Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сглобката в правителството на Румъния отблъсна избиратели

Владимир Береану: Джорджеску спечели благодарение на Тик-Ток с 3 млн. последователи

Ласкони е една добра домакиня, Джорджеску е проруски настроен, а президентът на Румъния определя външната политика

| Интервю
Владимир Береану
Снимка: Иван Русланов

Любопитни са резултатите от първия тур на президентските избори. Първия - Калин Джорджеску, изобщо социолозите не го хванаха. В проучванията той беше в графата "и други", каза журналистът Владимир Береану в интервю пред БНР.

В предаването "Нещо повече" той направи интересен анализ на двамата  от осемте кандидати за президент на северната ни съседка, които стигнаха до балотаж следващата седмица – Елена Ласкони и Калин Джоджеску – 23%.

"Калин Джорджеску е един напълно антисистемен играч, няма партия зад себе си, непартиен кандидат с невероятни идеи. Той  например смята, че американците не са стъпили на Луната, доста проруски е настроен, похвали режима на един румънски премиер по време на Втората световна война, съюзил Румъния с Хитлер. Кампанията на Джорджеску доказва какво значат в момента нашите онлайн медии. Защото спечели благодарение на Тик-Ток, където има над 3 млн. последователи. И стана първи, въпреки че в Румъния политическата ситуация е по нормална", разказа журналистът.

Той обясни, че в Румъния имат либерали – десни и социалдемократи-леви и те създадоха, защото им бяха им близки резултатите на изборите, сглобк:

"Но не като нашата, а сериозна, коалиционна договореност, единият ръководител оглави правителството 2 години, а другият вторите 2 години. В момента Марчел Чолаку, който подаде оставка, е социалдемократ, но тази договореност отблъсна последователите и на едната, и на другата партия.  И доведе до тази ситуация, че хората гласуваха антисистемно при избирателна активност 52%. И първи излезе Джорджеску. Абсолютно никой не знае какъв президент би бил той."

Изборът Береану обяснява с това, че една голяма част от избирателите, поне едно 20% смятат, че тази помощ за Украйна и харчовете са лоши за икономиката на Румъния и "имат възгледи да им харесва Путин, увлечени са от силната фигура".

"Колкото и да е странно, те са за Путин и за Тръмп. Това са едни хора с мнение, оформено от социалните мрежи, където нещата се развиват по необясним начин. Победата на Джорджеску е победа на тези социални мрежи", коментира Береану и допълни, че икономиката на Румъния върви добре и те си нямат вождитски партии.

 За втората в президентската битка Елена Ласкони, каза, че е от една малка партия – "Съюз за спасение на Румъния", успешен кмет на малък град.

"Но тя също се определя от наблюдателите като домакиня. Шегуват се, че ако тя влезе в президентството ще е много чисто. Абсурдът в Румъния е, че има повече майтапи, отколкото сериозни разговори. Така че Румъния ще има президент чудесна дама домакиня и оправна в кухнята и как ще оправи Румъния, не знам!", пошегува се и Береану.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Защо държавата да (не) финансира обучение на българи зад граница?

Има ли шанс българи да получат държавно финансиране за обучение в чужбина? Темата повдига 12-окласникът от Софийската математическа гимназия Борис Михов, носител и на отличието "Джон Атанасов", който не крие недоволството си от липсата на възможност държавата да помогне с финансиране, за да отиде той като студент в чужбина...

публикувано на 03.02.25 в 11:07
Доц. Лазаров, проф. Захариев и доц. Михов

Уволнени университетски преподаватели създадоха сдружение за академична етика

Университетски преподаватели, които са дисциплинарно уволнени от Великотърновския университет, Стопанската академия в Свищов и Тракийския университет в Стара Загора, създадоха сдружение за академична етика и реформи във висшето образование . Те не търсят лично възмездие, а настояват за законодателни промени и търсят срещи със Съвета на..

публикувано на 03.02.25 в 08:55

Храмът "Успение Богородично" в Русе има нужда от ремонт

На празника Голяма Богородица през 1934 г русенци за първи път чуват камбанния звън на храма "Успение Богородично". От 90 години църквата стои на мястото си, но вече има нужда от ремонт. Преди век никой не си е представял, че квартал "Възраждане" на Русе ще бъде един от най-населените, с много жилищни блокове и изключително привлекателен..

публикувано на 02.02.25 в 05:37
Георги Еленков

Има ли у нас почва за въвеждане на споделено родителство след развод?

В момента активно се обсъжда идеята за т.нар. споделено родителство . Това обясни пред БНР Георги Еленков от Националната мрежа за децата.  "Има три входирани законопроекта в НС . Идеята им е да се направи поправка в Семейния кодекс и съдът да постановява и на двамата родители да упражняват родителските права, когато желаят да бъдат титуляри на..

публикувано на 31.01.25 в 09:24
Никола Янков

Никола Янков: Прозорецът за еврозоната се затваря. Политическият ландшафт на Европа се променя

Истинската причина за отлагането на искането на извънреден оценителски доклад от ЕК за еврозоната е, че управляващата коалиция възнамерява да внесе в парламента бюджет с по-голям от 3% дефицит . Това мнение изрази пред БНР икономистът Никола Янков, бивш заместник-министър на икономиката. Той оглавява икономическия екип на "Синя България"...

публикувано на 31.01.25 в 09:23

Протест на таксита в София може да затрудни достъпа до Терминал 2 на летището

Достъпът до "Терминал 2" на летище "София" може да бъде затруднен по обед заради протест на таксиметрови шофьори .  От Националния таксиметров синдикат са недоволни от новата организация на движението , която е в сила от 9-и януари.  Достигането до терминала с кола става вече през бариери, които регистрират номера на колата.  От летище..

публикувано на 31.01.25 в 07:28

Надежда Николчева: Трябва да работим по изграждане на култура за ползването на смартфоните сред учениците

Пълната забрана за използване на телефони в училище няма да ни реши проблема. Това обясни пред БНР Надежда Николчева, зам.-директор на Първа английска гимназия, след като стана ясно, че н ад 16 хиляди ученици са преместени в друго училище в Гърция заради използване на мобилни телефони в клас.  Сред задълженията на учениците у нас, описани в..

публикувано на 29.01.25 в 11:27