Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Децата у нас са сред най-пристрастените към социалните мрежи

Радосвета Стаменкова: Не можем да задраскаме интернет, но можем да модерираме

| Интервю
Снимка: Pixabay

Децата у нас са сред най-пристрастените към социалните мрежи. 34% от подрастващите съобщават, че играят онлайн игри всеки ден. Това е един от тревожните изводи на последното проучване върху зависимостта на децата от социални мрежи. Проучването "Здравно поведение при деца в училищна възраст" изследва около 280 хил. деца на 11, 13 и 15 години в 44 страни и региони в Европа, Централна Азия и Канада. Обобщените данни от 2022 г. са много тревожни.

"Отношението към използването на интернет и социалните мрежи трябва да е обект на внимание както при подрастващите, така и при възрастните", каза пред БНР Радосвета Стаменкова – председател на Българската асоциация за семейно планиране, която е част от екипа на Центъра за безопасен интернет.

Тя напомни, че децата гледат от своите родители, а те "също са забили нос в устройствата". По думите ѝ използването на интернет вече е нещо обичайно:

"Ние не можем да задраскаме интернет, не можем да сме в забранителен режим, защото това е все едно да забраним водата да тече. Но можем да модерираме и да създадем чувство на отговорност. Образованието е това, което може да промени нещата. Ако създаваме в младите хора, в децата, в тийнейджърите и в по-малките умения за критично мислене, за четене с разбиране, те ще бъдат по-самозащитени и по-адекватно ще могат да преценяват какво да гледат и слушат и какво не. Не можем да оставим един млад човек, един тийнейджър или едно дете напълно без социални мрежи и без интернет, но можем да модерираме и да модулираме това използване. Не можем да накараме тийнейджъра да не играе игри онлайн, но може да ги ограничим като време".

В предаването "Хоризонт до обед" Стаменкова отбеляза, че нещата със социалните мрежи са доста тревожни. Възрастните и децата не сме в едни и същи социални мрежи, подчерта тя и добави, че младите са основно в Тик ток.

Тя припомни, че Българският център за безопасен интернет има телефонна линия – 124 123, на която всеки може да съобщи за онлайн тормоз или някакъв проблем и да получи помощ.

Цялото интервю на Ирина Недева с Радосвета Стаменкова в предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Иван Стойков: За да има ефект инициатива срещу банките, тя трябва да е масова

Днес е новият бойкот на търговските вериги, който този път обхваща и банките. Призивът днес е освен да бъдат бойкотирани хипермаркетите, хората да не плащат и с банкови карти. В 18 часа пред БНБ организаторите ще изнесат допълнителна информация, свързана с банковите такси, както и ефекта от днешния бойкот. "Погледнато назад във времето, към..

публикувано на 27.02.25 в 11:21
Пламена Игнатова

Пламена Игнатова: Борисов е в най-трудната ситуация

Бойко Борисов в момента е в най-трудната ситуация, защото трябва да задоволи всички желаещи страни с техните неформални и неофициални искания.  Това коментира пред БНР Пламена Игнатова от Клуб Z. " От една страна трябва да задоволи Ахмед Доган и неговите хора , защото мнозинството не е стабилно. Трябва да задоволи и неформалното влияние на..

публикувано на 27.02.25 в 10:15

Мироопазване или мироналагане – какво предстои в Украйна?

За какво за се готвим, ако между Украйна и Русия настъпи мир, заявки за което се чуват основно от САЩ на Доналд Тръмп и Русия на Владимир Путин? ООН прие декларация, която може да се отчита като  една от първите стъпки за мира. Според Христо Христов – старши национален представител на България в Ирак по време на втория ни контингент там, има..

публикувано на 27.02.25 в 10:09
Венелин Стойчев

Защо лекарствата за деца у нас не са безплатни?

" Когато децата плащат цената – публичното финансиране на лекарства за деца между солидарността и предразсъдъците" – така е озаглавено проучване, поставящо на фокус темата за заплащането на тези лекарства. Изследването, проведено от Института по философия и социология на БАН, е част от по-голяма инициатива - "Цветно утре за нашите деца", дело..

публикувано на 25.02.25 в 12:06

Надежда Цекулова: Голямата червена лампа са медицинските сестри и акушерките

Бележник 2025 ще покаже какъв е успехът на държавата в грижата за децата. Националната мрежа за децата продължава подготовката на 14-ото издание на годишния мониторингов доклад. И тази година анализът ще бъде изготвен от десетки независими експерти и ще включва оценка за напредъка на държавните институции в 9 области. Експертното проучване ще се..

публикувано на 25.02.25 в 11:46

БНБ с нова серия отговори за присъединяването към еврозоната

Българската народна банка публикува нова серия с въпроси и отговори за присъединяването на България към еврозоната .  Секцията се намира горе в ляво на сайта на институцията, като всеки потребител може да намери данни за превалутирането, промените в банковите резерви и нормативните промени, свързани с въвеждането на единната европейска валута.  В..

публикувано на 24.02.25 в 16:10
Демонстрация в подкрепа на Украйна в Отава, 23 февруари 2025 г.

Украйна - 3 години след нахлуването на Русия

Политически и дипломатически совалки предстоят в Киев, но и отвъд океана в деня, в който отбелязваме 3 години от нахлуването на Русия в Украйна . Володимир Зеленски е готов да се раздели с президентството, ако това ще донесе мир на страната му, но е категоричен - Украйна кани на масата за преговори, не някой друг . Първоначалният вариант на..

публикувано на 24.02.25 в 08:15