Избраният за президент на Съединените щати Доналд Тръмп заяви, че ще наложи високи вносни мита на всички стоки от Мексико и Канада, и допълнителни мита за Китай.
В социалната си мрежа "Трут Соушъл" Тръмп написа, че ще подпише изпълнителна заповед за това още в първия ден от новия си мандат, който ще започне на 20 януари.
Тръмп предвижда облагане с 25 процента на ВСИЧКИ стоки, влизащи от Мексико и Канада, мотивирайки се с притока на нелегални имигранти и наркотици от двете съседни на САЩ държави, както и допълнителни мита от 10% над сегашните тарифи за вноса от Китай.
Китайското посолство във Вашингтон излезе с позиция, в която се казва, че нито САЩ, нито Китай ще спечелят от една търговска война. Според Пекин американско-китайското икономическо сътрудничество е взаимноизгодно по своята същност.
Китайският посланик в Австралия Сяо Цян заяви, че търговската политика на САЩ към Китай и други държави ще окаже влияние и върху отношенията между Канбера и Пекин:
"Вреди понасят и двете страни. Трябва да имаме предвид, че когато сътрудничим, това е от полза за всички. Американската търговска политика към Китай и към други страни ще има отражение и е важен елемент, който трябва да отчитаме".
Канада на свой ред напомни днес, че страната е "от съществено значение за доставките на енергийни ресурси“ за САЩ, след като избраният за президент Доналд Тръмп обяви намерението си да наложи 25-процентни мита на съседната държава в първия си ден като държавен глава.
Вицепремиерът Кристия Фрийланд каза, че отношенията трябва да останат балансирани и взаимноизгодни, особено за американските работници.
Негово Светейшество българският патриарх и Софийски митрополит Даниил отслужи днес трисагий (кратка заупокойна молитва - бел.ред.) за загиналите в трагичния инцидент в Кочани, Република Северна Македония, в митрополитския катедрален храм "Св. вмчца Неделя". На службата присъства посланикът на Република Северна Македония в България Агнеза Руси. След..
На фона на оптимистични изявления от Вашингтон, че страните в конфликта в Украйна никога не са били по-близо до примирие, британският външен министър Дейвид Лами заяви в Камарата на общините, че не вижда признаци руският президент Владимир Путин да се съгласи с предложението за прекратяване на огъня. Тръмп планира да обсъди по телефона с Путин..
Мащабна спасителна операция се провежда от днес на обед от кипърските власти след преобръщане на лодка с мигранти извън териториалните води на страната, край югоизточния бряг на острова. Предполага се, че на борда ѝ са се намирали 21 души от Сирия. До момента само двама са оцелелите. Спасителните действия се извършват в район на около 30 морски мили от..
Германският производител на луксозни автомобили "Ауди" (Audi) ще съкрати 7500 работни позиции в Германия до края на 2029 година. Това се посочва в съвместно съобщение на компанията и на работническия съвет на заетите в нейното германско подразделение, предаде Ройтерс. Съкращенията ще обхванат предимно административното и развойното звено на компанията...
10 младежи от Северна Македония не успяха тази вечер да дарят кръв в София за настанените там пострадали при пожара в дискотеката в Кочани. Тежко остава състоянието на приетите за лечение у нас 14 пострадали в пожара в Кочани Пътувалите от Щип млади хора завариха привечер палатката на БЧК пред "Пирогов" пуста. Десетимата младежи ще останат..
Управителят на ВиК дружеството в Ямбол Христина Микуцева е готова да подаде оставка при условие, че кметовете на петте общини в областта я поискат. Преди дни жители и кметове на над 40 села от община Тунджа протестираха пред сградата на ВиК-дружеството с настояване за справяне с проблемите с безводието. Селата на община Тунджа..
Десетки плевенчани се събраха на протест пред Съдебната палата в града тази вечер. Те настояват за строги присъди срещу хората, които упражняват насилие над животни. Три обвинения са повдигнати срещу Габриела Сашова и Красимир Георгиев, измъчвали животни "До живот“, това скандираха събралите се предимно млади хора пред Съдебната..
Дано целта на мнозина не е била да делигитимират КС преди неговото произнасяне. Това заяви пред БНР проф. Янаки Стоилов, конституционен съдия,..