По въздух и море пристигат в Кипър чуждестранни граждани, напускащи Ливан и Израел заради ескалацията на военните действия в района. Пристанищата и летищата на страната, най-близката безопасна дестинация до конфликтната зона, са в пълна готовност да приемат засиления поток евакуиращи се, заяви днес правителството след проведеното извънредно заседание на Съвета за националнасигурност.
Общо 30 луксозни лодки и яхти с около 500 граждани на Европейския съюз и други страни са пристигнали от Ливан в Кипър досега, като се очаква броят им да се увеличи в следващите дни.
По 6 - 7 плавателни съда акостират всеки ден в яхтеното пристанище на Агия Напа, в югоизточната част на острова, и в Ларнака, съобщи говорителят на Външно министерство Теодорос Гоцис.Той уточни, че с тях се евакуират европейски граждани, включително дипломатически и административен персонал на посолства в Ливан и Израел.
Спешна операция е проведена вчера за подпомагане на плаването на около 80 граждани на Китай на борда на търговски кораб от Ливан до пристанището в Лимасол.
През изминалата нощ Кипър официално активира националния план за действие за приемане и репатриране на граждани на ЕС и трети страни (Estia).
Досега е получено едно официално искане за помощ чрез плана, а на 9 държави са предоставени спомагателни съоръжения, обяви днес външният министър Константинос Комбос.
Около 1000 кипърски граждани живеят в Израел и Ливан, от които 105 са поискали да бъдат евакуирани. За извеждането им властите са в сътрудничество с гръцкото правителство, което вчера предостави на Кипър транспортен самолет, а също с частна авиокомпания, и е възможно да има полет в следващите часове, обяви министър Комбос.
Правителството поддържа връзка с всички съседни държави, с ЕС и САЩ за взаимно информиране за развитието на ситуацията в района, заяви президентът Никос Христодулидис
Парламентът избра единствения кандидат за управител на НЗОК Петко Стефановски, издигнат от парламентарната група на ГЕРБ-СДС. "За" гласуваха 147 депутати от ГЕРБ-СДС, "ДПС-Ново начало", БСП-ОЛ, ДПС-ДПС и "Има такъв народ". "Против" гласуваха 81 депутати от "Възраждане", ПП-ДБ и "Величие".
Български диетологични дни ще се проведат от утре до неделя във Варна с участието на водещи специалисти. Със събитието ще бъде поставен акцент върху необходимостта от популяризиране на възможностите на съвременната диетотерапия . Темата на 2025 г. е "Метаболитни нарушения". "Идеята ни е да обединим специалисти, които работят по едно и..
Енрике Иглесиас пристига отново в България за ексклузивно шоу - единствено участие на Балканите за това лято. След 7 години световната суперзвезда се завръща в София, за да подари на феновете си незабравима вечер, изпълнена с горещи страсти и много музика и енергия. На 20 септември 2025 стадион "Васил Левски" ще се превърне в сцена за..
Европейската комисия отпусна заем от 1 млрд. евро, извънредна макрофинансова помощ за Украйна. Заемът ще бъде изплатен от блокираните в Общността активи на Руската федерация. Тръмп предложил на Зеленски САЩ да придобият украинските електроцентрали като гаранция за сигурността им Така общата сума за макрофинансова помощ към страната..
България безусловно отговаря на всички номинални критерии за присъединяване към еврозоната, заяви управителят на БНБ Димитър Радев на конференция, организирана от "Капитал". Според Радев активното участие в европейския проект е най-добрата позиция за страната ни в условията на все по-засилващи се геополитически рискове. Българската икономика..
"Възраждане" няма да подкрепи бюджета и няма да участва в тематични мнозинства по отделни предложения, каза в кулоарите на парламента лидерът на партията Костадин Костадинов. "Не виждам какви тематични мнозинства би могло да имат. Политическо е решението за бюджета. Така че ние ще гласуваме против всички предложения на управляващите",..
"ДПС – Ново начало" ще подкрепи бюджета и няма да допусне сътресения. Това заяви в кулоарите на парламента лидерът на партията Делян Пеевски. "Ще подкрепяме бюджета, държавата трябва да е стабилна. Мисля, че няма никакви теми, сътресения няма да има и олигарсите няма да се радват. Оставяме ги да си командват слугите на площада", заяви Пеевски...
Заведения в цялата страна ще затварят днес за по няколко часа в знак на протест срещу на ДДС за бранша на 20 процента. Те настояват да им бъде..
Има координиране за овладяването на българската храна и оттам за контролиране на вота . Това мнение изказа пред БНР бившият заместник-министър на..
Д-р Юлиян Моллов от Силистра, който работи в чужбина, основа фондация на свое име. 40-годишният анестезиолог и специалист по реанимация има амбицията..