Извлечени със записите от устройствата от 11 556 секции: "Тоест в 70 секции - според тази таблица на "Информационно обслужване", не са извлечени записи от устройствата", докладва говорителят на Централната избирателна комисия Росица Матева.
Тя обаче допълни, че има разминавания в данните и че информацията е предоставена много объркано: "Пише, че за 63 избирателни секции липсва постъпил видеопоток на живо и запис. И след анализа на конкретните секции се установило, че районни избирателни комисии не са маркирали три секции като болнични, тоест от тях не може да има видеонаблюдение и не може да има и запис", посочи Матева.
Тя посочи, че така последно секционните избирателни комисии, за които "Информационно обслужване" е подало данни, че не е имало изобщо видеозапис в устройствата - са 60.
ЦИК реши да изпрати информацията за тези секции на съответните районни комисии и до края на тази седмица, когато изтичат техните правомощия: "Да съберат необходимата информация и да съставят актове за установяване на нарушение на председателите на тези секционни избирателни комисии, за които, според данните от "Информационно обслужване", изобщо не са включени устройствата".
Задължението да включат устройствата за видеонаблюдението имат именно председателите на секционните избирателни комисии, подчерта и председателят на ЦИК Камелия Нейкова:
"Защото, ако в съответната избирателна секция не е имало интернет, щеше да има проблем с видеоизлъчването в реално време, но ако устройството беше включено, щеше да има видеозапис на устройството, който да бъде изтеглен и да бъде публикуван в секция "Резултати" на нашата интернет страница.
Очевидно всичко сочи, че тези устройства не са били включени, но, разбира се, районната избирателна комисия трябва да извърши проверка", посочи Камелия Нейкова.
Заради разминаванията в предоставените от "Информационно обслужване" данни ЦИК ще изиска допълнителна информация от дружеството.
Съгласно Изборния кодекс член на районна, общинска или секционна избирателна комисия, който наруши разпоредбите, се наказва с глоба от 20 до 200 лева.
Новата българска църква в Лондон отвори врати и лично патриарх Даниил отслужи празнична вечерня в присъствието на над 300 миряни. Новият храм се казва “Свети Йоан Рилски”. Официалното му откриване ще бъде в неделя. На церемонията бяха и Западно- и Средноевропейският митрополит Антоний, Видинският митрополит Пахомий, ректорът на Софийската..
Представители на общностите на България, Румъния, Молдова се събраха за трета поредна година на "Празник на мартеницата“ в Брюксел. Български деца от различни краища на Белгия танцуваха под звуците на тази позната песен "Без радио не мога". Техни връстници се включиха в ателиетата за изработване на мартеници. Таня Станева, президент на..
Полиция охранява пътниците в градския транспорт в Гърция. Арестуват крадци и реагират на всякакви хулигански прояви. След много случаи на кражби и хулиганско поведение в градския транспорт гръцката полиция засили мерките за сигурност на пътниците. Само за ден в Атина униформените извършиха седем ареста за кражби в градския транспорт...
Над 500 замъка се продават в Испания. Цените на средновековните крепости започват от близо 80 000 и стигат до 15 млн. евро. Купуването на замък понякога звучи лекомислено, като прищявка или снобизъм, но носи своята особена стойност. И ако в България крепостите са единствено исторически обекти, то големият им брой в Испания – над 10 000..
Пресслужбата на Ватикана информира, че Папа Франциск е имал по-дълга от обичайното респираторна криза. В прессъобщението се казва, че "Състоянието на Светия отец продължава да е критично, следователно, както беше обяснено вчера, папата не е вън от опасност". Посочва се, че "папа Франциск е получил продължителна астматична респираторна криза, която..
Победителят от 75-ия фестивал на италианската песен Оли, се отказа от правото си да участва на конкурса "Евровизия" в Базел през май. На негово място, Италия ще представи втория в класирането на "Санремо" Лучо Корси. Решението на Оли да не участва в Базел се очакваше, откакто приключи "Санремо" преди седмица. Накрая, чрез социалните мрежи,..
Пограничните общини Свищов и Зимнич от двете страни на река Дунав очакват близо 1 500 000 евро европейско финансиране за предотвратяване на наводнения. Инициативите за зелена инфраструктура и залесяване за адаптация към изменението на климата в районите на Зимнич и Свищов предвиждат за две години от българската и румънската страна на Дунав да..
Политиците никъде, никога не работят за хората, те работят за себе си. Навсякъде е било така и така ще бъде. И за се чудя защо гласуваме за тях...
Фолклорът е не просто музика - той е памет, корени и душа. Българските народни песни носят в себе си историята на поколения, звука на..
През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг. Рекордът обаче е от 1954 година, когато..