Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Профилактиката е важна и чисто икономически"

Петя Георгиева: Моите очаквания са, че ще се върви към увеличаване на пенсионната възраст

Д-р Николай Колев: Сред българите има страх от профилактиката

| Интервю
Петя Георгиева, ИПИ
Снимка: стопкадър Евронюз България

Моите очаквания са, че ще се върви към увеличаване на пенсионната възраст. Това обясни пред БНР д-р Петя Георгиева, Институт за пазарна икономика. 

"Този проблем е свързан със застаряването, което е много силно изразено в България. За да може да поддържаме пенсионен баланс, трябва повече хора да работят по-дълго. Проблемът обаче не засяга само страната ни, той е общоевропейски. Типичен е за държави с добро икономическо развитие и удължаване на живота в добро здраве". 

По данни на европейската статистика българите живеят по-дълго и в добро здраве в сравнение с гражданите на останалите страни членки на ЕС. България изпреварва средните нива на Съюза на фона на най-ниската очаквана продължителност на живот и нерешените проблеми в здравеопазването у нас. 

"Това изследване на Евростат се извършва в България от Националния статитистически институт. Използва се въпрос, свързан с годините в добро здраве - дали пред последните шест месеца човек е имал увреждане, което да пречи на нормалния му начин на живот. Това е самооценка на собственото здраве и показва високата степен на оптимизъм у българина, както и че той не знае, че нещо не му е наред, защото не е ходил на профилактични прегледи. 

Но България в класацията на Евростат за очаквана продължителност на живота през 2023 г. е на първо място по най-ниска очаквана обща продължителност. Това противоречи на това самоусещане".

Трудно е да се направи оценка на доброто здраве по изчистен статистически метод, обясни още тя в предаването "Хоризонт до обед". 

"Това е метод, чрез който европейската статистика се опитва да оцени качеството на живот и как работи здравната система". 

Ключовият въпрос е доколко профилактиката като такава съществува в България и до какви резултати води, обясни Георгиева.

"Профилактиката ни позволява да хванем едно заболяване в началото и да бъде лекувано с по-малко ресурси. Ако нещата се оставят, те се влошават освен чисто здравословно за човека, но и икономически. Всеки ден болничен престой е много по-скъп, отколкото каквито и да е изследвания от извънболничната помощ. Най-големият проблем е пациентът да остане увреден за дълго време и да не може да се грижи за себе си. Затова профилактиката е толкова важна чисто икономически.

Нямаме проблем с финансирането на такъв тип мерки и дейности. Това, с което имаме проблем, е реалното изпълнение на дейностите, включени в дадена програма". 

Най-общото, което може да се каже за качествените системи на здравеопазване, е, че голяма част от тях са ориентирани към пациента, обясни еспертът и посочи, че това не може да се каже за системата в България. 

"Системите за профилактика са изведени на централно ниво, в България по-скоро сме насочени към болничната помощ".

95% от лицата в България в момента са здравно осигурени по информация на Националната агенция по приходите, отбеляза също Георгиева. 

"Може да изнесем определени видове дейности извън държавно-осигурителния модел, да бъдат въведени фондове, които да финансират отделно определени услуги. Когато имаме конкуренция на този пазар, има и избор от страна на пациента. На този етап обаче трудно би се случило практически".

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл. 

д-р Николай Колев

Хората все повече се интересуват какво им се полага като профилактични прегледи и изследвания, а те са съобразени с възрастта на човек и насочени към откриване на социалнозначими заболявания. Това разказа пред "Хоризонт" д-р Николай Колев, общопрактикуващ лекар в Хасково и член на Управителния съвет на Българския лекарски съюз. Той се съгласи, че сред българите има и страх от профилактиката, за да не им открият някаква болест. 
"Все още има насаден страх, че на лекар се ходи тогава, когато има действително здравословен проблем. Има обаче един добре оформент пакет от дейности, които са профилактични, не са лечебни по отношение на редица социалнозначими заболявания. Този страх от ходене на лекар, за да не се открие заболяване трябва да бъде превърнат в ходене на лекар, за да се открие в максимално ранен стадий проблем, който да бъде решен максимално лесно и безболезнено". 
В кабинета на личния лекар профилатиката изглежда така: разговор, споделяне на оплаквания, установяване на общо състояние. Според д-р Колев в последните една-две години има повече желаещи да бъдат прегледани. Интерес има и към лабораторните медицински изследвания с цел профилактика.
"При всички пациенти над 65-годишна възраст има задължително изследване на пълна кръвна картина и кръвна захар. Възможности за изследване има".
Доплащане за профилактични изследвания има, когато хората поискат да разберат нещо допълнително за здравословното си състояние, смята личният лекар.
"Това, което пациентите най-често виждам, че доплащат са изследвания на нивото на някои витамини в кръвта. Лекарят има всички възможности да пусне и допълнителни изслевания при наличието на някакъв проблем". 
Според д-р Колев към момента не е нужно разширяване на пакета от профилактични изследвания, заплащани от Здравната каса. Нужно е насърчаване на хората да търсят информация какво им се полага и да използват тези възможности.

