Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

МНС издаде заповеди за арест на Нетаняху, Галант и висш военен ръководител на "Хамас"

Снимка: АП/БТА

Международният наказателен съд издаде днес заповеди за арест за израелския премиер Бенямин Нетаняху, за бившия военен министър Йоав Галант, както и за военният ръководител на ислямисткото движение "Хамас" Мохамед Деиф, предаде АФП.

Заповедите за арест на Бенямин Нетаняху и Йоав Галант са заради престъпления срещу човечеството и военни престъпления, извършени от поне 8 октомври 2023 г. до поне 20 май 2024 г., съобщи съдът в становище, допълвайки, че заповед е издадена и за Деиф.

Международният наказателен съд заяви, че има разумни основания да смята, че Нетаняху и Галант носят наказателна отговорност за военни престъпления, свързани с глада, като метод на водене на война и престъпленията срещу човечеството като убийства, преследване и други нечовешки действия. Съдът твърди, че "няма оправдание" за ограничаване на хуманитарната помощ и че поведението на Нетаняху и Галант "лишава значителна част от цивилното население в Газа от основните им права". Съдът също така отбеляза, че те са имали "на разположение мерки" за предотвратяване на тези престъпления, но не са ги приложили.

Заповедта за Деиф е издадена, въпреки че израелската армия съобщи, че е убит при въздушен удар в Газа пред юли.

Настоящият военен конфликт между Израел и "Хамас" се разрази след кървава атака на палестинското движение в Израел на 7 октомври 2023 г., при която бяха убити около 1200 души, повечето от тях цивилни. В отговор израелските сили предприеха военна офанзива в Ивицата Газа, в хода на която по данни на "Хамас" са убити на 44 000 палестинци.
По публикацията работи: Георги Николов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Петко Стефановски

НС избра Петко Стефановски за управител на НЗОК

Парламентът избра единствения кандидат за управител на НЗОК Петко Стефановски, издигнат от парламентарната група на ГЕРБ-СДС. "За" гласуваха 147 депутати от ГЕРБ-СДС, "ДПС-Ново начало", БСП-ОЛ, ДПС-ДПС и "Има такъв народ".  "Против" гласуваха 81 депутати от "Възраждане", ПП-ДБ и "Величие".

публикувано на 20.03.25 в 11:43

Български диетологични дни: Различни специалисти си подават ръка в името на по-доброто здраве на пациентите

Български диетологични дни ще се проведат от утре до неделя във Варна с участието на водещи специалисти. Със събитието ще бъде поставен акцент върху необходимостта от популяризиране на възможностите на съвременната диетотерапия . Темата на 2025 г. е "Метаболитни нарушения". "Идеята ни е да обединим специалисти, които работят по едно и..

публикувано на 20.03.25 в 11:38
Енрике Иглесиас

Енрике Иглесиас с втори концерт у нас

Енрике Иглесиас пристига отново в България за ексклузивно шоу - единствено участие на Балканите за това лято. След 7 години световната суперзвезда се завръща в София, за да подари на феновете си незабравима вечер, изпълнена с горещи страсти и много музика и енергия. На 20 септември 2025 стадион "Васил Левски" ще се превърне в сцена за..

публикувано на 20.03.25 в 11:33

ЕК отпусна 1 млрд. евро извънредна помощ за Украйна

Европейската комисия отпусна заем от 1 млрд. евро, извънредна макрофинансова помощ за Украйна. Заемът ще бъде изплатен от блокираните в Общността активи на Руската федерация. Тръмп предложил на Зеленски САЩ да придобият украинските електроцентрали като гаранция за сигурността им Така общата сума за макрофинансова помощ към страната..

публикувано на 20.03.25 в 11:29
Димитър Радев

Димитър Радев: България безусловно отговаря на всички номинални критерии за присъединяване към еврозоната

България безусловно отговаря на всички номинални критерии за присъединяване към еврозоната, заяви управителят на БНБ Димитър Радев на конференция, организирана от "Капитал". Според Радев активното участие в европейския проект е най-добрата позиция за страната ни в условията на все по-засилващи се геополитически рискове. Българската икономика..

публикувано на 20.03.25 в 11:14
Лидерът на

"Възраждане" няма да подкрепи бюджета, няма и да участва в тематични мнозинства

"Възраждане" няма да подкрепи бюджета и няма да участва в тематични мнозинства по отделни предложения, каза в кулоарите на парламента лидерът на партията Костадин Костадинов. "Не виждам какви тематични мнозинства би могло да имат. Политическо е решението за бюджета. Така че ние ще гласуваме против всички предложения на управляващите",..

публикувано на 20.03.25 в 11:11

"ДПС – Ново начало" ще подкрепи бюджета и няма да допусне сътресения

"ДПС – Ново начало" ще подкрепи бюджета и няма да допусне сътресения. Това заяви в кулоарите на парламента лидерът на партията Делян Пеевски. "Ще подкрепяме бюджета, държавата трябва да е стабилна. Мисля, че няма никакви теми, сътресения няма да има и олигарсите няма да се радват. Оставяме ги да си командват слугите на площада", заяви Пеевски...

публикувано на 20.03.25 в 10:59