Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Украйна се готви за тежка зима. Разполага с 1/3 от капацитета си за производство на ток

| Интервю
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Украйна се подготвя за изключително тежка зима заради масираните руски удари срещу енергийната й инфраструктура, подновени с още по-голяма сила през лятото след изненадващата украинска офанзива в Курска област и опитите на Киев да отвърне на енергийните удари с дронови нападения срещу рафинерии и електроцентрали в Русия.

"Ситуацията е тежка. С напредването на войната срещу Украйна стана ясно, че стратегията на Русия е да атакува украинската енергийна инфраструктура, независимо дали става дума за пренос на природен газ или за производство и доставка на ​​електричество. Резултатът е, че Украйна разполага само с около една трета от капацитета за производство на електроенергия, който имаше преди руската инвазия", отчита Бен Макуилямс, енергиен експерт в от базирания в Брюксел изследователски институт "Брюгел".

"Дори през лятото има проблеми заради продължителните прекъсвания на тока, тъй като Украйна не успява да управлява електропреносната мрежа всеки час, всеки ден. Ситуацията е изключително тревожна, защото с наближаването на зимата, която обикновено е много студена в Украйна, търсенето на енергия ще се увеличи значително. Тогава не е ясно дали електропреносната мрежа ще издържи", заяви Макуилямс в интервю за предаването "Събота 150".

Запитан реалистична ли е прогнозата, която се появи в украинските медии, че през зимата режимът на тока ще продължава поне 12 часа в денонощие, експертът коментира:  

"Трудно е да се правят точни прогнози за колко часа ще бъде спиран токът и изцяло колко сериозна ще е ситуацията. Не е много разумно да се правят подобни прогнози, защото има много външни фактори. Единият от тях е температурите през зимата, другият - продължаващите атаки срещу украинската енергийна инфраструктура. Важен фактор е и способността на Украйна да поправи и възстанови съоръженията, и по-специално да внедри нови решения, за да се опита да балансира мрежата и да върне в експлоатация част от разрушената инфраструктура.  

Разумно е да се потърси диверсификация като се изграждат съоръжения с по-малък капацитет, разпръснати на повече места. По този начин се подобрява и конвенционалната инфраструктура, но и се предвижда невероятно тъжният сценарий за целенасочени руски ракетни атаки. Абсурдно е, че Украйна е в тази ситуация. Изграждането на децентрализирани съоръжения прави много по-трудно и много по-скъпо за Русия да ги унищожи, тъй като те трябва да изстрелят множество ракети в различни точки. Като външен наблюдател това ми изглежда разумна стратегия, но мисля, че в Киев имат свой собствен подход."  

Който включва изграждането на подстанции под земята, за да бъдат по-малко уязвими при въздушни атаки. Киев със сигурност се подготвя за най-лошото. А Европа?  

"От началото на пълномащабната война енергийните потоци са с посока както от Украйна към Европа, така и обратно. Много задълбочено се дискутира природният газ, който преминава през украинската територия и снабдява държави от Европейския съюз. Особено сега е много важно, че Европейският съюз има готовност да подава енергия в обратната посока, т.е. - към Украйна. Има много голям напредък. Електропреносните мрежи са свързани. Възможността за подаването на електричество и природен газ и в двете посоки е ключова, за да се помогне на Украйна през зимата."  

В края на декември изтича договорът за пренос на руски природен газ през Украйна и Киев многократно даде да се разбере, че няма да го поднови, което изправи на нокти държави като Словакия, Унгария, Австрия и Сърбия. Ще успее ли Европа от една страна да се справи с техния казус, а от друга - да помогне на Украйна?  

"Не мисля, че количествата природен газ, които се очаква да бъдат транзитирани през Украйна до края на годината, вече са толкова значими за Европа. Тази ситуация е несравнима с 2022 година, когато имаше руско синьо гориво, което се доставяше и през газопровода "Северен поток". Сега Европа е добре снабдена за зимата. Търсенето на природен газ в Европа е спаднало с около 20 процента в сравнение с преди инвазията. Европа вече разполага с много добра инфраструктура за внос на втечнен природен газ и са изградени възможности за доставки между отделните държави. Европа не е в позиция отчаяно да се нуждае от руски природен газ. Напротив, в много силна позиция е и може да се справи отлично и без руско синьо гориво, което преминава през украинския газопровод."  

