Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Нямам никакви записи на Кирил Петков. Не правя записи, защото не се казвам Пеевски"

Бойко Рашков: Изборните нарушения са масови и неизчерпаеми. КС го чака огромна работа

"Пеевски ускорява края на политическата си кариера"

| Интервю
Бойко Рашков
Снимка: Добрина Карамболова

Изборните резултати са изпъстрени с неизчерпаеми нарушения. Масови са нарушенията.

Това заяви пред БНР Бойко Рашков, бивш министър на вътрешните работи, бивш директор на Националната следствена служба, сега депутат от ПП-ДБ. Рашков оглавяваше и Бюрото за контрол на СРС.

Като уточни, че е чел всички жалби до Конституционния съд, той посочи, че "работата, която чака КС, е огромна и изключително значима за цялото общество".

"Струва си да се подават подобни жалби!

Рашков отправи в ефир въпрос към ръководството на МВР:

"Има ли образувани досъдебни производства или проверки на онези видеоматериали, на които ставаме всички свидетели? По тези видеоматериали има ли основание да се търси наказателна отговорност от лица, които виждаме, че нанасят корекции в изборните бюлетини, тоест допринасят за изкривяването на вота?"

"Нищо специално няма в това един държавен орган като МВР да си упражнява правомощията по закон. Ако някой одобрява онова, което се постигна от МВР под мое ръководство във връзка с изборите, това означава, че МВР е успяло да си изпълни задълженията. Защо не се случва същото и по времето на Калин Стоянов, или пък сега при Атанас Илков? Всеки може да си направи извод, че те не си упражняват правомощията, както са разписани в закона и по такъв начин правят политическа услуга на една или друга партия", заяви Бойко Рашков и продължи:

"След като Калин Стоянов се появи като кандидат за депутат от ДПС – НН, той е толерирал действия на тази политическа формация, както и Илков, за който също постъпва информация, че е ръководел министерството в насока да улесни това, което се случи по време на изборите и което доведе до множество жалби до Конституционния съд."

Пеевски ускорява края на политическата си кариера, като се държи по този грубиянски начин, изрази мнение Бойко Рашков относно агресивното поведение на лидера на ДПС – НН спрямо държавния глава. Като акцентира върху неговите "крясъци и закани", той добави, че не допуска подобна крайност – Пеевски да влезе в президентството, "въпреки че такива са заявките, въпреки че такива предупреждения отправи този човек".

Делян Пеевски  Снимка: БТА
Делян Пеевски Снимка: БТА

"Това, което предприе Пеевски в залата, е недопустимо поведение. Това опростачване на политиката идва и от такива хора като него. Някои считат очевидно своето присъствие в пленарната зала едва ли не за арена за физическа саморазправа с политически опонент", каза Рашков във връзка със скандала в пленарната зала, по време на който един от лидерите на ПП-ДБ - Кирил Петков, бил словесно атакуван от Делян Пеевски.

Рашков, който седи до Кирил Петков, сподели непосредствени впечатления от сблъсъка.

"На подобно поведение не съм бил свидетел, като това на г-н Пеевски, който очевидно е готов на упражняване на насилие. Тази грубиянска проява започна от Пеевски. Ние седяхме кротко и мирно и чакахме да започне заседанието. Пеевски не се съобразява с това, че е в парламента и се насочи към Кирил Петков, който не беше казал една дума. Пеевски започна да говори като адвокат на Борисов и намеси случая с неговия 24-часов арест. Иначе в момента те не са близки, така казват. Неслучайно Пеевски започна да критикува, меко казано, Кирил Петков, че бил арестувал Борисов."

"Аз нямам никакви записи на Кирил Петков", декларира Рашков. Това според него е "измислица на Пеевски и подобни около него".

"Това е откровена лъжа. Не правя записи, защото не се казвам Пеевски."

Като "измислици" Бойко Рашков определи и част от огласените от бившата шефка на Агенция "Митници" Петя Банкова твърдения, в които се намесва името му. Като ги характеризира като "т.нар. показания или обяснения", той изказа мнение, че "по този начин г-жа Банкова се е надявала, че ще намери изход към свободата, да бъде освободена от ареста, да ѝ бъде променена мярката за неотклонение в по-лека".

"Има абсурдни твърдения. Аз не съм член на ПП-ДБ. Не мога да давам никакви указания на политическото ръководство на тази коалиция. Включително съм бил много резервиран към тази сглобка, открито резервиран към промените, които предприеха сглобилите се по отношение на Конституцията. Така че – такова влияние, включително в кадрово отношение, включително да финансирам политическа партия."

