Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Киев: Русия не е готова за преговори "на добра воля"

Външните министри на Украйна и Китай Дмитро Кулеба и Ван И.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Киев е готов да преговаря с руски представители, но само когато Москва демонстрира желание за преговори "на добра воля", заяви в Китай в сряда украинският външен министър Дмитро Кулеба, цитиран от АФП.

Китай иска да бъде медиатор в руската инвазия в Украйна, изпращайки множество пъти посланика си Ли Хуей в Европа на дипломатически совалки, отбелязва агенцията.

"Дмитро Кулеба е потвърдил последователната украинска позиция за готовност за преговори с руската страна на определен етап, когато Русия е готова да преговаря на добра воля, но подчерта, че в момента няма подобна готовност от страна на Русия", съобщи украинското МВнР.

Китай е близък политически и икономически съюзник на Русия и страните от НАТО го определят като "важен спомоществовател" на войната, но Кулеба настоя, че прекратяване на военните действия ще облагодетелства Пекин.

"Убеден съм, че справедлив мир в Украйна е в стратегическите интереси на Китай и китайската роля на глобална сила за мир е важна" е заявил той пред китайския си колега Ван И в Гуанджоу. 

По публикацията работи: Георги Николов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Тимчо Муцунски

Външният министър на РСМ: Не виждаме проблем в изискването на ЕС за вписването на българите в Конституцията

Министърът на външните работи на Република Северна Македония Тимчо Муцунски заяви, че страната му не вижда проблем в изискването на ЕС да впише българите в своята Конституция.  "Не ни притеснява това, че българите ще станат част от Конституцията на Република Северна Македония. Ние сме държава, която уважава човешките права. Това, от което се..

публикувано на 17.04.25 в 13:18

Ядем по-малко хляб и повече месо

През 2024 г. настъпват промени в потреблението на основни хранителни продукти средно на човек от домакинство в сравнение с предходната година - това сочат данните на Националния статистически институт. Намалява потреблението на хляб и тестени изделия, както и на картофи. Най-голямо увеличение има в консумацията на безалкохолни напитки, плодове и месо...

публикувано на 17.04.25 в 13:10
Мястото на показното убийство на бившия полицай Любомир Иванов

Отново отложиха делото за убийството на бивш полицай пред дома му в София

Софийският градски съд отново не даде ход на делото за убийството на бившия полицай Любомир Иванов, убит пред дома му в столичния кв. "Лозенец" в края на март 2022 г.  Подсъдими са Кристиан Илиев, обвинен като извършител, и Боян Табаков - като помагач.   Началото на процеса е отлагано многократно заради масов отвод на съдии. Този път делото не..

публикувано на 17.04.25 в 13:09
Илияна Йотова

Илияна Йотова с критики към политиката на разширяването на ЕС

Вицепрезидентът Илияна Йотова отправи критики към политиката на разширяването на Европейския съюз. На форума под наслов "Европейският съюз среща Балканите", организиран от евродепутата Илхан Кючюк, Йотова припомни, че двустранните отношения с Република Северна Македония не са проблем нашата съседка да започне преговори с Евросъюза. Пред..

публикувано на 17.04.25 в 13:05

Промени в Закона за пътищата предвиждат еднодневни винетки и за леки коли

Да бъдат въведени и еднодневни винетки за леките коли, предвиждат приета на първо четене от Народното събрание промени в Закона за пътищата. Няколко проекта за промени в този закон бяха приети на първо четене. Законопроектът, представен от Николай Нанков от ГЕРБ-СДС предвижда и Агенция "Митници" вече да има достъп до регистрираните преминавания..

публикувано на 17.04.25 в 12:50
Марко Рубио

Марко Рубио е в Париж за разговори с Макрон относно Украйна

Американският държавен секретар Марко Рубио пристигна в Париж за разговори с френския президент Еманюел Макрон и министъра на външните работи Жан-Ноел Баро в хода на усилията на Съединените щати за постигане на примирие в Украйна.  Заедно с първия американски дипломат във френската столица пристигна и Кийт Келог, представител за Украйна на..

публикувано на 17.04.25 в 12:33
Кирил Петков

От ПП-ДБ потвърдиха, че няма да участват в гласуването на вота на недоверие

От ПП-ДБ потвърдиха, че няма да участват в гласуването на вота на недоверие. Ще внесат свой, когато бъде определена дата за приемането ни в еврозоната и не възнамеряват да станат част от управлението. Кирил Петков каза:  "В този момент, в тази конфигурация и този брак, който имат между Пеевски и Борисов, не виждам реален начин". От "Има такъв..

публикувано на 17.04.25 в 12:24