Ако в една европейска държава говорим за 4-5 % с рак на гърдата, открит в четвърти стадий, то в България този процент е почти двоен. Това обясни пред БНР хирургът проф. Свилен Маслянков, ръководител на направление "Лечение на доброкачествени и злокачествени заболявания на гърдата" в Александровска болница.
Трудно е да се даде точна статистика за броя на жените с рак на гърдата в страната ни, обясни още той.
"Има липса на адекватно събиране на данни. Преди години, докато още действаше регистър, имаше ясно очертана посока пациентите да се увеличават".
Справка на Здравната каса е показвала, че за миналата година почти 4800 новорегистрираните пациенти са били подложени на лечение по клинични пътеки за това заболяване. Като основна причина за това проф. Маслянков посочи липсата на организиран скрининг.
В онкологията сме приели един лимит от пет години, когато пациентът след поставяне на неговата диагноза и предприемане на лечението, няма наличие на заболяване. Тогава приемаме, че той е излекуван. Но това е много относително. Самите тумори не са еднакви. В колкото по-ранен стадий се хване един тумор, толкова по-голям шанс има да бъде излекуван".
Той обясни, че биопсиите са различни видове и трябва внимателно да се подбере правилната, както и подходящото място, от което да се вземе.
Според проф. Маслянков "на половината от пациентките се променя адекватността в посоката на лечение".
"Ние не се притесняваме от тумора, а от потенциалната възможност да има разсейки".
Има някои неща в клиничните пътеки, които трябва да се преосмислят, отбеляза още той.
"Не може да сложим под общ знаменател всичко, което оперираме".
Проф. Свилен Маслянков е сред организаторите на Национална конференция за рак на гърдата.
"В България имаме нужда да си унифицираме подхода, нещата да стават по правилния начин. Това е мултидисциплинарно заболяване. Поканени са хора от всички специалности. Има и муждународно участие. Приканвам най-вече младите".
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.
В Кипър цялата седмица между Коледа и Нова година преминава в празничен ритъм. Никозия и другите големи градове обявиха богата програма с много музика, танци, театрални спектакли от днес до края на годината. Коледна детска фабрика започва работа на централния площад в Никозия от днес. За малките посетители са отворени работилнички по традиционни..
Мексиканските власти съобщиха, че са унищожили нови 400 000 хапчета, съдържащи опасния наркотик фентанил. Подобни акции зачестиха, откакто избраният за американски президент Доналд Тръмп заплаши, че ще наложи 25 процента мито върху мексикански стоки, ако властите там не овладеят трафика на дрога и притока на нелегални мигранти. Унищожените наркотици са..
За 28-а поредна вечер демонстранти излязоха по улиците на Тбилиси, за да изразят недоволството си от политиката на властите срещу европейската перспектива на страната. Протестите в Грузия бяха предизвикани от решението на кабинета на Иракли Кобахидзе миналия месец да бъдат замразени за четири години преговорите по кандидатурата на страната за..
Кипърски университет вече е пълноправен член на мрежата на Колежа по сигурност и отбрана на Европейския съюз. Това се приема като ново международно признание за висшето образование в Кипър. Решението за включването на частния университет Неаполис в град Пафос в европейската образователна институция е взето след представяне и анализ на учебните програми..
Тази вечер е традиционният благотворителен спектакъл "Българската Коледа" под патронажа на президента и неговата съпруга. Благотворителната инициатива се провежда за 22-ра поредна година. Концертът започва в 20.00 часа в Народния театър "Иван Вазов" и ще бъде излъчен пряко в ефира на Българското национално радио, bTV и bTV радио...
Румъния ще закрие над 30 сухопътни гранични пунктове от 1 януари след пълното си присъединяване към Шенгенското пространство, съобщава телевизия Диджи 24, като се позовава на румънското Министерство на вътрешните работи, предаде БТА. Граничните полицаи ще могат да правят случайни проверки в досегашната зона на митницата и в зелената зона -..
В пет общини от Ловешка област все още има много населени места без ток заради аварии, предизвикани от обилния снеговалеж през последното денонощие. Има и затворени пътища. Заради авари в електропреносната мрежа без ток останаха населени места в общините Ловеч, Троян, Априлци, Тетевен и Угърчин. Най-тежко е положението в Троянско, където..
Млади хора от село Столник, община Елин Пелин обикалят къщите в селото на Коледа. Коледарската група е от единадесет млади момчета ...
Светлите Рождественски празници посрещат и осемте жени с умствена изостаналост в защитеното жилище в Горна Оряховица. Заедно са в делник и в..
В плевенското село Малчика се намира най-старият в България католически храм "Св. Анна". Догодина ще се навършат 170 години от освещаването му...