Режимът на Башар Асад падна, което отпушва нови динамични и не задължително еднозначни процеси, носещи както възможности, така и рискове, но криещи в себе си много несигурност. Това е най-значимата стратегическа промяна в Близкия изток през последните години.
Това каза пред БНР дипломатът Любомир Кючуков, бивш заместник-министър на външните работи, директор на Института за икономика и международни отношения.
"Очаква ни един много напрегнат, неясен и рисков период за целия регион на Близкия изток, който ще има отражение и върху глобалните процеси", прогнозира той.
"Асад си отиде в Москва, бунтовниците от Идлиб се прехвърлиха в Дамаск и поеха управлението, а останалата част от Сирия тепърва ще реагира на промените", коментира дипломатът.
Кючуков подчерта, че най-важният въпрос сега е какво следва след падането на режима на Асад:
"Губещ е Иран, който постепенно е изтласкан от региона, както и Русия - тя губи стратегически. ... Намесени са изключително много и геостратегически интереси, и регионални, и вътрешнополитически процеси. ... Турция получава нова значимост в Близкия изток".
Когато говорим за евентуалните печеливши, боя се, че демокрацията трудно ще бъде сред тях, посочи той.
"Ако се опитаме да направим аналогия с падането на режимите на Саддам Хюсеин и на Муамар Кадафи, то пътят на Сирия за в бъдеще, като че ли се ситуира някъде в полето между сегашното състояние на Ирак и Либия, но с определен джихадистки привкус на формацията "Хаят Тахрир ал-Шам". ... Дори най-безпроблемното поемане на властта от новите управляващи в Сирия, трудно може да се очаква да се възцари ред и стабилност. Най-важното е дали ще се осъществи политически мирен преход, интегриращ изключително разнопосочни интереси и влияния и създаването на управление, което да представлява цялата държава".
По думите на Любомир Кючуков новите управляващи в Дамаск ще бъдат изправени пред невероятно трудната задача да намерят баланса между изграждането на силна и стабилна централна власт, за да не се позволи разпадът на държавата, и осигуряването на значими права и автономност на различните етнически и религиозни групи, за да се избегне развитието на сепаратистки тенденции.
Интервюто на Людмила Железова с Любомир Кючуков в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.
Протест на румънския крайнодесен опозиционен Алианс за обединение на румънците срещу правителството на премиера Марчел Чолаку, блокира на движението в центъра на Букурещ, съобщава телевизия Диджи 24. Протестът се организира само ден, след като парламентът на Румъния отхвърли вот на недоверие срещу правителството на Чолаку. Новинарският сайт..
Полицията в Гърция задържа мъж на 57 години и жена на 47 години, български граждани, за трафик на пет килограма хероин. Арестът е извършен в квартал на Солун. Властите съобщават, че са разследвали голяма мрежа за трафик на наркотици, като двамата българи са били проследени от границата до крайбрежния град, за да се установи къде оставят..
Първия щъркел се появи в дупнишкото село Червен брег - това станало още в началото на седмицата, каза кметът Славчо Димкин. Местните коментират, че предвестникът на пролетта е подранил доста - това досега не се е било случвало и дано да е добър знак за хубаво време. В Червен брег има няколко щъркелови гнезда. Така е и по съседните села..
Българският трибагреник се развя на 21-метров пилон над Етрополе. Инициативата за поставянето му е на общината. В церемонията по издигане на националното знаме участва президентът Румен Радев. В словото си той посочи: "Днес ние не просто отдаваме почит към символите на българската държавност, към предците ни, които посветиха живота си..
Гръцкият външен министър Йоргос Герапетридис се срещна и разговаря във Вашингтон с американския държавен секретар Марко Рубио, по въпросите за войната в Украйна и двустранните отношения в отбраната. Гърция подкрепя прекратяване на военните действия в Украйна с акцент върху сигурността на страната, заяви министър Герапетридис след разговорите..
На утрешната среща за Украйна на европейски лидери, която ще бъде в Лондон, турският външен министър Хакан Фидан отново ще постави на дневен ред предложението на Анкара да стане домакин на преговори за мир между Украйна и Русия, съобщи турски дипломатически източник, цитиран от Ройтерс. Именно в Турция се проведоха първите опити за диалог..
Германският канцлер Олаф Шолц е разговарял по телефона със своя вероятен наследник Фридрих Мерц, веднага след разрива между Зеленски и Тръмп в Белия дом. Двамата са обсъдили ситуацията и как трябва да реагира Германия. Срещата между украинския президент Володимир Зеленски и американския президент Доналд Тръмп има преки последствия и за..
На 49-годишна възраст внезапно почина Янко Маринов - високо ценен пианист и органист, византолог, ерудит, научен изследовател и основател на консорта за..
Председателят на КЗП Мария Филипова е един обикновен лъжесвидетел. Това заяви пред БНР бизнесменът Васил Божков. Фалстарт на делото срещу Васил..
Откакто сме в Шенген, няма кой да контролира разрешителните за превоз. Ние нямаме контролен орган какви разрешителни се използват, от кого, кои..