Това заяви пред БНР бившият министър на отбраната Велизар Шаламанов в коментар на новината, че Николай Ненчев ще бъде временно управляващ посолството ни в Киев. Президентът Румен Радев отправи своите критики към решението и призова МВнР да спазва правилата за определяне на посланици.
Според него в случая се наблюдава доминация на лични отношения и остро противопоставяне между институции по същностни въпроси.
"Много е вероятно предложеният човек в това съгласуване да се е оказал неприемлив за украинската страна", предположи бившият военен министър в интервю за предаването "Преди всички". Той напомни, че България е единствената страна в НАТО, чието предложение за посланик в НАТО беше отхвърлено от Алианса. Според него вероятно и сега трябва да се търсят и такива причини за забавянето.
"Острото противоречие между президента Радев и държавната политика, определяна от Министерския съвет и Народното събрание, по темата за войната в Украйна, за руската агресия, по темата чий е Крим, всъщност създава голям риск да не бъде възможно да бъде избран посланик и вероятно да има натиск от страна на президентската институция – посланик да бъде човек, който защитава позициите на президента, които са в пълен разрез с националната политика и с политиката на НАТО и ЕС", коментира той.
Шаламанов посочи и друг проблем: "Както за посланик в НАТО, така сега и за посланик в Украйна – двете най-ключови посланически места в този период на война – явно нещо процесът не работи. Не е възможно за години да не може да се проведе конкурс и да бъдат избрани млади, подготвени дипломати. Явно този процес не работи и се е стигнало до решението за политическо назначение. /…/ Логично е след като искаме да покажем високо ниво, след като искаме да покажем ангажимент, това да бъде някой от последните министри на отбраната. Според мен това е едно нормално решение".
По думите му всичко това не е добър тон и не говори добре за България. Според него това прави страната ни много по-слаба и вътрешно, и външно.
"Спорът е между министър-председателя и президента. Този спор не прави чест на президента с квалификациите, които използва. Има толкова натрупани лични отношения и те влияят на сигурността и отбраната на България".
Според бившия военен министър процедурите са спазени. Българският интерес е там да имаме силен, действащ, реален посланик, категоричен бе Шаламанов.
Цялото интервю на Спас Крайнин с Велизар Шаламанов в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл.
Протест в София настоява за край на насилието в Ивицата Газа и за справедливо разследване на гибелта на българина Марин Маринов, служител на ООН. Той беше убит в Газа на 19 март. Близки и приятели се прощават със загиналия в Газа Марин Маринов Изпратиха в последния му път кап. Маринов, убит по време на хуманитарна мисия в Газа ООН твърди,..
Пред Съдебната палата в София и в още няколко града се провежда протест в подкрепа на семейството на убития в Цалапица Димитър Маринов. Недоволните поискаха справедливи наказания за всички, които са отговорни за смъртта на младежа. "Има национален протест, свързан с Димитър от Цалапица и желанието на неговите опечалени близки и приятели за..
Частен европейски стартъп в областта на космическите технологии съобщи, че е извършил първия изпитателен полет на своята орбитална ракета-носител, предадоха осведомителните агенции. Компанията "Изар Аероспейс" (Isar Aerospace), която е базирана в Мюнхен, заяви, че е изстреляла "Спектрум" (Spectrum) от остров Андоя в Северна Норвегия. Полетът..
От началото на годината до 10 март в Агенцията по заетостта са постъпили над 7 хиляди заявления за достъп на граждани от страни извън ЕС до българския трудов пазар. Данните за заявленията за достъп до трудовия ни пазар са от писмения отговор на социалния министър Борислав Гуцанов на въпрос от председателя на Социалната комисия в парламента Деница..
Предстои нова среща в Министерството на здравеопазването за откриване на кабинет за неотложна помощ в Дупница, каза за БНР кметът на Общината Първан Дангов. Такъв кабинет имаше до 1 декември м.г., когато беше закрит заради несъгласието на личните лекари да сключат договор с някоя от двете болници или със здравен център поради ниската такса на..
Временно беше ограничено движението по активната лента при 54-ти км на автомагистрала (АМ) "Тракия" в посока София поради горящ автомобил, съобщиха от Агенция "Пътна инфраструктура". Движението се осъществяваше в изпреварващата лента и се регулираше от Пътната полиция. Към 16:30 часа движението беше възстановено. В участъка се образува сериозно..
На 90-годишна възраст почина актьорът Ричард Чембърлейн, съобщиха сп. "Варайъти" и в. "Вашингтон поуст". Той спечели сърцата на публиката по целия свят с главните си роли във филми и сериали като "Шогун", "Птиците умират сами" и "Граф Монте-Кристо". Сред забележителните ленти, в които Чембърлейн се снима, са "Петулия", "Тримата мускетари",..
Онези, които непрекъснато се опитват да си мият ръчичките с Делян Пеевски, трябва да се замислят и да започнат да се учат от него! Това мнение изказа..
Управляващите нямат репутацията да са почтени хора, които са привърженици на правилата. Правят фокуси, за да отклонят вниманието на публиката от..