Тази теза разви в интервю за БНР политологът Първан Симеонов.
"Ако г-н Пеевски продължи така само напред, както умее, той е напът да направи грешката на Борисов от 2020-а – колко дълго имаше до две, три, четири опозиции. Борисов сбърка, когато престоя, защото се обединиха от немай-къде всичките му опозиции. Ако г-н Пеевски продължи да расте, е напът да обедини всичките си противници, които иначе не могат да се понасят, в един лагер. Това безветрие в политиката го имаме днес. Утре няма да го имаме, защото ще имаме ясен мандат: Пеевски или всичко останало. Ако той нарасне през нови избори, по естествен път може балонът да тръгне към спукване. Освен ако наистина нямаме работа с политически феномен. Г-н Пеевски досега е опровергавал всички прогнози за свой бърз край."
В предаването "Преди всички" политологът лансира и своя хипотеза за две различни мнозинства и кое би могло да се хареса повече. Първото - нова сглобка между ГЕРБ, ПП-ДБ и ИТН и БСП в поддържащи роли, или друго, алтернативното мнозинство, "от което всички се скандализират":
"Кои могат да бъдат в него: "Възраждане", които пазят позиция и са на вълната на немалка част от българите; МЕЧ, които са възходящи радикали и най-вероятно ще продължат да растат; антиборисовски настроените партии и там някъде фигурата на Асен Василев, която всеки български пенсионер ще ви каже, че е историческа. Кое мнозинство ще бъде по-харесвано? Дали поредната сглобка, която представлява тежък компромис по всички вектори, или това мнозинство, което съдържа актуалните радикали, плюс този, който е вдигнал пенсиите. Алтернативното мнозинство, за добро или лошо, ще бъде по-харесвано."
Има кръстосване на двете основни политически течения в България. Едното: корупция – антикорупция, съдебна реформа, образите на Борисов, Пеевски, Гешев, с другото: Изток – Запад, свързано с войната. Тези две течения създадоха последните две правителства, отбеляза Симеонов. По думите му, формирането на последните два редовни кабинета е било благоприятствано от "попътен вятър на общественото мнение и международните фактори", но сега тези ветрове са еднакво силни и кръстосани.
Караницата е силна и символна – кое е по-лошо: корупцията или Кремъл, и в този ступор те не знаят накъде да поемат, каза политологът относно политическата безпътица в парламента и акцентира върху загубата на още един авторитет – този на Конституционния съд:
"Започнахме да мислим за КС като за нещо конюнктурно, с политически играчи вътре. Това е една от съпътстващите жертви на политическата криза и загубата на авторитети."
Има теза, че Борисов печели време. Не разбирам за какво печели време - Радев на терена, ПП-ДБ да се сцепи, ако са недалновидни? За Борисов нещата може да станат и по-трудни в следващ парламент, изрази мнение Симеонов.
Най-важният фактор е кой ще прави изборите – този служебен кабинет или друг, подчерта политологът.
ПП изглеждат "по-непримирими с Борисов, Пеевски и всичко останало", докато ДБ са по-гъвкави. Най-малките като политическа възраст са и най-игриви, затова от тях може да се очаква всичко, включително опит за мнозинство с "Възраждане", отчита Първан Симеонов. Според него говорим за "поколение по-летливо, по-нетрайно в плановете си", което не е непременно дефект, защото "колкото по-мрежово, толкова по-нечупливо е".
ПП-ДБ са напът да излязат на плюс "от това надхващане" кой е по-виновен за следващите избори и да оберат евентуалните позитиви от колебанието на Борисов, каза още той.
Вероятно има няколко щипки "ново начало" и в БСП, и в други формации и това може да обясни поведението. БСП в момента е странен конгломерат, който ще трябва да търси себе си, посочи Симеонов и допусна:
"При това постоянно вибриране на едно място на партийната система ще започне при всички партии да се случва."
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Медийната среда в България се е подобрила, но продължава да е подложена на натиск отвън, както и на кампании с дезинформация. Това заяви в интервю за БНР Питър Хоръкс , бивш ръководител на Световната служба на Би Би Си ( BBC World Service ), както и на новинарския център на британската медийна корпорация. Как се справя Българското национално..
Пред Съдебната палата в Пловдив тази вечер ще се проведе протест с искане за по-строго наказание за Петър Чернев, обвинен в жестокото малтретиране на 5-годишния Адриан. На Чернев беше наложената присъда от 8 години "лишаване от свобода", а майката на пострадалото дете , която е живеела с него, беше освободена от наказателна отговорност и ѝ..
Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на професионална помощ, а средната възраст за поставяне на такава диагноза е 4 години . Тази световна тенденция е валидна и у нас, каза за БНР д-р Десислава Маслинкова, детски психиатър в..
От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става дума за тежки съмнения за корупция при българския национален прокурор, който трябва да наблюдава всички досъдебни производства, водени от Европейската прокуратура в България. Това е изключително..
Дали и колко скоро в България ще има Център за иновации в отбраната. Тази идея беше лансирана, след като ЕС обяви плановете да дава стотици милиарди за отбрана . В България обаче има Център за иновации в рамките на Министерството на отбраната. В момента се търси юридически вариант за вписването му в бъдещата структура, но засега няма яснота как..
Държавата да може да финансира второ и следващо висше образование или образователна степен - идеята е на просветния министър Красимир Вълчев. Според изпълнителния директор на Институт "Отворено общество" Георги Стойчев ако идеята се реализира, част от хората, които ще се възползват от нея, частично или напълно ще трябва да се оттеглят..
Може ли изкуственият интелект да направи по-лесна връзката между младите хора и бъдещия им работодател? Решения предлага компанията JobTiger, която следи от близо тенденциите на българския пазар на труда, но също и съпоставя нуждите на бизнеса и нагласите на новото поколение кандидати за работа. Инициативата тръгва от статистика, според която..
Това е един своеобразен данък, който хегемонът налага на света. Така п роф. Иво Христов, социолог и преподавател в Пловдивския университет, коментира..
Няма опасност от епидемия в София заради отказа на Столичната община да приема отпадъци от болници в общинското предприятие за третирането им. Това обяви..
Няма модел "Пеевски", това е моделът "Доган", в който се появи фигурата на феномена Делян Пеевски . Това мнение изказа пред БНР Корман Исмаилов,..