Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Димитър Стоянов: Кабинетът "Главчев" оказва много сериозна подкрепа на Пеевски, може би заради компромати

"Очевидно ГЕРБ се готви да управлява през тези служебни правителства до момента, до който поне частта, която урежда функционирането на служебните правителства, не бъде съборена от КС", смята журналистът

| Интервю
Стопкадър /"Денят с Веселин Дремджиев"

"Няма как да не се съглася, че политическата система в този ѝ вид е в много тежка криза. Явно се вижда как кабинетът на Главчев оказва много сериозна подкрепа на Делян Пеевски през министрите, които очевидно са негови в този кабинет и които Главчев отказва да смени. Можем да подозираме, че тази подкрепа се гради върху компромати, които Пеевски има за лица в ГЕРБ".

Това коментира пред БНР журналистът от "Bird" Димитър Стоянов.

"ГЕРБ не се нуждае от стабилно управление, защото точно тези шумно рекламирани промени, които са обект на ревизия в момента от Конституционния съд, точно те концентрираха цялата власт в ръцете на ГЕРБ. Очевидно ГЕРБ се готви да управлява през тези служебни правителства до момента, до който поне частта, която урежда функционирането на служебните правителства, не бъде съборена от КС", смята той.

В интервю за предаването "12+4" Стоянов изтъкна, че конституционните съдии са подложени на сериозен натиск:

"Твърди се, че Пеевски, особено преди да попадне в неприятната ситуация, в която е в момента, е имал голям интерес частта за правосъдната реформа да бъде обявена за противоконституционна. Не е като да не е било досега тази институция - КС, да е вземала явно политически решения".

Журналистът посочи, че колкото и да са минимални, все пак съществуват хипотетични шансове за реализация на правителство все още в рамките на този парламент. Според него обаче от ПП-ДБ са допуснали основна грешка

"Не можеш да градиш идеи за антикорупция, за осветляващо законодателство, за съдебна и правосъдна реформа с едни субекти на политическия живот, с едни лица като Борисов и Пеевски, които са силни на деня именно благодарение на зле функциониращата правораздавателна система, поради силните позиции, които имат в прокуратурата. Как градим една подобна теория за реализация на правосъдна реформа с лица, които са основните бенефициери от зле функциониращото правораздаване? /.../ Как тези хора, които са компромис в политиката, за всички е ясно те какви са - как тези хора ще срежат клона, на който стоят?".

Институциите са зависими от политическата власт, а изявените представители на политическата власт в последното десетилетие, даже две, са именно Делян Пеевски и Бойко Борисов, подчерта Димитър Стоянов относно проверките, провеждани през годините на двамата политически лидери. Според него Борисов и Пеевски вървят в комплект

"Оказа се, че Борисов и Пеевски са си много по-необходими един на друг и знаят, че те ще оцелеят заедно, ако оцелеят. Затова се случи това, което се случи с управлението на ПП-ДБ, затова нямаше ротация. Няма как когато се бориш с някой, да се коалираш с него, за да го събориш. В политиката няма такъв вариант". 

На този етап ГЕРБ е непреодолим фактор, призна журналистът в интервю за предаването "12+4". Но припомни момента, когато партията е била в много сериозна изолация. ПП направиха грешката да реализират правителство с политически лица вътре и така реанимираха ГЕРБ и Пеевски, обясни той. 

Нашият проблем не минава само през законодателни инициативи, а и през спазването на наличното законодателство, категоричен е Димитър Стоянов във връзка с борбата с корупцията. Според него съдебната власт е огромен длъжник на обществото. По думите му съдебната власт изглежда по този начин, защото тя е така конструирана от политическата и законодателна власти, където се реализира волята предимно на ГЕРБ и ДПС в последните години. 

"Гешев беше сменен, но той просто е едно лице, само че моделът, който го излъчи, продължава да функционира. Дали ще бъде Гешев, дали ще бъде Сарафов, дали ще бъде Цацаров или друго лице, въпросът е, че този административен ръководител се излъчва от едно статукво", коментира Стоянов.

Той се надява някой ден българският законодател да реши къде е мястото на прокуратурата - в съдебната или в изпълнителната власт. 

Цялото интервю на Снежана Иванова с Димитър Стоянов в предаването "12+4" чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Все по-недостъпната Витоша – какво да се прави?

Кметът на София трябва да убеди правителството част от бюджета на НЗОК да се отдели за укрепване на здравето на живеещите в София, като няколкостотин милиона се инвестират в спортни съоръжения, най-вече в планините около София , които са "белият дроб" на столицата. Тази препоръка отправя в ефира на БНР Димитър Димитров, който е бил..

публикувано на 28.01.25 в 11:49

Ели Юрукова: Сърбия се намира в извънредно положение и без да е обявено

Сърбия се намира в извънредно положение и без да е обявено . Това каза пред БНР журналистката Ели Юрукова, която от години живее в Белград. "Сърбите казват, че са в извънредно положение, защото президентът Александър Вучич непрекъснато прави изявления по телевизиите, по два-три пъти на ден говори по всички телевизионни канали. Какво означава това?..

публикувано на 27.01.25 в 17:48

Има ли вече получени компенсации за липсата на ток по празниците?

Какво се случва след масово подадените жалби заради липсата на ток в Ловешко по празниците?  Служебното правителство отпусна 2 милиона лева за компенсации за потърпевшите от липсата на електричество в цялата страна. Нова година на свещи. В Ловешко се надяват през 2025-а да имат ток В Ловешко масово подават жалби в центровете на..

публикувано на 27.01.25 в 10:05

Слушателите за празника на БНР: Все така упорито и безпристрастно да информирате!

Пожелание към БНР отправи и диригентът на вокален ансамбъл "Езерец" Илиян Юручки в Благоевград и секретар на народно читалище "Никола Вапцаров - 1866-та. Още по темата слушайте в звуковите файлове.

публикувано на 25.01.25 в 16:12

платена публикация
Свети Валентин: Кои са най-популярните подаръци за жена?

По българска традиция на 14 февруари отбелязваме Деня на лозарите и винарите -Трифон Зарезан, а в католическия свят на тази дата се празнува Денят на влюбените – Свети Валентин. Макар че Свети Валентин не е типично български празник, той е повод за много хора да изразят с романтичен жест обичта и признателността си към любим човек. Много двойки..

публикувано на 24.01.25 в 15:34

Филип Кирилов: България не е баница и политиците и феодалите не са на банкет

На мирен протест пред МОСВ противници на добива на злато в района на Своге ще изразят своята позиция и ще подкрепят свои съмишленици от Сливен, които ще протестират по казуса с Природен парк "Сините камъни". Арх. Слава Савова за казуса "Сините камъни": Има риск публична държавна собственост да се превърне в частна " Повсеместно в България..

публикувано на 23.01.25 в 10:05

КЗП ще обжалва съдебното решение за увеличените такси на мобилните оператори

Председателят на Комисията за защита на потребителите Мария Филипова ще обжалва съдебно решение за увеличените такси на мобилните оператори.  Административният съд в София отмени заповеди на Филипова, с която тя се опита да спре увеличенията при два от операторите.  Не отговаря на истината, че новите цени са окончателно потвърдени, пишат от..

публикувано на 23.01.25 в 09:40