Продължението на BETL е PowerPal, заяви пред БНР журналистът от в. "Сега" Юлиана Бончева.
По думите ѝ PowerPal залага на същата инвестиция, на която залагат и BETL:
"Предлага се на хора, които имат свободни пари, да инвестират в някакви митични батерии, зарядни за мобилни телефони, които се намират някъде в Азия, и тези устройства ще се дават под наем, а всъщност инвеститорите ще печелят именно от това наемане на батерии. Същата схема като в BETL".
Според нея може да се предположи, че хората са същите:
"Появи се един администратор с име Иван Пламенов Иванов, който е свързан и с BETL, и с новата инвестиционна схема. Този човек може да е с фалшива самоличност".
Държавата се появи едва когато пирамидата BETL изгърмя, подчерта журналистът в интервю за предаването "12+3", като уточни, че схемата работи поне от пролетта на тази година.
Юлиана Бончева отбеляза, че това са киберпрестъпления и попита какво прави дирекцията за борба с киберпрестъпността. Не личи да е направила нещо, констатира тя, като отчете и друг проблем – че хората не търсят институциите, защото не вярват, че те ще свършат работа.
"Ако не бяха медиите да повдигнат темата, може би МВР и НАП щяха да продължат да дремят и да не казват нищо", смята журналистът. Според нея е необходимо на хората да се обяснява и да има информационни кампании.
Бончева подчерта още, че докато е разследвала случая, се е натъкнала на множество примамливи оферти за лесни пари и бързи печалби.
"В България няма развит капиталов пазар, което не дава възможност на хората да са запознати с инвестиционните възможности, с начина на управление на техните спестявания и за това не се говори. На второ място е ниската финансова култура на българите", обясни причините за възникването на такива схеми икономистът Юлиан Войнов.
По думите му това е подпомогнато от изключително бързия ръст на криптовалутите, където наистина се получават много високи доходи за кратко време. Цените на криптовалутите обаче са много високи и човек трябва да има специфични умения, за да постигне успех – затова измамни схеми с обещания за висока доходност успяват да прилъжат хората с агресивните си кампании, обясни икономистът. Той предупреди:
"В инвестиционния процес няма инвестиции, които да дават изключително висока доходност, която никъде другаде не може да бъде направена, за изключително кратко време".
Според него когато става дума за схеми, които включват много хора, дори институциите да нямат достатъчно законодателни възможности да влияят на този процес – те могат да влияят на него чрез информационни кампании. Една добре подготвена информационна кампания, която разяснява какво представляват пирамидите и за какво трябва да се внимава, би имала много сериозна превантивна дейност, смята Юлиан Войнов. По думите му проблемът е, че на това не се обръща внимание, а реакцията е постфактум, когато е много трудно хората да възвърнат загубите си.
Икономистът предлага да се върне възможността - държавата да предлага държавни ценни книжа на гражданите, които да ги купуват. Според него това би подобрило инвестиционната среда в страната. По думите му това е възможност не само за развитие на пазара, но и за образоване на хората да управляват правилно спестяванията си.
Програма "Хоризонт" отправи запитване към PowerPal, но до момента отговор няма.
Цялото интервю на Георги Налбантов с Юлиана Бончева и Юлиан Войнов в предаването "12+3" чуйте в звуковия файл.
За 2024 г. няма мобилен оператор, който да е монополист , т.е. да има 50 и над 50% участие на пазара и той да диктува цените на този пазар. Това заяви пред БНР председателят на Комисията за регулиране на съобщенията Иван Димитров. По думите му се правят регулярни проверки на мобилните оператори за това дали някой не се държи като монополист..
" Зарът е хвърлен, дюшешът е излязъл. Скоро можем да пием благата ракия. Доколкото разбрах, са се прегърнали четирите формации, които теоретично би трябвало да нямат абсолютно никакви допирни точки ". Това е коментарът на музиканта и бивш политик Венци Мицов относно очакваното правителство между ГЕРБ-СДС, БСП, ИТН с подкрепата на ДПС - Доган...
3 са центровете за временно настаняване на бездомни хора на територията на София. Капацитетът им е 510 места, като към момента има 15 свободни . Това заяви пред БНР Мина Йовчева, директор на Дирекция "Социални услуги за деца и възрастни" в Столичната община. Тя уточни, че центровете се използват целогодишно . По думите ѝ всеки ден, дори в..
На повече от 120 сигнала през изминалите 2 денонощия са реагирали служителите на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението". Типично за този период от годината има доста битови инциденти, свързани основно с използването на отоплителни уреди , заяви пред БНР главен инспектор Йото Василев, началник сектор "Държавен..
Не трябва да бъде увеличавана продължителността на учебната година , заяви пред БНР Диян Стаматов - директор на 119 училище в София, бивш заместник образователен министър и председател на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета. За него е наложително да се въведе национална регулация по отношение на използването на различни..
Темата за продоволствената независимост на България трябва да е водеща и да е национален приоритет. Това е мнението на бившия земеделски министър Кирил Вътев, който пред БНР разказа за предстоящата кръгла маса в УНСС "Достъпът до пазара за българските производители по агрохранителната верига". " Всички производители трябва да осмислят..
Никога не е хубаво да се прави закон за един човек. Но проблемът е, че имаме избор, който предстои. И кандидатът, които вероятно ще бъде избран от ВСС, страда от известни дефекти. Появи се информация в публичното пространство, на която ВСС не даде ясен отговор за данни и обстоятелства в не добра светлина за кандидата за главен прокурор...
Това е идеалното центристко правителство, за което Бойко Борисов трябва да бъде поздравен. Много голямо събитие става в страната. Така..
"Знаците сочат натам, че той е и прежален, и похарчен . Може би се е превърнал в прекалено непоносим дори за онези, които досега поощряваха..
Има реален риск министрите да не са лоялни към партиите, които са ги излъчили, а към определени центрове, които стоят зад тях - олигархични или..