Европейската комисия е одобрила прехвърлянето на неизползваните от България 90 млн. евро от предишния финансов период от програмата за развитие на селските райони. Това стана ясно от думите на министъра на земеделието Георги Тахов, който участва в Съвет "Земеделие и рибарство" в Брюксел. Страната ни също така ще настоява за спиране на вноса на яйца от Украйна, докато пазарът ни не се стабилизира.
България е могла да загуби тези средства, но в крайна сметка е убедила Комисията да ѝ ги прехвърли за настоящия период, се разбра от думите на министър Тахов:
"Това води до чисто номинално над 90 милиона евро за българското земеделие, които ще отидат през инвестиционни схеми за подпомагане, което ще ни позволи да увеличим бюджети както на текущите приеми, така да отворим и нови приеми по различните схеми и подмерки. Тези над 90 млн. евро са от Европeйския фонд за развитие на селските райони и както се казва, това е добра новина - над 200 млн. лева тръгват към българското земеделие", посочи земеделският министър.
Заради неблагоприятните климатични условия през август поискахме отваряне на т.нар. селскостопански кризисен резерв и направихме много сериозен анализ на загубата на ликвидност на нашите земеделски производители, каза още министърът и съобщи:
"По този механизъм ще тръгнат над 11 млн. евро, което пък само по себе си върви с 200 % национално съфинансиране, като тук говорим за пари от около над 60 милиона лева".
Над 2.6 млн. тона яйца са внесени от Украйна за първите 6 месеца, което е 5 пъти повече за същия период на миналата година - така министърът на земеделието обясни защо страната ни ще настоява за забрана на вноса на яйца от страната, докато не се регулира пазарът у нас:
"Това е голямо количество, което надвишава петкратно годишния размер и тези яйца са внесени и се продават на цени, които са под пазарните, което води до голямо напрежение в сектор птицевъдство, което освен голямото напрежение, доведе и до доста фалити на наши птицеферми. Това беше причината ние да поискаме това ограничаване на вноса. Преди това, разбира се, се възползвахме и от Механизма на възпиране, Това беше преди около 3 месеца. Тогава Европейската комисия, на база наше искане, пак удари т.нар. "спирачка", но възпирането не оказа необходимия ефект. Към днешна дата вече искаме временно спиране на вноса, докато регулираме пазара в страната".
Запитан от БНР дали по въпроса имаме подкрепа на други страни членки, той отговори:
"По предварителните разговори, които досега съм водил, Румъния застава зад тази кауза".
Министърът на правосъдието Георги Георгиев съобщи още, че данните от двете проверки по случая с опита за отнемане на апартамент на 90-годишна жена от София, са предадени на прокуратурата. Установени са нарушения, свързани с арбитражния съд, издал решението за отнемане на жилището и с частния съдебен изпълнител, който провежда принудително..
В Плевен представители на местната власт и институции дискутираха новите моменти в политиката на сближаване в Европейския съюз за 2021-2027. Форумът е организиран от БТА по проект "Европа на Балканите: Заедно чрез знание“, който Агенцията изпълнява с подкрепата на Европейската комисия. Участниците поздрави кметът на Плевен д-р Валентин..
Правителството прие промени в Наказателния кодекс и ги внася за обсъждане в парламента. Те са свързани със завишаването на минималните и максималните санкции за хората, които измъчват животни. Промените са отговор на случая от Перник за садизъм към животни и нестихващите оттогава насам протести с настояване за законодателни промени. Правосъдният..
Берлински лекар, работещ в хоспис, е обвинен в 15 убийства. Прокуратурата разследва още 75 съмнителни случая. Убити са пациенти, които още не са били в терминален стадий. Берлинската прокуратура повдигна днес обвинения срещу палиативен лекар, който е в ареста от август миналата година. Според обвинението 40-годишният мъж е убил най-малко 15..
Заради очаквания засилен трафик по пътищата по време на Великденските празници от полицията ще използват необозначени автомобили със служители в тях за контрол на нарушителите. Началникът на Пътна полиция комисар Димитър Мичев уточни, че МВР има наблюдение на редица места, които са опасни. Едно от тях е кръговото кръстовище при разклона за..
Козметичните продукти продължават да бъдат най-опасните нехранителни стоки в Европейския съюз. Това става ясно от оповестения годишен доклад за Safety Gate, познат като "Портал за сигурност" – системата за бързо предупреждение за опасни нехранителни продукти. Козметиката е съставлявала 37% от опасните стоки от този вид в ЕС през 2024 г., се..
Четирима криминално проявени са задържани при акция по противодействие на престъпления, свързани с наркотични вещества в Перник. В жилището на единия от тях е открита мини лаборатория за отглеждане и разпространение на дрога. Акцията е проведена вчера от криминалисти на Първо РУ. След предварителна информация служителите на реда установили и..
В Плевен отбелязват 25 години от създаването на първото частно лечебено заведение за извънболнична и болнична медицинска помощ в Северна България...
В училище трябва да се изучава вероучение , изказа мнението си пред БНР Иван Стамболов - журналист и публицист. Според него предлагането на..
Ужасна грешка е цялата война - агресията на Русия срещу Украйна, но тази грешка може да я коригира единствено Владимир Путин , а виждаме, че той няма..