Рашков допълни, че обмисля дали да не заведе гражданско дело срещу Банкова, с която изобщо не се познават.

Той смята случилото се около изтеклите твърдения на Банкова за "политически действия, политически решения да се публикуват в средствата за масово осведомяване данни, които да се интерпретират по начин, който уронва престижа и авторитета на политически деец от политически партия или коалиция, която е извън ГЕРБ и извън ДПС – Ново начало".

Информацията тече от прокуратурата, категоричен е Бойко Рашков, който смята, че тя играе политическа роля.

"Тя стана политическа собственост на ГЕРБ."

Принципът на мандатност в Конституцията ще бъде зачертан, коментира Бойко Рашков в предаването "Политически НЕкоректно" по темата с изтеклите мандати на органи и лица на висши длъжности в съдебната система.

Гилдията очевидно не подкрепя масово съдия Владислава Цариградска, както би трябвало, отчита още Рашков.

"Всеки съдия може да изпадне в нейното положение. Тя наистина сигнализира обществото за зловредни процеси, които се развиват в съдебната власт, не без участието на политически лица."

Загубихме съдебната власт в частта прокуратура, предупреди Бойко Рашков и прогнозира, че ще се задълбочи "разпадът в прокуратурата".

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доктор Сабрина Бачи

Доктор Сабрина Бачи: Ваксината срещу морбили е една от най-мощните и безопасни в света

През март Европа отчете, че през 2024 г. в региона е имало над 127 хиляди заразени с морбили . Това е най-големият брой случаи на дребна шарка от 25 години насам. "Вирусът никога не почива. Това е сигнал за събуждане", предупреди директорът на Световната здравна организация за европейския регион доктор Ханс Хенри Клуге . От..

публикувано на 03.04.25 в 19:27

Питър Хоръкс към медиите в България: Продължавайте да се борите

Медийната среда в България се е подобрила, но продължава да е подложена на натиск отвън, както и на кампании с дезинформация. Това заяви в интервю за БНР Питър Хоръкс , бивш ръководител на Световната служба на Би Би Си ( BBC World Service ), както и на новинарския център на британската медийна корпорация. Как се справя Българското национално..

публикувано на 02.04.25 в 21:33

Владимир Ненов: При всяко издевателство над деца наказанията да бъдат удвоявани!

Пред Съдебната палата в Пловдив тази вечер ще се проведе протест с искане за по-строго наказание за Петър Чернев, обвинен в жестокото малтретиране на 5-годишния Адриан.  На  Чернев беше наложената присъда от 8 години "лишаване от свобода", а майката на пострадалото дете , която е живеела с него, беше освободена от наказателна отговорност и ѝ..

публикувано на 02.04.25 в 09:45

Диагноза аутизъм се поставя средно на 4 години. Специалисти: Следете за ранни признаци!

Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на професионална помощ, а средната възраст за поставяне на такава диагноза е 4 години . Тази световна тенденция е валидна и у нас, каза за БНР д-р Десислава Маслинкова, детски психиатър в..

публикувано на 01.04.25 в 09:41
Михаил Екимджиев

Михаил Екимджиев: Петьо Еврото беше само посредник между политиците и съдебната власт

От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става дума за тежки съмнения за корупция при българския национален прокурор, който трябва да наблюдава всички досъдебни производства, водени от Европейската прокуратура в България. Това е изключително..

публикувано на 01.04.25 в 09:17

Ще има ли скоро Център за иновации в отбраната у нас?

Дали и колко скоро в България ще има Център за иновации в отбраната. Тази идея беше лансирана, след като ЕС обяви плановете да дава стотици милиарди за отбрана . В България обаче има Център за иновации в рамките на Министерството на отбраната. В момента се търси юридически вариант за вписването му в бъдещата структура, но засега няма яснота как..

публикувано на 31.03.25 в 09:50

Второто висше да е платено от държавата – какви ще са ефектите?

Държавата да може да финансира второ и следващо висше образование или образователна степен - идеята е на просветния министър Красимир Вълчев.  Според изпълнителния директор на Институт "Отворено общество" Георги Стойчев ако идеята се реализира, част от хората, които ще се възползват от нея, частично или напълно ще трябва да се оттеглят..

публикувано на 27.03.25 в 11:15