През следващата седмица Министерството на образованието и науката (МОН) ще започне работа с депутати от различни парламентарни групи за визията за промяна в образователната система, която да послужи на следващия редовен кабинет.
Това заяви пред БНР служебният министър на образованието и науката проф. Галин Цоков.
Той уточни, че основните промени ще бъдат насочени към качеството на образованието:
Министърът посочи, че през новата учебна година в 40 училища евентуално могат да бъдат изпробвани инструменти за индикатори за качество на образователната система.
"Има нова визия и за учебните програми, която трябва да се превърне след това в концепция за учебни програми по отделни учебни дисциплини и в отделни области, за отделни степени на образованието", добави проф. Цоков.
По думите му учебните програми до 10 клас са били олекотени, но не това е продуктивният път:
"Това, което ние сме подготвили като визия за учебните програми, е свързано с т.нар. компетентностна ориентираност на учебните програми. Да не се фиксират върху понятия, а очакваните цели да бъдат свързани с изграждане на умения за живота и компетентности. Вторият важен момент е по-голяма интегралност на знанието. ... Третият много важен момент е учебните програми да имат в известна степен гъвкавост и ориентираност към местните условия - училища, общности, общини".
Интервюто на Явор Стаматов с проф. Галин Цоков предаването "Неделя 150" можете да чуете от звуковия файл.
Заместник-министърът на земеделието и храните Иван Капитанов каза, че от ведомството му отчитат значително по-ниски добиви от грозде миналата година заради сушата. Това стана при празничното зарязване на лозята в землището на Поморие. Капитанов каза и че 40 проекта на стойност 90 милиона евро за възстановяване на напоителни системи в страната..
Премиерът Росен Желязков каза, че МВР работи за ускоряване на сроковете по изготвяне на заключенията от химико-токсикологичните изследвания при проверките на водачи на превозни средства за употреба на алкохол и наркотични вещества. От парламентарната трибуна в рамките на парламентарния контрол, Желязков каза и за какво ще бъдат използвани..
Американският секретар по отбраната Пийт Хегсет заяви, че "не вярва" американски войски да бъдат разположени в Украйна, но оставя този въпрос отворен за преговори. Хегсет обяви това в отговор на въпрос на пресконференция преди започващата днес Мюнхенска конференция. На въпрос за очакванията му към разговорите на американския държавен глава..
Властите в Русия са задържали американски гражданин на летище в Москва по обвинения за контрабанда на наркотици. Това съобщава Ройтерс, като се позовава на канал в "Телеграм" с източници в руските служби за сигурност. По-рано тази седмица Москва освободи Марк Фогъл - американски гимназиален учител, осъден на 14 години затвор за..
Транспортният министър Гроздан Караджов обяви, че България работи за възстановяване на фериботната линия Русе - Гюргево, за да се облекчи с една четвърт трафикът по време на ремонта на Дунав мост. "За съжаление и тук не е тайна да го кажем, но ние имаме интерес от този мост, гърците имат интерес от нови точки, нови мостови съоръжения на..
Най-високата средна работна заплата в страната е в София-град - 3388 лева, а най-ниската е в Смолян - 1617 лева. Това сочат данните на Националния статистически институт за декември 2024 година. За едно тримесечие средното възнаграждение в столицата се е увеличило с 260 лева. Заради заплатите в София-град в целия Югозападен район на..
49-годишен перничанин е бил задържан при операция на СДВР заради подозрения за кражба на автомобил. Късно снощи в полицията е получен сигнал за това, че автомобил, чийто водач има съмнително поведение, се движи по автомагистрала "Струма". Това обясни Христо Трендафилов, началник на група в сектор "Престъпления срещу моторните превозни..
4 организации обявиха бойкот на търговските вериги в страната заради високите цени на хранителните стоки. В един от престижните южни квартали..
Плевен е застрашен и тази година от воден режим. За това алармира кметът на града д-р Валентин Христов. "Плевен отдавна има сериозен проблем с..
Десетки представители на туристическия и ресторантьорския бизнес в страната се събраха на закрита за медиите среща във Велико Търново, за да..