Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Каквито и мерки да взимаме, не можем да възпитаваме общество, лишено от правно възпитание"

Десислава Петрова: Обществото е кръвожадно за тежки наказания и това е проекция на начина на живот

"Лица между 14 и 18 години са наказателно отговорни, ако са били с изградено в достатъчна степен съзнание и със способности за самоконтрол"

| Интервю
Прокурор Десислава Петрова
Снимка: БГНЕС

Доста е кръвожадно обществото ни в днешно време и това е проекция от цялостния начин на живота, които водим. В едно по-спокойно общество такива драстични очаквания няма, с уговорка за най-тежките престъпления. Това каза Десислава Петрова, заместник градски прокурор на София, хоноруван асистент в академията на МВР и преподавател във Военна академия "Георги Раковски"" в интервю пред БНР.

 В предаването "12+3" тя коментира очакванията на обществото за най-тежки наказания на извършителите на престъпления и предупреди, че вече се чува, "да се върне смъртното наказание".

"Всяко наказание по българското наказателно право цели да се постигне два вида превенция – индивидуална и генерална. Индивидуалната е поправяне и превъзпитание на дееца и отнемане на възможността да извършва проява, а генералната е към всички членове на обществото – склонни на престъпни прояви и целта е насочена да бъдат предупредени, че ако извършат нещо нередно, ще бъдат санкционирани", обясни заместник градският прокурор на София.

"В повечето случаи при ПТП не са така драстични наказанията, те са свързани с нарушено внимание за секунди на водача и някои бих определила като нелепи. Но обстоятелствата не са едни и същи въпреки резултата", даде за пример тя.

За усещането на липсата на справедливост в обществото тя каза:

"Не бих казала, че налагането на не най-тежките наказания това буди усещането за липса на справедливост. Усещането ще се преодолее, когато ние като общество постигнем състояние на устойчив правов ред, а това ще стане  когато гражданите знаят, че имат освен права и задължение и спазват законите и защо да ги спазват. И още когато държавните институции имат обща цел. Само с преса не се постига справедливост, иначе ще се засилва усещането."

Тя обясни, че е доказано, че тежестта на наказанието не превъзпитава. И изследвания показват, че пределът е 5 години изолация – затвор:

"А след 8-ата година процесът на деградация на личността е необратим. В затворите се прилагат редица мерки, свързани с подобряване на самосъзнанието на лишените от свобода, за да може да има успешно ресоциализиране."

Прокурор Петрова коментира, че присъди като доживотен затвор и доживотен без замяна не са свързани с индивидуалната превенция, а само към генералната – предупредително въздействие към всички. 

"А осъденият не може да бъде превъзпитан, защото е лишен от цел в живота му. Той се престава да се определя като личност и това води до деградация", посочи магистратът.

И допълни, трябва да се изчисти процесът за неизбежността на наказанието и да е сигурен за всеки, че извърши ли престъпление, ще бъде доказано и санкционирано. Както и че ще става бързо. Тя каза още, че тежестта на санкцията е на последно място, но не и когато се касае за тежки умишлени убийства, тероризъм и геноцид.

Прокурор Петрова припомни, че лица между 14 и 18 години са наказателно отговорни, ако са били с изградено в достатъчна степен съзнание и със способности за самоконтрол. И посочи, че един на 4 – 5 младежи отговаря на критериите за психическо разстройство.

"И тук е мястото да кажем, че ние възпитаваме деца, имат претенции към държавата, но не знаят своето място в нея. Твърде слабо е застъпено правното им образование, не казвам всички да стават юристи. Не може завършили училища по математика с полувисше образование и да не знаят какво е Конституция и права и задължения. Каквито и мерки да взимаме, не можем да възпитаваме общество, лишено от правно възпитание.  Тежестта на санкциите в голяма степен е и популизъм, ако не сме създали правно съзнание на подрастващите", категорична е прокурор Десислава Петрова.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Александра Никова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Престъпници откраднаха 3 милиона евро от бронирани микробуси в Тоскана

В района на град Ливорно в италианската област Тоскана въоръжени маскирани мъже са обрали два бронирани микробуса, превозващи пари в брой на стойност 3 милиона евро. Жертви и пострадали няма. Нападателите и парите се издирват. Кадри като от филм, са заснети от случайни очевидци от мост над главният път "Аурелия" до селището Сан Винченцо...

публикувано на 29.03.25 в 17:09
Павлина Илиева

Обединение "Бъдеще за туризма" с 11 предложения за законови промени

Обединение "Бъдеще за туризма" настоява за засилване на контрола върху сивия сектор в бранша. Организацията е внесла в Министерството на туризма 11 предложения за законови промени. Законът за туризма не е променян отдавна и съдържа остарели постановки, особено в частта за туроператорите, коментира председателят на организацията Павлина Илиева...

публикувано на 29.03.25 в 16:36

В Кюстендил искат зоополиция и наказания за насилниците над животни

Протестно шествие срещу насилието над животни организираха от неправителствени организации, сдружения, граждани в Кюстендил. Те се събраха пред сградата на Областната дирекция на полицията, шествието мина пред Окръжна прокуратура, пред съдебната палата, а след това на площад "Велбъжд" и до Общината. Протестиращи поискаха законови..

публикувано на 29.03.25 в 16:31
Спасители търсят оцелели с кучета на мястото на срутена сграда след земетресение в Банкок, Тайланд.

Расте броят на жертвите на разрушителното земетресение в Мианмар

Жертвите на разрушителното земетресение в Мианмар са вече над 1600, съобщава Би Би Си. Трусът с магнитуд 7,7 по Рихтер причини големи щети на инфраструктурата.  В ход са спасителни операции за издирване на оцелели под развалините на срутили се сгради.  Над 1000 са вече жертвите на мощното земетресение в Мианмар Епицентърът на земетресението с..

публикувано на 29.03.25 в 16:22
Протест на студенти и учители в Солун, 8 февруари 2024 г.

С протестни демонстрации гръцките учители искат повече средства за образованието

На масови протестни демонстрации излязоха гръцките учители от средното образование в Атина и Солун. Исканията им включваха преди всичко повече средства за образованието. Увеличаване на заплатите с 20%, както при военните, казаха демонстрантите. Не достигат учители по различни специалности, паралелките са претоварени с много ученици, не..

публикувано на 29.03.25 в 16:18

Десетки жители на Благоевград протестираха срещу насилието над животни

Десетки жители на Благоевград се събраха пред съдебната палата в града, за да участват в мирния протест срещу насилието над животните. С протестът присъстващите изразяват своето негодувание срещу едно от най-зловещите престъпления, разкривани у нас. Организирана мрежа за жестоко изтезаване и убийства на животни, заснемани в платени порнографски..

публикувано на 29.03.25 в 16:01
Съществуващи и предстоящи LOFAR станции

Няма да има проблем за финансирането тази година на Българска наблюдателна станция на LOFAR

Няма да има проблем за финансирането тази година на Българска наблюдателна станция на пан-Европейския нискочестотен радиотелескоп LOFAR. Проектът е част от Националната пътна карта за научна инфраструктура на Република България Координатор е Институтът по астрономия с Национална астрономическа обсерватория, БАН, членове на консорциума са..

публикувано на 29.03.25 в 15:56