Според Бен Макуилямс Украйна има огромен капацитет да съхранява синьо гориво, който не може да бъде запълнен изцяло дори в ситуация без война на територията ѝ. Това е възможност и за Киев, и за европейските държави. 

"Съвсем реалистично е Словакия, Австрия и другите държави, които споменахте, в бъдеще през летните месеци внасят повече синьо гориво - било през газопровод или втечнено, от другаде, и да съхраняват част от количествата в украински хранилища. Така през зимните месеци газът може да бъде доставен през украинската инфраструктура в държавите, които са го закупили, а Киев да печели от предоставяната услуга. Това ще помогне на Европа да се откаже от руския газ и на Украйна да печели от съхранението и доставките на газ. Исторически транзитните такси за важни за бюджета на Киев." 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Министърът на образованието и науката Галин Цоков

България и Румъния започват работа по проект за реформи в образованието

България и Румъния започват работа по проект за напредък на реформите в учебните програми на двете страни. Проектът се изпълнява от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие чрез инструмента за техническа подкрепа на Европейския съюз. София и Букурещ ще получат подкрепа за подобряване качеството на образованието.  При представянето на..

публикувано на 14.11.24 в 17:11

Двама души пострадаха при челен сблъсък на пътя между Велико Търново и Павликени

Двама души пострадаха при челен сблъсък около 15 часа днес между лек автомобил и товарен бус, съобщиха от полицията във Велико Търново.  Състоянието на пострадалите се изяснява.  Катастрофата е на пътя между Велико Търново и Павликени при село Мусина.  Движението е затруднено.  Образувано е досъдебно производство.

публикувано на 14.11.24 в 17:07
Адвокат Димитър Вълчев

Актьорът Димо Алексиев остава под домашен арест

Актьорът Димо Алексиев остава под домашен арест. Това реши Софийският районен съд, който не уважи искането на прокуратурата на популярния водещ да бъде наложена най-тежката мярка "задържане под стража". Кaто аргумент съдът посочи предоставените от защитата на Алексиев документи, че едно от трите му деца има нужда от медицински грижи...

публикувано на 14.11.24 в 16:58
Проф. Румяна Дечева

Проф. Румяна Дечева: Имаме много повече въпроси за изборите от онова, което КС може да разглежда

Имаме много повече въпроси за изборите от онова, което Конституционният съд може да разглежда .  Това каза пред БНР проф. Румяна Дечева, експерт по изборни въпроси. "Знаем, че има хора, които отиваха да гласуват, но не знаех на какви избори, знаеха, че им е казан номер, с който да гласуват. Знаем, че има секции в страната, където избирателната..

публикувано на 14.11.24 в 16:56

Двама руснаци са осъдени в Гърция за трафик на мигранти

Двама руснаци са осъдени в Гърция на затвор от 380 години за трафик на мигранти. Поставили са на риск живота на жени и деца. Двамата руски граждани получиха обща присъда от 380 години затвор и глоба от 3, 850 млн. евро. Те бяха арестувани миналата година на няколко мили от гръцкия остров Антипалеа в Егейско море. С личната си яхта..

публикувано на 14.11.24 в 16:55

До края на годината: Скрининг за риск от диабет в болницата по ендокринология "Акад. Иван Пенчев" в София

От днес до края на годината в Клиниката по диабетология към Университетската болница по ендокринология "Акад. Иван Пенчев" в София ще се прави скрининг на хора, които са в риск от развитие на захарен диабет, както и за хора, които са в преддиабетно състояние.  Първоначалната оценка на състоянието на пациента се прави с помощта на въпросника "Файнд..

публикувано на 14.11.24 в 16:48
Деян Николов говори на брифинга на общинските съветници от

Деян Николов, СОС: Ставаме свидетели на политически циркове и интриги, които не допринасят за развитието на града

Мина една година, в която в София нищо не се промени, дори стана по-зле. Най-основното, което можем да дадем като оценка за работата в Столичния общински съвет, е на изключително ниско ниво. Това каза общинският съветник от групата на "Възраждане" Деян Николов пред журналисти. Тук ставаме свидетели как се случват политически циркове и интриги, които не..

публикувано на 14.11.24 в 16:07