Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Антон Иванов: Въглищните централи не могат да се справят при пазарни условия

"Ако заложим на борбата за запазване на въглищните мощности, се лишаваме от много други възможности за инвестиции в енергийния сектор"

| Интервю
Снимка: Савина Спасова

Въглищните ни централи не могат да се справят при пазарни условия и се нуждаят от държавно подпомагане.

Това каза пред БНР енергийният експерт Антон Иванов от Българския енергиен и минен форум и коментира:

"Вече се случва затваряне на централи, които работят на въглища. Първата частна ТЕЦ, която имаше дългосрочен договор, вече затвори. Много е вероятно да затвори и втората частна централа в маришкия комплекс, която има дългосрочен договор, изтичащ 2026 г. Така че затварянето на въглищните централи не е предположение, а е една тенденция". 

По думите на експерта няма начин да се предотврати фалитът на въглищните централи без реформи:

"Пазарът на електрическа енергия в Европа е този, който затваря въглищните централи, а не политическите решения".

Можем да запазим не малка част от мощностите, за да останат те като стратегически резерв, ако се предприемат съгласувани стратегически действия, смята Антон Иванов и уточни:

"Няма начин да сме против цялостната политика за зелен преход и да получим разбирането за стратегически избор на държавата ни да запази част от мощностите и в изключителни обстоятелства да може да разчита на тях". 

Според него важен въпрос е "дали ще се предприемат стъпки да се подготви постепенен преход, така че хората да имат време да се ориентират и да направят избор, или ще се борят докрай да се запазят въглищните мощности, което прави все по-съществен риска за хората":

"Рискът е хората да бъдат поставени пред неизбежния факт предприятието да бъде затворено, защото не може вече да финансира своите дейности, а те да останат без работа и на пазара на труда, но при условия - каквито са, такива". 

Ако заложим на борбата докрай за запазване на въглищните мощности, се лишаваме от много други възможности за инвестиции в енергийния сектор, подчерта Иванов и добави:

"Всяка инвестиция в енергийния сектор, която касае използване на средства от ЕС или на банкови заеми от европейски банки, ще зависи от това дали ние прилагаме общите европейски политики. Когато не ги прилагаме, ще имаме големи трудности във всеки важен за енергийния ни сектор проекти".

"Не мога да разбера енергийно предприятие в съвременния свят, което е на бюджетна издръжка. Тези предприятия трябва да са самоиздържащи се. Не мога да си представя как енергийно предприятие ще се нареди на опашката за бюджетна подкрепа заедно с училища, здравеопазване", каза още енергийният експерт.

Интервюто на Людмила Железова с Антон Иванов в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Съдебната власт си остана на дъното на общественото доверие и през 2024-та

И през 2024 съдебната власт си остана на дъното на общественото доверие.  А политическата нестабилност още повече засилили усещането, че разделението на властите е просто декларация.  Кои събития и процеси белязаха съдебната 2024?  Коментара на Силвия Великова чуйте в звуковия файл.

публикувано на 22.12.24 в 13:35
Димитър Главчев

Димитър Главчев стана първият премиер, избран от "домовата книга"

Оказа се, че служебното правителство, с премиер Димитър Главчев, управлява България най-дълго през тази година. За първи път премиерът беше избиран от т.нар. "домова книга". "Домовата книга" обаче се оказа пълна с хора, които "не искаха да стават цар", както се казваше в една приказка.  2024-та на бързи обороти с проф. Петър Стоянович, Петьо..

публикувано на 22.12.24 в 13:13

От фотоапарат до съпруг за кръстницата - какво искат кипърските деца от Дядо Коледа

От боички и фотоапарат Polaroid, през коте до... съпруг за кръстницата, са сред подаръците, за които кипърските деца молят Дядо Коледа да им донесе тази година. За 11-та година кипърските пощи с технологичната подкрепа на държавния телеком организираха празничната кампания "Поща до Дядо Коледа“ (Post2Santa). Кипърчетата са написали тази година над 2000..

публикувано на 22.12.24 в 13:11
Радостин Василев

Депутатите от МЕЧ даряват заплатите си за времето, в което се избираше председател на НС

Депутатите от партия МЕЧ даряват заплатите си за времето, през което НС избираше председател и реално не работеше, на нуждаещи се, за да направят Коледата им малко по-щастлива. Това обяви в социалната мрежа лидерът на партията Радостин Василев: "Дванадесетте депутати на МЕЧ даряват заплатите си за времето през което НС избираше председател и..

публикувано на 22.12.24 в 13:02
Безплатна телефонна линия

Полицията в Ловеч предупреждава за ръст на измамите онлайн и по телефона

Областната дирекция на МВР в Ловеч предупреждава гражданите, че в навечерието на коледните и новогодишните празници зачестяват случаите на телефонни измами и измами свързани с онлайн пазаруването. В момента "хит" са измамите при пазаруване чрез интернет, поясни  старши инспектор Мирослав Маринов от ловешката полиция: "Интернет измама по..

публикувано на 22.12.24 в 12:57

В политическия хаос президентството остана сред най-стабилните институции през годината

В спиралата от избори и политически хаос Президентството остана една от най-стабилните институции тази година.  2024-та на бързи обороти с проф. Петър Стоянович, Петьо Цеков и Първан Симеонов Румен Радев постави рекорд по назначаване на служебни правителства. Заради орязаните си правомощия, обаче, вече можеше да избира само премиер и то от..

публикувано на 22.12.24 в 12:56
Председателят на Съвета на ректорите професор д-р Миглена Темелкова (вдясно)

Председателят на Съвета на ректорите призова за законодателни промени във висшето образование

В писма, изпратени до всички парламентарно представени политически сили, председателят на Съвета на ректорите на висшите училища в България проф. д-р Миглена Темелкова предлага на политическите лидери сформиране на своеобразна образователна коалиция в българския парламент, която да приеме законодателни текстове, водещи не до реформа на парче,..

публикувано на 22.12.24 в 12:51