Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Председателят на Съюза на ВиК операторите алармира за фрапантен текст от наредба

Ангел Престойски: Всеки в тази държава може да ползва вода колкото си иска, без да я плаща!

| Интервю
Снимка: Жоро Александров

Над 410 населени места у нас с 420 хил. жители са на воден режим, а други 456 изобщо не знаят какво е това водоснабдяване и канализация. Над 50% от водата се губи по мрежата заради течове от остарелите тръби или кражби. Това са малка част от констатациите, които направиха от "Зелено движение". 

Пред БНР председателят на Съюза на ВиК операторите и шеф на дружеството във Враца Ангел Престойски потвърди данните, като предупреди, че ситуацията ще се влошава, ако не започнат валежи в най-скоро време

"Такова засушаване не е имало от години. Водоизточниците са изтощени. Това води до налагане на режими на водоползване в много населени места", посочи той в интервю за предаването "12+4".
Според него причините за безводието са комплексни, а не са само климатичните промени

Престойски отбеляза и загубите на вода, като подчерта, че са необходими мерки, за да може те да се намалят. По думите му има инвестиции, но те ще отнемат време и още повече ресурси. Той акцентира върху търговските загуби. Според него, ако има управленска воля, могат да се получат бързи резултати

"Има хиляди протоколи, направени от ВиК дружествата, за незаконни присъединявания и няма нито един осъден. Юристите трябва да направят този текст работещ, в момента той е неработещ".

Още по-фрапантно е с наредбата, по която работят ВиК дружествата, алармира Престойски и припомни, че закон за ВиК няма.

"В момента дружествата работят по една Наредба 4 от 2004 г. Тя многократно е променяна. През 2019 г. Дирекция "ВиК" към МРРБ направи по тяхна инициатива една промяна в тази наредба, по която сега всеки в тази държава може да ползва вода колкото си иска без да я плаща".

Пета година това не се оправя и всеки недобронамерен човек в тази държава може да злоупотребява, категоричен е той. 

Като друг проблем Престойски посочи неплащането на вода. За да заведем дело, един човек не трябва да е плащал поне 10 месеца, обясни той. Според него има хиляди вратички за това водата да не се плаща, което е недопустимо.

Цялото интервю на Снежана Иванова с Ангел Престойски в предаването "12+4" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Нов строеж на жилищна сграда в Хатай

Нови, но изолирани - предизвикателствата пред строежите в Турция след земетресението

След бедствието на века, както самите турски власти определиха земетресението, поразило страната пред две години, усилията днес са насочени към възстановяване и към нова глава в тази история, озаглавена "солидарността на века". По строежите, изградени с държавно финансиране, се работи по 24 часа в денонощието, твърдят местните и национални и..

публикувано на 07.02.25 в 20:56

Две години по-късно: Какво се случва в районите, засегнати от опустошителния трус в Турция

"Ситуацията беше страшна, апокалиптична. Атмосфера на смърт се усещаше навсякъде". Това са спомените на Нора Чолакова, кореспондент на БТА в Турция, след като  на 6 февруари 2023 г. южната ни съседка беше поразена от трус с магнитуд 7,7 по Рихтер.  Бедствието е едно от най-опустошителите земетресения в историята на Турция – загиналите са над 53..

публикувано на 06.02.25 в 07:40

Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на дървета в центъра на града

Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на 63 стари дървета в центъра на града с нови. Седмица след първата среща с жителите на Поморие, на която беше представена идеята, заради създалото се напрежение Общината организира втора среща. Снощи, в новото читалище на града, кметът Иван Алексиев предложи един демократичен подход за..

публикувано на 06.02.25 в 06:45

Логопед: Електронно устройство преди 4 години - не! Пораженията са големи

Родителите да не дават електронни устройства на децата си преди да навършат 4 години и да имат поне 1000 думи в речника си. Това апелира логопедът Ива Александрова, специалист по ранно детско развитие. " Стават все повече децата, които не могат да се хранят самостоятелно на 3-4 години, не могат да дъвчат, не могат да говорят, не могат да..

публикувано на 05.02.25 в 11:46

Внос на дървесина? Алармират за криза в горския сектор

Какво се случва в горския сектор и защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? За криза в горския сектор и пазара на дървесина алармират за пореден път дърводобивни и дървопреработвателни фирми от Югозапада. Те изпратиха писмо до премиера и министъра на земеделието и храните, в което настояват за спешна..

публикувано на 05.02.25 в 09:20

Страх на Санторини: Чакат по-силен трус, не изключват цунами

"Имах намерение да се евакуирам, но не можах да намеря билети. Днес няма фериботи, защото времето е много лошо – 7-8 бала вълнение. Положението е много сложно. Хората са много стресирани, уплашени . От 03.00 часа съм в колата, няма спане", разказа сънародникът ни Иван Димитров, който все още се намира на Санторини. В предаването "Преди..

публикувано на 05.02.25 в 08:59

Проф. Янко Герджиков: Трусовете са плитки, България е далече от Санторини

България е много далече от Санторини и за нас не е сеизмичен източник. Не е дълбок източник, какъвто е Вранча. Тук става дума за дълбочина на 10 км. и трусовете имат локално влияние. Дълбоките от типа Вранча, Хималаите, около Япония и Чили - те могат да причинят явления в широк диапазон. В Санторини са плитки събития.  Това коментира..

публикувано на 04.02.25 в 14:07