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Сградата в Солинген, в която загина българско семейство.

Подпалвачът от Солинген призна вината си за убийството на българско семейство

Подпалвачът от Солинген, който запали сграда с чужденци и уби едно българско семейство миналата година, си призна вината изненадващо в съда. Процесът срещу 40-годишния мъж започна през януари, а присъдата се очаква да бъде произнесена през март. В Германия започна делото за пожара в Солинген, при който загина българско семейство До този момент..

публикувано на 03.02.25 в 15:00
Финансовият експерт Камен Колчев

Камен Колчев: Цените на имотите ще паднат при влизане в еврозоната

Да не се инвестира в имоти, защото при влизането в еврозоната, когато и да стане това, цените им ще паднат до 20%. Това е съветът на финансовия експерт Камен Колчев. "Българинът обича да купува имоти. В това няма нищо лошо. Проблемът е, че поради твърде слабо развития ни вътрешен пазар на финансови инструменти и поради ниската инвестиционна..

публикувано на 03.02.25 в 14:37

Яни Киров: За политиката не се говори морално, защото става дума за власт и управление

Книгата "Лицемерието на властта" разглежда властта като понятие и обхваща историческо време – от Освобождението на България до 1948 г., когато е установен комунистическият режим, каза авторът на книгата - историкът Яни Киров, в интервю пред БНР. "За историята трябва да се пише дистанцирано, без емоции, както един патолог. Аз съм я писал с..

публикувано на 03.02.25 в 14:33

Валери Белчев: Трябва да излезем от валутния борд, унизително е за държавата

Държавата има проблем с прозрачността, вече сме във втората четвърт на XXI век, и в администрацията, като Министерството на финансите нямаме дори софтуер за управление на бюджета. Това е абсурдно и съм сигурен, че сме единствената държава в Европа . Това коментира бившият служебен финансов министър Валери Белчев в интервю пред БНР. "Това..

публикувано на 03.02.25 в 14:00

Швеция освободи "Вежен", изключва умишлена повреда на подводния кабел

Швеция е освободила българския кораб "Вежен" и изключва възможността екипажът му умишлено да е прекъснал телекомуникационен кабел между нея и Латвия, предаде Ройтерс.  "Разследването ясно показа, че не става дума за саботаж", гласи изявление на шведските прокурори, цитирано от Ройтерс.  "Установено беше, че комбинация от метеорологични..

публикувано на 03.02.25 в 13:44

ПП свали доверието си от кметицата на пловдивския район "Северен"

Ръководството на ПП свали политическото си доверие от кмета на пловдивския район "Северен" Венцислава Любенова.  Решението е взето на заседание на Изпълнителния съвет на партията, на който е обсъдена работата на кметовете и общинските съветници, избрани с нейната листа. "Като изрази общо задоволство от работата на избраниците си по места,..

публикувано на 03.02.25 в 13:32
Юлиян Петров

Синдикат "Образование" предлага грипна ваканция за всички ученици на 6 и 7 февруари

Грипна ваканция за всички ученици на 6 и 7 февруари, която да се слее с междусрочната ваканция на 5 февруари. Това предлагат от Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" с цел превенция на грипа. Регионалните инспекции по здравеопазването имат невярна информация за истинския процент заболели ученици, защото огромна част от учениците са в..

публикувано на 03.02.25 в 13:15