Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Боинг" сключи съдебна сделка по дело за две катастрофи със 737 МАX

Боинг 737-900 преди излитането си от Портланд, 6 януари 2024 г.
Снимка: БТА

Водещият американски самолетостроител "Боинг" се е съгласил да се признае за виновен по обвинение в конспирация за измама в рамките на разследване, свързано с две фатални катастрофи с машини 737 МАX, съобщи Ройтерс, като се позова на представител на правителството.

"Боинг" ще трябва да плати глоба от над 243 милиона долара и да инвестира най-малко 455 милиона през следващите три години за засилване на сигурността, казват още от министерството на правосъдието на САЩ. Обвинението касае две катастрофи със самолет 737 МАКС в Индонезия и Етиопия в рамките на пет месеца през 2018-а и 2019-а г., при които загинаха 346 души.

Според него "Боинг" е искал да заблуди Федералната авиационна администрация на САЩ във връзка с важна софтуерна особеност за работата на самолетите при ниска скорост, която е спестила на компанията пари, като е съкращавала обучението на пилотите.

Заради катастрофите беше забранена летателна дейност със 737 МАКС за 20 месеца, което струва 20 милиарда долара на компанията. Забраната беше вдигната през ноември 2020 г.

Агенция Ройтерс отбелязва, че решението спестява на "Боинг" продължителен процес, при които би могло да се разкрият на обществеността много от решенията в компанията, довели до фаталните катастрофи. Един от адвокатите, представляващ семейства на загиналите, заяви, че ще обжалва решението.

По публикацията работи: Георги Николов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Министър-председателят Росен Желязков

Желязков за вота на недоверие: Опит за раздор между партиите в управлението

Не като упрек към правителството, а като опит за всяване на раздор между партиите в управляващата коалиция. Така премиерът Желязков определи парламентарните дебати по внесения вот на недоверие към Кабинета. Коментарът министър-председателя направи в началото на правителственото заседание. Правителството отпусна близо 35 милиона за изплащане..

публикувано на 02.04.25 в 11:52
Снимка: ИАРА- Монтана

Река Огоста заля пътя край "Попов мост" в община Георги Дамяново

Река Огоста излезе от коритото си в района на "Попов мост". Залят е пътят. Близо 50 литра на квадратен метър е падналият дъжд през последното денонощие в района на село Говежда, община Георги Дамяново. Река Огоста покачи нивото си и заля пътя в района на "Попов мост" и разклона за село Еловица.  "В Говежда има подаден сигнал за..

публикувано на 02.04.25 в 11:25

Прокуратурата разследва опозицията в Турция за призивите им за бойкот на бизнеси

Истанбулската прокуратура започна разследване на призиви на опозицията в Турция за бойкот на проправителствени бизнеси след ареста на кмета на града Екрем Имамоглу, предаде Асошиейтед прес. Според прокуратурата тази "разделяща реторика" представлява "омраза и дискриминация" и "подбуждане към омраза и враждебност", предаде държавната Анадолска..

публикувано на 02.04.25 в 11:21

Илияна Йотова: Вотът на недоверие е нормална парламентарна практика

Вотът на недоверие към кабинета на Росен Желязков е нормална парламентарна практика, заяви вицепрезидентът Илияна Йотова. Според нея управляващата коалиция е още по-стабилна, отколкото преди. Какви са мотивите за вота? Обоснова ги лидерът на "Възраждане" Вицепрезидентът заяви, че очаква да се проведат дискусии, свързани с външната..

публикувано на 02.04.25 в 11:00

В Гърция препоръчват: Ограничете пътуванията в засегнатите от пороите райони

Властите в Гърция препоръчват да се ограничат пътуванията в засегнатите от дъждове и наводнения райони. Бедствено положение обявиха властите на островите Миконос и Парос. Проливният дъжд нанесе огромни щети с наводнени пътища, приземни етажи на сгради, унищожена реколта, заяви кметът на Миконос. Затворени са пътищата на Халкидики, очакват се..

публикувано на 02.04.25 в 10:59

Какви са мотивите за вота? Обоснова ги лидерът на "Възраждане"

Депутатите промениха работната си програма и с 228 гласа "за" и 3-ма въздържали се от ПП-ДБ решиха дебатът по вота на недоверие да е точка първа в дневния им ред. Вотът е иницииран от "Възраждане" и подкрепен от "Величие" и МЕЧ за провал във външната политика. От парламентарната трибуна лидерът на "Възраждане"  Костадин Костадинов изложи..

публикувано на 02.04.25 в 10:27

Владислава Цолова: Деца и възрастни с аутизъм се нуждаят от приемане и разбиране

Предизвикателство за семействата на деца с аутизъм е да променят очакванията си и да не търсят "вълшебно хапче" за излекуване от това състояние. Това разказа пред БНР създателят на сдружение "Аутизъм днес" Владислава Цолова, която е майка на 21-годишно момче с аутизъм.  Аутизмът – проблеми и положителни тенденции у нас По повод..

публикувано на 02.04.25 в 10:27