Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Ще се съсипе земеделска земя. Тук няма такива ветрове. Цялата работа е да се усвоят едни пари"

Във Вълчедръм не искат перки. Събрали са подписи за референдум

Местните хора се опасяват за земята, здравето и децата си

| Репортаж
Снимка: Любо Андреев

Жители на Вълчедръм се събраха, за да потвърдят искането си за местен референдум относно изграждането на ветрогенераторен парк в местността Златията. Събрани са над 700 подписа. Общинският съвет отказа референдум. Областният управител върна решението за преразглеждане, а заседанието е друга седмица.  

В края на март инвеститор поиска да изгради ветрогенераторен парк в най-плодородната земя в тази част от област Монтана – Златията. Пред общинските съветници бяха изложени параметрите. Още тогава съветници и жители на Вълчедръмско изказаха категоричното си несъгласие. Според тях ветропаркът ще засегне плодородни земи.

Проектът предвижда да бъдат монтирани 75 вятърни генератора с височина 120 м. върху площ от 5 000 хектара в землищата на селата Горни Цибър, Златия, Разград, Черни връх, Септемврийци и Вълчедръм. В продължение на три месеца инициативен комитет събра подписка с искането да бъде насрочен референдум, чрез който да се реши дали да има ветропарк. Над 700 са легитимните подписи, обяви председателката на инициативния комитет Дора Айгърова.

"Има необходимият брой подписи, събрани, които се изискват, но решението на общинския съвет е да няма референдум, тъй като обектът е от национално значение. Те малко бъркат закона за ВЕИ, цитират членове, които не са съвсем точно. От национално значение е инфраструктурата – нещо съвсем различно", подчертава Айгърова.

Юлия Стамова е от инициативния комитет. Обработва към 6500 декара земя. В общинския съвет решават хора, които нямат земя, не са свързани със земеделието, не ги интересува, казва тя.

"Ходят из махалите, ромските, да им обясняват, че като се направят тези ветрогенератори, токът ще им е без пари. Даже тези, които искаха да се подпишат, не смееха и казват – утре няма да ни плащат тока, като сме се подписали. Дотам стигат лъжите. И другото – че ще се създадат страшно много работни места. Не виждаме къде ще се създадат работни места в тия дупки, дето ще се изкопаят и ще се налее 700-800 кубика бетон. Ще се разкопае цялата Златия, ще се съсипе земеделска земя. Тук няма такива ветрове. Цялата работа е да се усвоят едни пари."

Според Мартина Кьосина в Златията не може да има ветропарк, тъй като районът е свлачищен. Кьосина смята, че по проекта ще работят тесни специалисти, а за местното население няма да има никаква полза.

"Ще си докарат с шлепове по Дунава включително бетоновия възел, материалите, и няма да подсигурят работна ръка. Не знам защо лъжат ромите в махалата. Аз изисквах да има и становище от медицински служители, за да видим как влияят нискочестотните звукове върху човешкото тяло. Изисквах да има и становище, издадено от организация за закрила на животните и на птиците. Нека ми посочат управниците на общината един, на който неговите деца живеят тук. И нека си доведат децата тук, да работят, да създават, да си имат бизнеси, да живеят тук! И след като се изградят тези перки, ще ги питам дали ще живеят тук."

Двайсетина земеделци се събраха пред сградата на община Вълчедръм, за да заявят категорично, че са против ветропарк в Златията.

"Не съм срещу перките, но мисля, че не им е тук мястото – в тази плодородна земя, която храни населението. Има НАТУРА, ние спазваме 300 ограничения, за да получаваме някакви средства. Мисля, че има закон – в НАТУРА (2000 – бел. ред.) не е позволено да се слагат тези перки. Това неминуемо ще свали цената на земята и много други последствия."

"Не сме против зелената енергия, но мястото им не е на земеделската земя. Има си достатъчно пустеещи земи!"

Ирена Икономова е собственик на земя и също не е съгласна да се поставят ветрогенератори.

"Това вреди – на земеделската земя, на здравето. Тези съоръжения предизвикват постоянни вибрации върху почвата. Свлачищен район е, доказано е", изтъква тя.

Председателят на общинския съвет във Вълчедръм заяви по телефона, че ще коментира ситуацията след заседанието, което е насрочено за следващата седмица.

Повече по темата чуйте в звуковия файл.
  
Снимки: Любо Андреев
По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доктор Сабрина Бачи

Доктор Сабрина Бачи: Ваксината срещу морбили е една от най-мощните и безопасни в света

През март Европа отчете, че през 2024 г. в региона е имало над 127 хиляди заразени с морбили . Това е най-големият брой случаи на дребна шарка от 25 години насам. "Вирусът никога не почива. Това е сигнал за събуждане", предупреди директорът на Световната здравна организация за европейския регион доктор Ханс Хенри Клуге . От..

публикувано на 03.04.25 в 19:27

Питър Хоръкс към медиите в България: Продължавайте да се борите

Медийната среда в България се е подобрила, но продължава да е подложена на натиск отвън, както и на кампании с дезинформация. Това заяви в интервю за БНР Питър Хоръкс , бивш ръководител на Световната служба на Би Би Си ( BBC World Service ), както и на новинарския център на британската медийна корпорация. Как се справя Българското национално..

публикувано на 02.04.25 в 21:33

Владимир Ненов: При всяко издевателство над деца наказанията да бъдат удвоявани!

Пред Съдебната палата в Пловдив тази вечер ще се проведе протест с искане за по-строго наказание за Петър Чернев, обвинен в жестокото малтретиране на 5-годишния Адриан.  На  Чернев беше наложената присъда от 8 години "лишаване от свобода", а майката на пострадалото дете , която е живеела с него, беше освободена от наказателна отговорност и ѝ..

публикувано на 02.04.25 в 09:45

Диагноза аутизъм се поставя средно на 4 години. Специалисти: Следете за ранни признаци!

Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на професионална помощ, а средната възраст за поставяне на такава диагноза е 4 години . Тази световна тенденция е валидна и у нас, каза за БНР д-р Десислава Маслинкова, детски психиатър в..

публикувано на 01.04.25 в 09:41
Михаил Екимджиев

Михаил Екимджиев: Петьо Еврото беше само посредник между политиците и съдебната власт

От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става дума за тежки съмнения за корупция при българския национален прокурор, който трябва да наблюдава всички досъдебни производства, водени от Европейската прокуратура в България. Това е изключително..

публикувано на 01.04.25 в 09:17

Ще има ли скоро Център за иновации в отбраната у нас?

Дали и колко скоро в България ще има Център за иновации в отбраната. Тази идея беше лансирана, след като ЕС обяви плановете да дава стотици милиарди за отбрана . В България обаче има Център за иновации в рамките на Министерството на отбраната. В момента се търси юридически вариант за вписването му в бъдещата структура, но засега няма яснота как..

публикувано на 31.03.25 в 09:50

Второто висше да е платено от държавата – какви ще са ефектите?

Държавата да може да финансира второ и следващо висше образование или образователна степен - идеята е на просветния министър Красимир Вълчев.  Според изпълнителния директор на Институт "Отворено общество" Георги Стойчев ако идеята се реализира, част от хората, които ще се възползват от нея, частично или напълно ще трябва да се оттеглят..

публикувано на 27.03.25 в 11:15