Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

НСТС обсъжда на извънредно заседание проектобюджет 2025

Снимка: БГНЕС

Националният съвет за тристранно сътрудничество ще обсъди на извънредно заседание проектобюджета на държавата, както и проектите на бюджет на държавното обществено осигуряване и на Националната здравноосигурителна каса за 2025-а година. За догодина се залага дефицит от 3 на сто, нова минимална работна заплата от 1077 лева и запазване на размерите на осигурителните вноски за пенсия и за здраве.

В публикувания от финансовото министерство законопроект за държавния бюджет за 2025-а година и актуализираната средносрочна бюджетна прогноза до 2028-ма, която представлява мотивите към него, е разчетено увеличение на разходите за персонал с 10% и е запазена политиката за ръст на възнагражденията на педагогическия персонал в средното образование със 125% от средната брутна работна заплата за страната за 2024-а година.

От 1 юли пенсиите ще се индексират с между 8 и 9 на сто по швейцарското правило. За 2025-а година вноските за пенсия и за другите фондове на общественото осигуряване се запазват на сегашните нива. От 1 януари 2026 г. обаче вноската за пенсия се повишава с 3 процентни пункта, а от 1 януари 2027-а година с 2.

Минималният осигурителен доход за самоосигуряващите се, земеделските стопани и тютюнопроизводителите се увеличава за 2025 г. на 1 077 лв. и се запазва за целия прогнозен период.

Максималният осигурителен доход се увеличава за 2025 г. на 4 130 лв. вместо сегашните 3750 лева., за 2026 г. става 4 430 лв., за 2027 г. -  4 730 лв. и за 2028 г. - 5 030 лв. Запазва се обезщетението за отглеждане на дете до двегодишна възраст на 780 лв.

Над 9,5 милиарда лева са заложени в проекта за бюджет на Здравната каса. Средствата са с 16,4 на сто или с милиард и триста милиона лева повече от тазгодишната рамка. Запазва се начинът им на разпределение, като почти половината бюджет ще бъде насочен към болничната помощ.


По публикацията работи: Венцислав Василев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

ДПС-Доган не е съгласно с назначението на Людмила Петкова начело на АДФИ

Парламентарната група на "ДПС-Демокрация, права и свободи" и ДПС на Ахмед Доган обявиха "категорично несъгласие с назначението на Людмила Петкова за директор на Агенцията за държавна финансова инспекция". Бившата финансова министърка Людмила Петкова оглави АДФИ За новото назначение на бившия служебен вицепремиер и министър на финансите стана ясно..

публикувано на 10.02.25 в 20:42
Израелският министър на отбраната Израел Кац определи съобщението на „Хамас“, че отлага освобождаването на поредната група заложници като пълно нарушение на споразумението за прекратяване на огъня.

"Хамас" съобщи, че отлага за неопределено време освобождаването на заложници

Палестинската групировка "Хамас" обяви, че отлага за неопределено време планираното за събота освобождаване на още израелски заложници. Израелският министър на отбраната Израел Кац отвърна с обвинение, че с изявлението си "Хамас" нарушава споразумението за прекратяване на огъня, което влезе в сила на 19 януари, и разпореди пълна бойна готовност на..

публикувано на 10.02.25 в 20:25
Президентът на Кипър Никос Христодулидис

Подготвя се международна среща по Кипърския въпрос

Подготовката и провеждането на разширена международна среща по Кипърския въпрос през март в Женева бе в центъра на разговорите на заместник-генералния секретар на ООН Розмари ди Карло с лидерите на двете кипърски общности днес в Никозия. Регионалната ѝ дипломатическа обиколка продължава в сряда и четвъртък в Атина и Анкара. Дискусиите днес..

публикувано на 10.02.25 в 20:22
Файтони чакат туристе в историческия център на Брюж, Белгия, 6 февруари 2025 г.

Национална стачка в Белгия в четвъртък

Нито един самолет няма за излети от летище "Завентем" в Брюксел в четвъртък, ще бъдат засегнати и пристигащите полети. Причината е обявената национална стачка в Белгия.   Решението за стачката, в което участват трите най-големи белгийски синдиката, идва след обявената програма на сформираната преди седмица петорна коалиция начело с председателя на..

публикувано на 10.02.25 в 20:12
Гжегош Браун

Председателката на ЕП Роберта Мецола наложи наказания на полски евродепутат

Председателката на Европейския парламент Роберта Мецола наложи наказание на независимия полски евродепутат Гжегож Браун, с което го лишава от дневни за два дни и каквото и да било участие в Европарламента също в рамките на 2 дни. Причината са обидни и дискриминационни реплики към лица от ЛГБТ общността в края на ноември м.г. Мецола се..

публикувано на 10.02.25 в 20:07
Министърът на културата Мариан Бачев.

Министър Мариан Бачев е поискал с 0,5% по-висок бюджет за култура за 2025-а

До края на седмицата ще станат ясни имената на заместник-министрите на културата, заяви министърът на културата Мариан Бачев. По думите му според механизма, по който работи новото правителство, Коалиционният съвет може да прави предложения кои да бъдат заместник-министрите, но той също има свободата да не се съгласи с подадените имена и сам да..

публикувано на 10.02.25 в 19:56
Свлачището на пътя Кухиндол - Севлиево е укрепено за около 8,7 млн. лв.

Държавата е дала близо 10 млн. лв. за укрепване на свлачища във Великотърновско

Държавата е отпуснала близо 10 милиона лева, с които през последните години са били укрепени три свлачища във Великотърновска област. В региона са регистрирани 271 пропадания и срутвания на земни маси. Великотърновска област е на едно от челните места в страната по свлачища. Последното им картиране е от преди няколко години от държавната..

публикувано на 10.02.25 в 19:45