Стадата край Велинград, в които беше открито огнище на чума, остават под карантина. Собствениците отказват да дадат трета проба от животните, която да бъде изпратена в референтна лаборатория в Монпелие.
"Въпреки преговорите, които водиха с министър Тахов и предложенията, с които той излезе към тях, към настоящия момент, не са ме уведомили официално, но виждаме от социалните мрежи, че отказват да дадат повече проби от техните стопанства.
Следва задълбочаване на казуса и търсене на други възможности за решаване. Отново преговори с тях. В момента се опитваме да ги убедим в истинността и правотата на нашата позиция".
Достъпът до стадото е ограничен, посочи Денев.
"До оградата и периметъра на фермата има струпвания на хора, които ги подкрепят с една или с друга цел. Но самата ферма е изолирана още в самото начало, има кордон от полиция, поставена е маркировка".
Той обясни, че се предприемат мерки, за да не бъде разпространена заразата.
"Направили сме дезинфекционен път на входа и на изхода. Опитваме се да ги контролираме. Но няма да влезем в провокация с тях. Полицията ни съдейства още от самото начало".
Денев не се нае да прогнозира колко дълго могат да продължат преговорите със собствениците.
"Но колкото повече се забавяме, рискът да ни санкционира Брюксел става все по-голям. Ще ни санкционират със забрана за придвижване на живи животни и продукти, добити от овцете и козите. Могат да бъдат засегнати цели региони. А ако продължаваме да го задълбочаваме, може да се засегне и територията на цялата страна".
Той коментира идентичния случай от Болярово през 2018 година, когато собствениците на фермата не допуснаха ветеринарните власти да влязат и да си свършат работата.
"Огнището продължава да е активно. Забраните за търговия с продукти от животински произход, добити от овце и кози, стоят за целия регион Ямбол заради това стопанство".
Считам, че до този момент сме действали правилно – всичко, което сме предприели, е съгласно Закона за ветеринарномедицинската дейност или съответен регламент на Европейския съюз, отбеляза още той в предаването "Преди всички".
Ако трета проба бъде изпратена в Монпелие и тя се окаже положителна, отново ще бъдат връчени протоколите, посочи Денев.
"Надяваме се, че тази европейска референтна лаборатория ще убеди собствениците и обществеността, че наистина има чума по дребните преживни и ние трябва да бъдем допуснати".
Днес или утре ще започне взимането на проби от 3-километровата зона около фермата, съобщи Даниел Денев.
"Проблемът е да не се нагнети допълнително напрежение. Работим за ограничаване на огнището. Собствениците на останалите стопанства както в 3-километровата, така и в 10-километровата зона, са предупредени от Областната дирекция с предписания. Ще се комуникира изцяло на терен. Отнема време да убедиш хората, когато ситуацията е така нагнетена".
В БАБХ няма информация за засилена търговия с овце от този район още от късното лято, заяви той.
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.
Димо Алексиев отива на съд за шофиране след употреба на алкохол. Обвинителният акт срещу 42-годишния актьор е внесен в Софийския районен съд, който трябва да насрочи разпоредително заседание по делото. Алексиев, който прекара два месеца в ареста, ще отговаря за това, че на 12 ноември 2024 година е шофирал с 1,68 промила алкохол в..
"Две държави са единственото решение на Близкоизточния конфликт", заяви британският министър на околната среда Стив Рийд в първи официален коментар от страна на британското правителство по повод на казаното от Доналд Тръмп за контрол над Газа и преселване на палестинците. В интервю за Скай нюз Стив Рийд беше запитан каква е реакцията на..
Парламентът не работи ефективно, заяви лидерът на МЕЧ Радостин Василев. Той отново подчерта, че в дневния ред не е включена точката за одържавяването на "Лукойл". Според Василев в коалицията има проблеми, които не позволяват на управляващото мнозинство да премине към назначенията на заместник-министри и областни управители: "Всяка седмица оттук нататък..
Стартира четвъртото издание на най-големия по рода си национален конкурс "Най-добър младежки стартъп в България". Той се организиран от Фонд на фондовете и Софийския университет "Св. Климент Охридски". Конкурсът се провежда под патронажа на министъра на иновациите и растежа и е насочен към младите предприемачи на възраст между 18 и 29 години. Мисията..
Българските институции закъсняват със създаването на органи за контрол на цените. Това каза президентът Румен Радев по време на форум на списание "Икономист" днес в София. "Убеден съм, че българското правителство ще вземе необходимите мерки за спазване на критериите за влизане в еврозоната. България трябва да има и силен механизъм за контрол..
Премиерът Росен Желязков поиска по-строг контрол върху трафика по пътищата и санкции за нарушителите. Той призова ресорните министри и подчинените им агенции да засилят контрола както по пътищата и граничните пунктове, така и при движението на стоки, след като от началото на годината страната ни е част от Шенген и по суша. "И това да не..
Някои деца във Великобритания започват занятия в предучилищна възраст, без да са способни да изкачват стълби, а други използват американизми в речта си, което се дължи на прекалено дългото време, прекарано пред екрана, било то на телефон, таблет, компютър или телевизор. Печалната статистика е от проучване сред 1000 начални учители в Англия и..
Държавата има проблем с прозрачността, вече сме във втората четвърт на XXI век, и в администрацията, като Министерството на финансите нямаме дори..
Ролята на тези управляващи не е да изправят държавата на крака, първата им грижа е да се наместят те! Това мнение изказа пред БНР политологът Слави..
Искане за нов конвергентен доклад, бих казал без ирония - дивергентен доклад, е решение на правителството на България. Трябва да се прецени имаме..