата на календара, който вече пет години издават ентусиастите от сдружение "Русчук". На 12 страници са отпечатани пощенски картички от края на 19 и началото на 20 век, пропътували хиляди километри до получателите си.  Сдружението с нестопанска цел "Русчук" е създадено през 2020 г като обединение на неколцина ентусиасти,..

публикувано на 22.12.24 в 07:45
Митинг на

ДПС ще проведе Национална конференция

В столицата ще се проведе ХІІ Национална конференция на ДПС. Очаква се да бъдат направени структурни промени, с които ДПС да има само един председател - Делян Пеевски, а фигурата на почетния председател да бъде заличена. Очаква се  конференцията да потвърди решенията за ноемврийските изключвания на Ахмед Доган, евродепутата Илхан Кючюк,..

публикувано на 22.12.24 в 07:36

Разглеждат проектобюджета в ресорната комисия на НС на 7 януари

Проектобюджетът и данъчните закони ще бъдат разгледани в ресорната парламентарна комисия на 7 януари догодина, показва справка на БНР на сайта на парламента. В петък - т.е. в последния си работен ден за 2024 година, депутатите одобриха състава на бюджетната комисия, но не избраха председател. Репортерът Марта Младенова информира, че в..

публикувано на 22.12.24 в 07:29

Във Витлеем за Коледа и по следите на талисмана - "Благословителен знак"

Всяко поклонническо пътуване е празник, но да попаднеш във Витлеем на Коледа или в Йерусалим на Великден е направо щастие за всеки християнин. Днес, до Светите земи се стига със самолет за няколко часа. Някога се е пътувало седмици с кораб, а после от пристанището на Яфо - пеш или с камили до подножието на планината Цион, където е построен..

публикувано на 22.12.24 в 06:30
Володимир Зеленски

Володимир Зеленски заплаши с още атаки срещу военни обекти в Русия

Украинският президент Володимир Зеленски заплаши с нови нападения срещу военни обекти в Русия, след като украински удари поразиха руския град Казан и село в граничния регион Курск, предаде ДПА. "Определено ще продължим да нанасяме удари по руски военни цели - с дронове и ракети, все по-често с такива украинско производство, насочени конкретно към военни..

публикувано на 22.12.24 в 04:25

Хакан Фидан: Турция ще направи необходимото, за да защити сигурността си

Турция ще направи, каквото е необходимо, за да обезпечи своята сигурност, ако новите управляващи в Сирия не могат да отговорят на притесненията й за кюрдските части в арабската държава, които Анкара разглежда като терористични групировки. Това заяви турският външен министър Хакан Фидан в интервю за френската телевизия "Франс 24".  Фидан обясни, че Анкара..

публикувано на 22.12.24 в 03:57